نهضت ملی مسکن | ثبت نام نهضت ملی مسکن

با توجه به آنکه اعلام شده امکان ویرایش اطلاعات متقاضیان از ابتدای اردیبهشت به مدت یک ماه فراهم شده اما امکان ویرایش شهر برای برخی از متقاضیان فراهم نشده است.

کدخبر : 6855
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 طرح نهضت ملی مسکن برای تکمیل کردن طرح قبلی (طرح مسکن مهر) است که درطی چند مرحله اجرا شد. از زمان شروع نهضت ملی مسکن باعث نشده که قیمت مسکن و اجاره بها کاهش پیدا کند. به عقیده کارشناسان طرح نهضت ملی مسکن در تعادل قیمت مسکن تاثیر پررنگی دارد. هدف نهضت ملی مسکن کمک به تامین مسکن خانوارهای فاقد مسکن، است. در ادامه به آخرین خبر از طرح نهضت ملی مسکن می پردازیم.

نهضت ملی مسکن

با توجه به آنکه  اعلام شده از ابتدای اردیبهشت به مدت یک ماه متقاضیان می‌توانند اطلاعات خود را در طرح نهضت ملی مسکن ویرایش کنند، اما بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که ثبت نام کنندگانی که فرم ج آنها قرمز شده و رد صلاحیت شده اند، امکان ویرایش اطلاعات برای شهر مورد نظر را ندارند.

براساس پیگیری‌ها گویا، در ویرایش اطلاعات متقاضیان هم  امکان ویرایش کد ملی، شماره تلفن و حتی شهر مورد نظر وجود ندارد، این در حالی است که در سامانه طرح نهضت ملی مسکن اعلام شده  که اگر در زمان ثبت‌نام در طرح‌های اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن، شهر محل درخواست و یا مشخصات و اطلاعات در سامانه ثبت نام، اشتباه درج شده، افراد می توانند از روز پنج‌شنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۲/۰۱ به مدت یک ماه، با مراجعه به سامانه طرح های حمایتی مسکن به آدرس http://saman.mrud.ir نسبت به اصلاح شهر محل درخواست مسکن و یا مشخصات و اطلاعات خود اقدام  کنند.

اما  پیگیری های صورت گرفته  حاکی از آن است که امکان ویرایش اطلاعات (به جزء تغییر کدملی متقاضی و همچنین شهر مورد تقاضا) و بارگذاری مدارک برای کلیه متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن (مرحله اول، دوم و ثبت نام پیامی) که استعلامات آنها مورد بررسی قرار گرفته و در حال حاضر در وضعیت «در انتظار تایید استعلام،در انتظار بررسی و نیازمند اصلاح» قرار دارند، امکان پذیر است.

متقاضیان باید در هنگام ویرایش اطلاعات به شهرهایی که در سامانه طرح نهضت ملی مسکن اعلام شده توجه کنند.

طرح نهضت ملی مسکن در قالب ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی کلید خورده و ثبت نام متقاضیان در شهر‌های مختلف در ۲۹ اسفند پارسال به اتمام رسید.

نهضت ملی مسکن

وزارت راه و شهرسازی از امروز به مدت یک ماه به متقاضیان  نهضت ملی مسکن فرصت داده تا اگر در انتخاب شهر محل درخواست یا سایر مشخصات و اطلاعات خود اشتباه داشته‌اند آن را اصلاح کنند.

بر اساس شروط ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن، سابقه سکونت برای مهاجرین از کلان‌شهرها به سایر شهرهای کشور به یک سال کاهش می‌یابد. هم‌چنین برای کارمندان دولت که به استناد حکم دستگاه ذی‌ربط منتقل می شوند (به استثنای استان تهران) این سابقه ملاک عمل نخواهد بود.

وزارت راه و شهرسازی از امروز به مدت یک ماه به متقاضیان  نهضت ملی مسکن فرصت داده تا اگر در انتخاب شهر محل درخواست یا سایر مشخصات و اطلاعات خود اشتباه داشته‌اند آن را اصلاح کنند. متقاضیان باید به نشانی اینترنتی saman.mrud.ir  مراجعه کنند. توجه  داشته باشید که برای تغییر شهر نباید مثل دوره‌های قبلی تقاضای خود را حذف و مجددا ثبت‌نام کنید بلکه صرفا ویرایش کنید؛ چرا که مهلت ثبت نام در ۲۹ اسفندماه سال گذشته به پایان رسیده است.

متقاضیان پیش از تغییر شهر محل درخواست خود به «اطلاعیه ثبت‌نام از متقاضیان نهضت ملی مسکن» مورخ ۲۰ دی ۱۴۰۰ مندرج در سامانه مذکور توجه کنند.

نکته قابل توجه در ثبت نام‌های جدید این است که سابقه سکونت برای مهاجرین از کلان‌شهرها به سایر شهرهای کشور به یک سال کاهش یافته است. برای کارمندان دولت که به استناد حکم دستگاه ذی‌ربط منتقل می شوند (به استثناء استان تهران) این سابقه ملاک عمل نخواهد بود.

در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل پنج سال در شهر جدید مورد تقاضا و یا در شهر مادر ملاک است و یا سایر شهرهایی که به دلیل عدم وجود اراضی دولتی، امکان اجرای طرح وجود ندارد و متقاضیان به سایر شهرهای مجاور ازجمله شهرهای جدید معرفی می‌شوند.

درخصوص سابقه مالکیت نیز در ثبت نام‌های جدید تغییراتی صورت گرفته است. پیش از این شرط سابقه مالکیت بیش از ۱۶ سال بود که به پنج سال کاهش یافته است. بر این اساس برخی متقاضیان طرح اقدام ملی که از سال ۱۳۹۸ نام‌نویسی کردند و به دلیل شرط سابقه مالکیت ۱۶ ساله از این طرح کنار گذاشته شدند می‌توانند با توجه به ادغام طرح اقدام ملی با نهضت ملی مسکن و تسهیل شرایط، از این  فرصت استفاده کنند و مجددا به طرح برگردند.

همزمان با سراسر کشور، برای ساکنان استان تهران  که در انتخاب شهر دچار اشتباه شده‌اند امکان اصلاح فراهم است. طبق  اطلاع‌رسانی‌های قبلی، ساکنان شهر تهران که پنج سال از سکونت آنها در پایتخت می‌گذرد صرفا مجاز به انتخاب شهرهای پرند، هشتگرد، ایوانکی، پاکدشت و رباط کریم هستند و اگر شهری غیر از این موارد انتخاب کرده‌اند آن را اصلاح کنند.

واحدهای نهضت ملی مسکن در شهرهایی مثل دماوند یا رودهن برای ساکنان این شهرها که پنج سال سابقه سکونت دارند در نظر گرفته شده است. بنابراین شهروندان تهرانی از ثبت درخواست برای این شهرها خودداری کنند.

گواهی تحصیل متقاضی تا پیش از دوره دانشگاه، مدارک مربوط به محل تولد (شناسنامه) متقاضی یا والدین متقاضی، جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا والدین متقاضی، سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی یا والدین متقاضی، گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا والدین متقاضی، گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان یا والدین متقاضی، مدارک احراز محل سکونت متقاضی است که باید تصویر آن در سامانه بارگذاری شود اجاره نامه به عنوان سابقه سکونت ۵ ساله قابل قبول نیست. در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل پنج سال در شهر جدید مورد تقاضا و یا در شهر مادر ملاک است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه