کالابرگ الکترونیک | کوپن الکترونیک

مبلغ کالابرگ الکترونیک چقدر است؟ | جزییات جدید از پرداخت کالابرگ الکترونیک

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از افزایش یارانه‌ها اینکه امکان برگشت به کالابرگ الکترونیکی فراهم باشد یا نباشد جای سوال دارد.

مبلغ کالابرگ الکترونیک چقدر است؟ | جزییات جدید از پرداخت کالابرگ الکترونیک
کدخبر : 8530
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

طرح کالابرگ الکترونیک تفاوت‌هایی با کوپن دهه شصت دارد و بیشتر شبیه به پرداخت کمک هزینه نقدی برای خرید کالاهای اساسی است.بحث کوپن یا کالابرگ الکترونیک از تابستان سال ۱۳۹۷ و با افزایش چشمگیر قیمت کالاهای اساسی مطرح شد.بر این اساس قرار اسـت همان کارت ‌بانکی کـه افراد با آن یارانه می گیرند بـه کالابرگ الکترونیک تبدیل شود تا مردم با استفاده از آن از فروشگاه‌ها سهمیه کالا‌های اساسی ‌خودرا دریافت کنند‎ ‎.بر اساس گمانه زنی ها کالابرگ الکترونیک هر چند ماه یکبار شارژ می شود.در ادامه به آخرین اخبار از کالابرگ الکترونیک می پردازیم.

کالابرگ الکترونیک

مهدی طغیانی گفت: در قانون بودجه، کالابرگ الکترونیکی برای حذف ارز ۴۲۰۰ پیشنهاد شده است اما دولت مجبور شد که برنامه‌های خود را جلو بیندازد و بعد از افزایش و پرداخت نقدی یارانه‌ها امکان پرداخت کالابرگ الکترونیکی مشخص نیست.

او می‌گوید: برخی معتقد هستند که اصلا نمی‌توانیم به کالابرگ الکترونیکی برگردیم ضمن اینکه زیر ساخت‌های این طرح همچنان آماده نیست.

به گفته نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، همچنان گزارشی از جزئیات این طرح که به چند نفر و چگونه پرداخت‌ می‌شود به ما اعلام نشده است و همانطور که نگاه ما به طرح افزایش دستمزد‌ها کنترل تورم است باید نگاه‌مان به طرح کالابرگ الکترونیکی هم کنترل تورم باشد.

کالابرگ الکترونیک

از اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی دولت دو ماه گذشت. یارانه نقدی اردیبهشت و خرداد به صورت نقدی پرداخت شد. اما واریز یارانه تیر چگونه انجام می‌شود؟

مشمولان یارانه جدید دولت برای دومین ماه متوالی آن را به صورت نقدی دریافت کردند، اما پرداخت یارانه نقدی تا کی ادامه دارد؟

طیبه حسینی، سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها در این باره به تجارت‌نیوز گفت: هنوز نحوه پرداخت یارانه تیر مشخص نیست. ممکن است این پرداخت به صورت نقدی صورت بگیرد و ممکن است دولت آن را به صورت کالابرگ الکترونی میان شهروندان واجد شرایط توزیع کند.

وی افزود: تنها مطلبی که تا کنون مشخص است، موعد واریز یارانه جدید  برای روزهای بیستم تا بیست و یکم هر ماه است.

پرداخت یارانه جدید دولت از بعد اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی آغاز شد، شخص رئیس جمهور در زمان اجرای این برنامه عنوان کرد: به صورت موقت این پرداخت‌ها به صورت نقدی است و در نهایت بعد از فراهم شدن زیر ساخت‌های لازم این پرداخت به صورت کالابرگ الکترونیکی خواهد بود.

در روزهای نخست اجرای این طرح، صحبت از پرداخت نقدی یارانه برای حداکثر مدت دو ماه بود اما در نهایت به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها، به صورت ضمنی، مدت زمان پرداخت نقدی تا سه ماه و حتی بیشتر از آن افزایش یافت.

منظور از فراهم شدن زیر ساخت لازم، ایجاد یک شبکه جدید از دستگاه‌های متصل به پایانه‌های فروشگاهی است. پروژه‌ای مشترک میان وزارت اقتصاد امور دارایی و بانک مرکزی برای متصل کردن فروشگاه‌های عرضه کننده کالابرگ الکترونیکی به شبکه بانکی.

در برنامه اصلاح ارز ترجیحی، قرار است اقلام ضروری به نرخ شهریور سال ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار بگیرد، متقاضیان از محل یارانه ماهانه قادر به خرید این اقلام از فروشگاه‌هایی معین هستند. در مقابل دولت مابه‌التفاوت قیمت اجناس فروخته شده را به حساب فروشگاه واریز می‌کند.

به دنبال اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی، عده‌ای تحت عنوان جاماندگان و معترضان، خواستار دریافت یارانه جدید شدند.

جاماندگان کسانی هستند که از زمان پرداخت اولین یارانه نقدی در سال ۸۹ تا به امروز هرگز یارانه‌بگیر نبودند. نام‌نویسی از این گروه برعهده سازمان هدفمندی است و رسیدگی به درخواست‌ها به وزارت رفاه محول شد.

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها درباره آخرین وضعیت این گروه به تجارت‌نیوز گفت: هنوز وضعیت این افراد مشخص نیست اما وزارت رفاه وعده داده که به درخواست این عده رسیدگی می‌کند. امیدواریم تا موعد واریز یارانه تیر، وضعیت یارانه گرفتن این افراد مشخص شود.

معترضان اما کسانی هستند که به دهک‌بندی اعتراض دارند.، نام‌نویسی و رسیدگی به درخواست این افراد از همان ابتدا برعهده وزارت رفاه قرار گرفت.

طیبه حسینی درباره وضعیت این عده نیز به تجارت‌نیوز گفت: این افراد، یارانه اردیبهشت را به صورت مشروط دریافت کردند. مبالغ به حساب سرپرستان واریز شد اما تا اتمام رسیدگی اجازه برداشت به آنها داده نمی‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت معترضان نیز تغییر نکرده است. یارانه اردیبهشت همچنان به صورت مسدود در حساب سرپرستان خانوار است و از واریز مشروط یارانه خرداد خبری نیست.

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها افزود: امیدواریم وزارت رفاه تکلیف این عده را نیز تا پیش از موعد واریز یارانه تیر روشن کند.

بعد از اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی، دولت اعلام کرد که برای تمام معترضان و جاماندگانی که واجد دریافت یارانه جدید تشخیص داده شوند از اردیبهشتیارانه جدید را درنظر می‌گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه