نهضت ملی مسکن | مسکن ملی

خبر مهم برای خریداران نهضت ملی مسکن | آخرین خبر از ساخت مسکن ملی

به گفته رئیس کمیسیون عمران مجلس، وزارت راه و شهرسازی از ظرفیت قانون تولید و عرضه مسکن استفاده نکرده است.

خبر مهم برای خریداران نهضت ملی مسکن | آخرین خبر از ساخت مسکن ملی
کدخبر : 9877
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

نهضت ملی مسکن طرحی برای اقشار با درآمد پایین است. نهضت ملی مسکن برای کسانی است که شرایط خاصی را همچون بیوگی، اعتیاد و ... داشته باشند. نهضت ملی مسکن می تواند برای خارجیان مقیم در کشور مانند افغان ها که شرایط زندگی در کشور را ندارند نیز مناسب باشد. نهضت ملی مسکن از طرح هایی است که دولت آن را به صورت پروژه در برخی اراضی اجرا می کند. افراد زیادی در جامعه برای ثبت نام نهضت ملی مسکن اقدام کرده اند.

نهضت ملی مسکن

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: مدیران باقی‌مانده از دولت قبل دلیل تداوم مشکلات بخش مسکن هستند.

 محمدرضا رضایی‌کوچی یادآوری شد: در دولت قبل هشدار دادیم مسیر تعریف شده برای مسکن به‌زودی این بخش را دچار بحران می‌کند و با قیمت‌های سرسام‌آور مواجه خواهیم شد.

رضایی‌کوچی اظهار کرد: وزیر وقت راه و شهرسازی اعتقاد داشت در کشور کمبود مسکن نداریم و توزیع آن مناسب نیست.

وی بیان کرد: وزیر اسبق راه و شهرسازی می‌گفت در تهران یک میلیون واحد خانه خالی داریم و در شهرستان‌ها خانه خالی نداریم. این درحالی بود که هم در تهران و هم شهرستان‌ها خانه خالی داشتیم، اما این خانه‌ها، واحدهای لوکس بود و به درد اقشار هدف جامعه (متوسط به پایین) نمی‌خورد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: اما وزیر وقت تشخیص این را نداشت که واحدهای خالی در تهران جامعه هدف را پوشش نمی‌دهد.

محمدرضا رضایی‌کوچی بیان کرد: حدود ۸ ماه است که قانون جهش تولید و عرضه مسکن ابلاغ شده است، اما در اجرا دوستان ما دچار مشکل شده‌اند. ساخت ۴میلیون مسکن یک مگاپروژه است. در مسکن مهر ما ۲میلیون واحد مسکونی را ساختیم. برای مسکن مهر ۵۰هزار میلیارد تومان منابع بانک مرکزی هزینه شد. امروز می‌خواهیم ۴میلیون مسکن بسازیم.

رضایی‌کوچی تاکید کرد: باید منابع مالی متناسب با ساخت سالانه یک میلیون مسکن باشد. ضمن اینکه زمین مورد نیاز برای ساخت واحدها نیز با استفاده از ابزار قانون در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

وی گفت: وزارت راه و شهرسازی از ظرفیت قانونی استفاده نکرده است. چند روز قبل وزیر راه و رئیس سازمان برنامه و بودجه را دیدم و از وزیر پرسیدم -برای تامین زمین- چه کردید، پاسخ داد که رئیس‌جمهور به وزیر اقتصاد گفته همه زمین‌های دولتی را به وزارت راه واگذار کنند.

گفتم که نیازی به دستور رئیس‌جمهوری نیست چراکه قانون را داریم. دستگاه قضایی مسئول اجرای قانون است، اگر دستگاهی قانون را اجرا نمی‌کند با رئیس قوه قضاییه مکاتبه کنید.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: به دلیل عدم واگذاری زمین‌های دولتی به وزارت راه، این وزارتخانه می‌آید زمین‌های حاشیه شهرها را به شهر الحاق می‌کند. زمین‌هایی که به آب، برق، جاده دسترسی و… ندارند.

محمدرضا رضایی‌کوچی اظهار کرد: با وجود قانون مترقی تولید مسکن اما در بدنه شاهد عدم اجرا هستیم. اراده اجرا وجود ندارد. وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان برنامه و بودجه تغییر کرده‌اند. رئیس بانک مرکزی نیز تغییر کرده است. در وزارت راه و شهرسازی نیز یک معاون داریم که در آستانه تغییر است و چندین بار به وزیر راه و شهرسازی گفته‌ام این بخش را سروسامان بدهد.

نهضت ملی مسکن

اقبال شاکری افزود: یکی از موانع ساخت مسکن، بانک‌ها است و دولت خود باید هرکدام از تکالیف ایجاد شده را برعهده بگیرند دولت و شورای عالی مسکن باید پای کار باشد و متخلفان در این بخش را بر سرجای خود بنشنید.

آورده متقاضیان مسکن در طرح نهضت ملی نباید از این رقم بیشتر شود | میزان اقساط تسهیلات

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: نباید آورده متقاضیان در نهضت ملی مسکن بیش از ۲۰۰ میلیون تومان و اقساط آن بیش از ۲ تا ۳ میلیون تومان شود.

به گفته عضو کمیسیون عمران مجلس مبلغ بسیار کمی در داخل صندوق ملی مسکن قرار دارد و از معاون اول رئیس جمهور درخواست داریم که هرچه سریعتر آن را به بخش مسکن اختصاص دهند.

او می‌گوید: برای ساخت این ۴ میلیون واحد مسکونی باید حداکثر آورده متقاضیان ۲۰۰ میلیون تومان در بازه زمانی طولانی مدت باشد و میزان اقساط متقاضیان هم نباید بیش از ۲تا ۳ میلیون تومان باشد. هم اکنون بانک‌ها باید سهم ۲۰ درصدی خود برای تسهیلات مسکن را پرداخت کنند که در غیر این صورت قیمت مسکن افزایش خواهد یافت.

شاکری گفت: مسئولیت ساخت ۴ میلیون مسکن با دولت است و وزارت راه وشهرسازی در این بخش مجری و ناظر است. در بخش ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی ما از لحاظ تامین زمین مشکل نداریم بلکه مشکل اصلی تامین مالی است.

او گفت: قانون نظام مهندسی ظرف دو هفته آینده وارد کمیسیون شده و این قانون بعد از ۲۷ سال اصلاح می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه