عیدی امسال | واریز عیدی

زمان واریز عیدی امسال مشخص شد | بازنشستگان و کارکنان دولت پولدار شدند

مبلغ عیدی مشخص شده و بعید به نظر می‌رسد که تغییری داشته باشد. اما سوال اساسی اینجاست که این عیدی چه زمانی به حساب بازنشستگان و کارکنان دولت واریز خواهد شد؟

زمان واریز عیدی امسال مشخص شد | بازنشستگان و کارکنان دولت پولدار شدند
کدخبر : 5251
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بحث میزان عیدی امسال یکی از معضل های اقتصادی دولت در پایان سال است. عیدی  هر ساله به یکی از چالشی ترین موارد آخر سال تبدیل می شود . میزان عیدی همیشه موجب نارضایتی افراد به ویژه کارکنان بخش خصوصی است. عیدی  هرساله به میزان اندکی افزایش می یابد. در ادامه به آخرین خبر از میزان افزایش عیدی می پردازیم.

عیدی

ابتدای هفته رقم عیدی کارکنان و بازنشستگان یک میلیون و ۶٠٠ هزار تومان اعلام شد، اکنون این سوال مطرح است که این مبلغ چه زمانی به حساب خانوارها واریز می شود؟

چند روزی است که میزان عیدی کارکنان دولت و بازنشسته‌ها مشخص شده است؛ براساس آنچه اعلام شد، کارکنان دولت و بازنشسته‌ها حداقل یک میلیون و ۶٠٠هزار تومان عیدی می‌گیرند. اگر متاهل باشند حداقل عیدی دو میلیون و اگر فرزندی داشته باشند نیز به ازای هر یک از فرزندان خود ١۵٠هزار تومان دریافت خواهند کرد.

البته این تصمیم اعتراضاتی به دنبال داشت. برای مثال حتی قبل از تعیین عیدی نیز بازنشسته‌ها انتظار داشتند رقم عیدی افزایش یابد و معتقد بودند رقم سال گذشته که به دو میلیون هم نرسیده بود کفاف هیچ چیزی را نمی‌داد. اما امسال نیز تغییر چندانی در عیدی‌ها ایجاد نشده و تقریبا به همان میزان پارسال پرداخت می‌شود و قطعا این مبلغ دردی از آنان دوا نخواهد کرد.

البته نکته جالب این بود که برخی بانوان نیز به مبلغ عیدی اعتراض داشتند؛ برای مثال یکی از مخاطبان به اقتصاد آنلاین گفته بود که چرا مردان به ازای فرزندان عیدی می‌گیرند اما زنان خیر.

با همه این اوصاف مبلغ عیدی مشخص شده و بعید به نظر می‌رسد که تغییری داشته باشد. اما سوال اساسی اینجاست که این عیدی چه زمانی به حساب بازنشستگان و کارکنان دولت واریز خواهد شد؟

هرچند هنوز پاسخ دقیقی به این سوال داده نشده اما تا حدودی می‌توان حدس زد که در همین روزها عیدی به حساب بازنشستگان و کارکنان دولت واریز شود.

برای مثال چند روز پیش معاون بیمه سازمان تامین اجتماعی در خصوص عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران   گفته بود: میزان عیدی همه ساله در قالب مصوبه‌ای توسط دولت مشخص و از سوی سازمان تامین اجتماعی اجرا می‌شود. پیشنهادی از سوی سازمان تامین اجتماعی مطرح نمی‌شود بلکه میزان عیدی، مربوط به عامه مردم  است و برای کارکنان، بازنشستگان و مستمری بگیران همه صندوق‌ها به صورت یکسان تعیین می‌شود. ما به محض دریافت مصوبه هیات وزیران عیدی مستمری بگیران را در کمترین زمان ممکن پرداخت خواهیم کرد.

تصور می‌کنم تا پایان بهمن ماه این اتفاق بیفتد؛ هر زمان که مصوبه برسد ما آمادگی لازم را برای پرداخت داریم.

در مورد حقوق کارکنان نیز پارسال عیدی همراه با حقوق بهمن ماه به حساب کارکنان دولت واریز شد و احتمالا امسال نیز به همین شکل باشد و کارکنان دولت همزمان با حقوق بهمن ماه عیدی خود را دریافت کنند.

عیدی

بر اساس اعلام هیات دولت مبلغ عیدی کلیه کارمندان دولت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است اما این مبلغ برای کارمندان متاهل و دارای فرزند بیشتر است.

مبلغ عیدی کارمندان متاهل ۴۰۰ هزار تومان بیشتر از کارمندان مجرد تعیین شده است. یعنی مبلغ عیدی کارمندان متاهل دو میلیون تومان است.

مبلغ عیدی کارمندان به ازای هر فرزند ۱۵۰ هزار تومان تعیین شده است. بر این اساس مبلغ عیدی کارمندان مجرد یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. اما عیدی کارمندان متاهل دارای دو فرزند، دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

مبلغ عیدی کارمندان در سال ۱۴۰۰ در حالی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است که در مقایسه با سال گذشته تنها ۱۰۰ هزار تومان افزایش داشته است. چون مبلغ عیدی کارمندان در سال گذاشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود.

با این حساب عیدی کارمندان مجرد، نسبت به سال قبل ۱۰۰ هزار تومان افزایش داشته اما عیدی کارمندان متاهل ۵۰۰ هزار تومان بیشتر شده است.

همچنین بر اساس اعلام شورای علی کار، حداقل مبلغ عیدی کارگران ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و حداکثر مبلغ عیدی سال ۱۴۰۰ حدود ۸ میلیون تومان است.

میزان حداقل عیدی کارگران در سال ۱۴۰۰، برابر دو برابر حداقل دستمزد و حداکثر رقم عیدی نیز برابر با سه برابر حداقل دستمزد است. مشروط به اینکه این رقم بیش از ۷ میلیون و ۹۹۶ هزار تومان نشود.

حداقل دستمزد در سال جاری دو میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ تومان است. با این حساب، کف عیدی کارگران ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان است. حداکثر رقم عیدی هم هفت میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵ تومان است.

این اعداد، ملغ عیدی کارگرانی است که یک سال کامل در یک مجموعه کار کرده‌اند و یا به عبارتی یک سال کامل بیمه دارند. اما مبلغ عیدی افرادی که کمتر از یک سال سابقه بیمه دارند چگونه محاسبه می‌شود؟

کارگرانی که کمتر از یک سال یعنی از یک تا ۱۱ ماه سابقه پرداخت حق بیمه دارند، مشمول عیدی پایان سال هستند. این دسته از کارگران به میزان «دو برابر حقوق پایه مندرج در فیش حقوقی، تقسیم بر ۱۲، ضربدر تعداد ماه کارکرد» عیدی دریافت می‌کنند.

به عنوان مثال کارگری که در سال ۱۴۰۰ حداقل حقوق مصوب وزارت کار یعنی دو میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ تومان را دریافت می‌کند و یک ماه سابقه کار دارد، بر اساس فرمول محاسبه عیدی باید ۴۴۲ هزار و ۵۸۲ تومان و کارگری که با همین میزان پایه حقوق، ۱۱ ماه سابقه کار دارد، باید ۴ میلیون و ۸۶۸ هزار و ۴۰۷ تومان عیدی دریافت کند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه