کارکنان دولت | حقوق کارمندان

قرارداد‌های کاری موقت، قرارداد ۸۹ روزه در کارهایی که جنبه مستمر دارند و همچنین سپردن کار به پیمانکاران امنیت شغلی کارگران را سلب کرده است.

کدخبر : 8268
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

به طور کلی به افرادی که توسط ارگان‌های دولتی استخدام می‌شوند کارکنان دولت گفته می شوند.پر‌ واضح است که کارکنان دولت از امنیت شغلی و مزایای بیشتری نسبت به باقی شاغلین در کشور برخوردار هستند.کارکنان دولت ، مطابق « قانون مدیریت خدمات کشوری » مصوب 1386 از حقوق و مزایای متعددی برخوردار می باشند.در ادمه به آخرین خبر از کارکنان دولت می پردازیم.

 بر اساس ماده ۷ قانون کار، قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر‌موقت برای کارفرما انجام می‌دهد.

در تبصره اول آن اشاره شده که حداکثر مدت موقت برای کار‌هایی که طبیعت آن‌ها جنبه غیر مستمر دارد توسط وزارت کار مشخص می‌شود. و در ‌تبصره دوم آن هم گفته شده در کار‌هایی که طبع آن‌ها جنبه مستمر دارد در صورتی که مدتی در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می‌شود.

با این حال با به وجود آمدن انواع قرارداد‌های کار موقت، معین، قرارداد ۸۹ روزه در کارهایی که جنبه مستمر دارند و همچنین سپردن کار به پیمانکاران امنیت شغلی کارگران سلب شده است.

طرح ساماندهی کارکنان دولت که کمیسیون اجتماعی مجلس آن را در دی ماه سال قبل تصویب کرده برای تبدیل وضعیت آن دسته از کارکنان دولت است که با شرکت‌های پیمانکاری کار می‌کنند و مستقیم با دولت قرارداد ندارند و به دنبال ایجاد امنیت شغلی و یکسان‌سازی قرارداد‌های کار است.

بر اساس طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت، استخدام در دستگاه‌های اجرائی به دو روش استخدام رسمی برای بکارگیری در مشاغل حاکمیتی و استخدام پیمانی برای بکارگیری در مشاغل غیرحاکمیتی دائمی انجام می‌شود.

در واقع این طرح می‌گوید: افرادی که از طریق مقاطعه‌کاران یا پیمانکاران به استخدام درآمده‌اند، از حالت پیمانکاری خارج می‌شوند؛ بنابراین پیمانکاران و مقاطعه‌کاران کاملا حذف می‌شوند و افرادی که می‌خواهند وارد سامانه کار شوند باید با خود سازمان یا نهاد و معاونت پشتیبانی آن، قرارداد ببندند.

طرح ساماندهی دولت موافقان و مخالفانی دارد که نمایندگان موافق می‌گویند که این طرح امنیت شغلی و پرداخت حقوق کارگران را تضمین می‌کند اما مخالفان مدعی هستند که این طرح بار مالی دارد و همچنین همه صلاحیت قرارداد مستقیم را ندارند به همین دلیل با وجود وعده نمایندگان این طرح همچنان در انتظار تصویب در صحن مجلس است در این زمینه با ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت‌وگو کردیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: درباره طرح ساماندهی کارکنان دولت پیرو جلسه‌ای که یک ماه پیش با حضور دکتر قالیباف داشتیم به جمع بندی کلی رسیدیم و تقریبا توافقات کلی بین مجلس و دولت حاصل شد قرار بر این شد یک کمیته‌ ویژه‌ای مرکب از طراحان این طرح، اعضای کمیسون اجتماعی، کارشناسان و معاون سازمان امور اداری استخدامی تشکل شود.

به گفته اسماعیلی، در حال حاضر ماحصل این کار در سامانه نمایندگان است تا پیشنهادات خود را بدهند و در دستور صحن است و بعد از تعطیلات بررسی می‌شود.

او می‌گوید: دولت معتقد است که این طرح بار مالی دارد ما معتقدیم این پول در نهایت با واسطه‌های بسیار از مرکز خزانه دولت پرداخت می‌شود، با این حال در خروجی به توافقات نزدیک رسیدیم البته یک سری اختلاف نظر‌های کوچک وجود دارد که قرار است در صحن علنی بحث شود.

کارکنان دولت

حمیدرضا حاجی بابایی در حاشیه برگزاری سی و سومین سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در کرج گفت: موضوع تبدیل وضع کارمندان دولت  باید از طریق لایحه‌ای که دولت به مجلس ارسال می‌کند، انجام شود.

حاجی بابایی گفت: ما با دولت صحبت کرده‌ایم که در ساماندهی نیروهای انسانی بتواند تبدیل وضعیت قراردادهای کارمندان را نیز لحاظ کند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: قطعا افزایش حقوق ۱۰ الی ۲۰ درصدی هیچکدام نمی‌تواند مشکلات کارمندان ما را حل کند.

 حاجی بابایی افزود: دولت براساس  نقدینگی که وجود دارد، حقوق کارمندان را افزایش می‌دهد.

حاجی بابایی با اشاره به اینکه کارمندانی که حقوق پایینی در سال گذشته دریافت می‌کردند تا ۶۰ درصد افزایش  حقوق داشته‌اند، گفت: کارمندانی که به عنوان مثال حقوقشان در سال گذشته حدود سه میلیون و۵۰۰ هزار تومان بوده است در سال جاری حدود ۶۰ درصد افزایش حقوق داشته‌اند.

وی گفت: ولی افرادی که از حقوق بالایی برخوردار بودند بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش حقوق داشته‌اند.

حاجی بابایی در پاسخ به اینکه آیا این افزایش جوابگوی یک خانواده کارمند هست، گفت:  حتما این افزایش حقوق جوابگوی یک خانواده کارمند نیست.

وی گفت:در سال‌های آینده به شکل‌های گوناگون بتوانیم حق کارمندان را جبران کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه