ضرب المثل

داستان ضرب المثل حناش دیگه رنگی نداره | ماجرای ضرب المثل معروف

ریشه و داستان ضرب المثل حناش دیگه رنگی نداره

داستان ضرب المثل حناش دیگه رنگی نداره | ماجرای ضرب المثل معروف
کدخبر : 15540
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

همه ی ضرب المثل های ایرانی ریشه و داستانی در زمان قدیم دارند و بعد با یک جمله کوتاه به ضرب المثل تبدیل شده اند. در این مقاله داستان ضرب المثل حناش دیگه رنگی نداره آورده شده است.

ضرب المثل های فراوانی در ایران وجود دارد که هر یک معنای خاص، ریشه و داستانی دارند. معمولا هر یک از ضرب المثل ها یک داستانی در زمان قدیم دارند که امروزه در زمان های مختلف از آن داستان ها به صورت یک جمله کوتاه شده به عنوان ضرب المثل استفاده می کنند. برخی از ضرب المثل ها در صحبت های روزانه بسیار استفاده می شود مانند ضرب المثل “حناش دیگه رنگی نداره” و برخی هم کاربرد کمی دارند و ممکن است اصلا نشنیده باشیم. در این پست داستان ضرب المثل حناش دیگه رنگی نداره به شما ارائه می گردد، با ما همراه باشید.

در زمان های قدیم که مردم برای استحمام به حمام های عمومی می رفتند، در آن جا دلاک برای همه ی افراد بر روی دست و پا و موهایشان حنا می گذاشت، از این رو همه ی افراد در یک صف می ایستادند و دلاک شروع به حنا گذاشتن می کرد.

معمولا افرادی که در ابتدای صف بودند همیشه حنایشان پر رنگ تر از افرادی که در انتهای صف بودند می شد، زیرا وقتی به انتها می رسید و حنا در حال تمام شدن بود دلاک دیگر حنایی درست نمی کرد و همان حنای باقی مانده را به بقیه افراد می رساند و مو، دست و پاهای آن ها را حنا می گذاشت که کم رنگ بود، به همین دلیل وقتی به انتهای صف می رسید می گفتند حنایش دیگر رنگی ندارد.

این موضوع هم به دلیل کم رنگ شدن حنا بود و هم به دلیل خساست دلال که برای بقیه افراد حنا درست نمی کرد و سعی می کرد همان حنا را به همه افراد برساند، یعنی دلاک از مردم پول می گرفت اما حنای خوب به آن ها نمی داد و به مردم کلک می زد، از این روز به او می گفتند حنات دیگه رنگی ندارد، یعنی کارها و حرف هایش را کسی باور نمی کند زیرا مردم را فریب می دهد و گول می زند.

ضرب المثل “حناش دیگه رنگی نداره” به این معناست که آن فرد به دلیل حرف ها و کارهای بیهوده دیگر اعتباری ندارد و نباید به او اعتماد کرد.

معمولا ضرب المثل “حناش دیگه رنگی نداره” زمانی به کار می رود که حرف های یک نفر بیهوده و کاری که انجام می دهد بی فایده باشد. شخصی که همیشه دروغ بگوید و وعده های بی پایه و اساس به مردم بدهد اما آن ها را عملی نکند، می گویند حناش دیگه رنگی نداره، یعنی اعتباری در  بین مردم ندارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه