نهضت ملی مسکن | ثبت نام نهضت ملی مسکن

در حالی وزارت راه و شهرسازی از پیگیری پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن طی یکسال اخیر خبر داده که پیشرفت فیزیکی واحدهای این طرح ۱۰ درصد اعلام شده است.

کدخبر : 9353
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​​نهضت ملی مسکن طرحی برای اقشار با درآمد پایین است. نهضت ملی مسکن برای کسانی است که شرایط خاصی را همچون بیوگی، اعتیاد و ... داشته باشند. نهضت ملی مسکن می تواند برای خارجیان مقیم در کشور مانند افغان ها که شرایط زندگی در کشور را ندارند نیز مناسب باشد. نهضت ملی مسکن از طرح هایی است که دولت آن را به صورت پروژه در برخی اراضی اجرا می کند. افراد زیادی در جامعه برای ثبت نام نهضت ملی مسکن اقدام کرده اند.

نهضت ملی مسکن

آبان‌ماه سال گذشته دیوان محاسبات کشور در گزارشی میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه‌های طرح ملی مسکن در استان‌های مختلف را در 3 سالگی آن بسیار ناچیز اعلام کرد.

بر این اساس کمترین پیشرفت فیزیکی واحدهای طرح ملی مسکن مربوط به استان‌های چهارمحال و بختیاری، آذربایجان غربی،  قزوین، هرمزگان، اصفهان، ایلام، گیلان، کرمانشاه، مازندران، همدان، فارس، یزد و کردستان به ترتیب 1.14 درصد، 1.33 درصد با 3 درصد، 3،  3.3 درصد، 3.3 درصد، 4، 4.83 درصد، 4.87 درصد، 5 درصد، 5.25 درصد، 6 درصد و 7 درصد بود.

 بیشترین پیشرفت فیزیکی پروژه‌های طرح ملی مسکن نیز با 59.19 درصد مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد است.  بررسی جدول دیوان محاسبات کشور از پروژه‌های طرح مذکور حاکی از آن است که پیشرفت طرح ملی مسکن در 18 استان زیر 10 درصد، 2 استان 10 درصد و 3 استان زیر 15 درصد است.

در بخشی از گزارش دیوان محاسبات کشور تاکید شده بود: طرح  ملی مسکن یکی از موضوعات اولویت دار حسابرسی است که در تحقق شعار «رونق تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» مورد بررسی و نظارت دیوان محاسبات کشور قرار گرفته است. نگاهی گذرا به جدول زیرگویای عدم پیشرفت این طرح از زمان شروع(سال 1398) تا پایان تیر ماه 1400 است.

در برخی از استان ها به دلیل ادغام طرح مسکن مهر و انتقال واحدهای آماده یا با پیشرفت بالا به طرح ملی مسکن، درصد پیشرفت بالایی قید شده است ولی در عمل طرح اقدام ملی مسکن در این استان ها هم به تنهایی پیشرفت چندانی نداشته است.

 وزارت راه و شهرسازی در آستانه یکسالگی حضور رستم قاسمی در وزارت راه و شهرسازی اقدام به انتشار گزارش‌های عملکرد در حوزه‌های مختلف از جمله مسکن کرده است.

در یکی از این گزارش‌ها به پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن به‌صورت کلی پرداخته شده است. طبق اعلام وزارت راه تا تیرماه امسال اتمام ساخت 567 هزار واحد مسکونی شروع شده و طرح اقدام ملی مسکن دارای پیشرفت فیزیکی 10 درصدی پیگیری شده است. لازم به ذکر است که این پروژه‌ها با روی کار آمدن دولت سیزدهم در پروژه‌های نهضت ملی مسکن ادغام شده است.

همچنین 302 مصوبه شامل مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری و کمیسیون ماده 5 برای طرح اقدام ملی مسکن (تامین زمین) طی بازه زمانی اشاره شده ثبت شده است. در گزارش 66 صفحه‌ای وزارت راه و شهرسازی یکی از اقدامات انجام شده "توسعه سامانه ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن" عنوان شده است.

وزارت راه و شهرسازی مذاکره با کشورهای خارجی برای تولید مسکن با استفاده از ظرفیت شرکت‌های ساختمانی خارجی با رویکرد ورود فناوری‌های نوین ساخت و استفاده از منابع مالی خارجی را یکی دیگر از اقدامات اجرایی اعلام کرده است. اقدامی که متولی اصلی اطلاع‌رسانی در این رابطه یعنی معاونت مسکن و ساختمان تاکنون شفاف‌سازی لازم در این رابطه را انجام نداده است.

نهضت ملی مسکن

علیرضا صادقیان‌فر در حاشیه بازدید از پروژه‌های مسکونی استان کرمانشاه با بیان اینکه در حال حاضر در سطح استان کرمانشاه قریب به ۲۰۰ هزار نفر متقاضی در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: بیش از ۱۵۰ هزار نفر تعیین تکلیف شده و ۲۶ هزار نفر نیز تاکنون تأیید نهایی و تخصیص پروژه شده‌اند.

مجری طرح نهضت ملی مسکن در سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه ۸ هزار نفر افتتاح حساب و تخصیص پروژه شده‌اند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر قریب به ۱۵۰ پروژه در سطح استان به ظرفیت ۳۰ هزار واحد در طرح نهضت ملی مسکن تعریف شده و در مراحل مختلف اجرایی قرار دارد.

صادقیان‌فر اظهار داشت: با نهادهای مرتبط با طرح ملی مسکن در این شهر همکاری کرده‌ایم تا شرایط احداث واحدهای با کیفیت مناسب فراهم شود.

وی در جریان آخرین وضعیت عملیات اجرایی پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن در کرمانشاه قرار گرفت و دستورات لازم را برای تسریع اتمام پروژه‌های در حال اجرا شامل محوطه‌سازی و آماده‌سازی زمین را صادر کرد و در ادامه افزود: بدون شک این اقدامات در تأمین نیاز مردم کرمانشاه به مسکن تأثیرگذار خواهد بود.

وی با اعلام اینکه ظرفیت‌های نهادهای انقلابی مانند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برای پیشبرد این اهداف فعال شده، تاکید کرد: در آینده نزدیک قرارگاه امام حسن (ع) نیز ظرفیت خود را در استان کرمانشاه به کار خواهد گرفت تا عملیات اجرایی پروژه‌های نهضت ملی سرعت بیشتری بگیرند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه