چالش بیمه‌ زنان خانه دار با افزایش حق بیمه | جزییات جدید از حق بیمه زنان خانه دار

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی گفت: زنان خانه‌داری که به صورت خویش‌فرما تحت پوشش بیمه زنان خانه‌دار قرار داشتند، پس از افزایش حقوق و به تبع آن افزایش ناگهانی حق بیمه، بسیاری استطاعت ادامه پرداخت حق بیمه خود را نداشته و با اجبار تصمیم به خارج‌ شدن از پوشش بیمه زنان خانه‌دار گرفته‌اند.

چالش بیمه‌ زنان خانه دار با افزایش حق بیمه | جزییات جدید از حق بیمه زنان خانه دار
کدخبر : 7040
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

طرح بیمه زنان خانه‌دار، یکی از برنامه‌هایی است که مبتنی بر مطالبات زنان در زمینه حمایت‌های اجتماعی مطرح شد. طرح بیمه زنان خانه دار پس از نظارت‌های لازم قرار است به زودی اجرایی شود. بانوان خانه‌دار در گذر زمان به انواع و اقسام بیماری‌ها و حوادث دچار می‌شوند. پس داشتن بیمه زنان خانه‌دار برای آن‌ها اهمیت ویژ‌ه‌ای دارد. زنان خانه دار می‌بایست برای داشتن بیمه زنان خانه دار  پس از عقد قرارداد از خدمات و مزایای بیمه تامین اجتماعی مورد نظر استفاده کنید.در ادامه به آخرین خبر از طرح بیمه زنان خانه دار می پردازیم.

بیمه زنان خانه‌ دار

فاطمه قاسم پور با اشاره به اعلام حداقل دستمزد در سال ۱۴۰۱ توسط شورای عالی کار و افزایش ۵۷ درصدی آن نسبت به سال گذشته بیان کرد: این افزایش اگرچه در نگاه نخست، می‌تواند برای معیشت مردم مفید فایده باشد، اما اگر تدابیر لازم برای این امر در نظر گرفته نشود، تبعات منفی خواهد داشت.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از این تبعات، تعدیل نیرو توسط کارفرمایان است. از ابتدای امسال تاکنون به کرات گزارش‌های مردمی متعددی به دفاتر نمایندگان در این موضوع ارسال شده و از همین جهت نیز کمیسیون اجتماعی مجلس این موضوع را در دستور کار قرار داد.

قاسم پور با اشاره به چالش دیگر این افزایش حداقل دستمزد گفت: علاوه بر این، یکی دیگر از مسائل رخ‌ داده، وضعیت بیمه‌های خویش‌فرماست که حق بیمه آن‌ها در نسبت با پایه دستمزد تعیین می‌شود و با بالارفتن این پایه، شاهد افزایش حق بیمه هستیم.

نماینده تهران در ادامه گفت: برای افراد شاغل ۲۳ درصد حق بیمه توسط کارفرما پرداخت می‌شود و در بیمه‌های خویش‌فرما که خود فرد باید پرداخت‌کننده باشد، با مشکلات بسیاری مواجه می‌شود. برای مثال زنان خانه‌داری که به صورت خویش‌فرما تحت پوشش بیمه زنان خانه‌دار قرار داشتند، پس از این افزایش حقوق و به تبع افزایش ناگهانی حق بیمه، بسیاری استطاعت ادامه پرداخت حق بیمه خود را نداشته و با اجبار تصمیم به خارج‌ شدن از پوشش بیمه زنان خانه‌دار گرفته‌اند.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس تاکید کرد: هر تصمیمی که توسط برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران گرفته می‌شود، اقشار مختلفی را درگیر می‌کند و لازم است در فرآیندهای کارشناسی، تمام این اقشار و پیامدهای احتمالی این تصمیمات مورد بررسی قرار گیرند. افزایش ناگهانی دستمزد در سال ۱۴۰۱ تصمیمی بوده که تبعات بسیاری برای اقشار مختلف، ازجمله زنان خانه‌دار داشته است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش نظارتی مجلس نسبت به دولت گفت: هفته گذشته نامه‌ای به وزیر کار ارسال و مساله پیش ‌آمده برای زنان خانه‌دار را متذکر شدم.

قاسم پور در پایان تاکید کرد: دولت باید به فوریت با اتخاذ سیاست حمایتی به این مساله ورود کند. در صورت عدم توجه به تبعات حاصله از تصمیمات خود، فرآیندهای نظارتی مجلس از طریق کمیسیون و صحن دنبال خواهد شد.

بیمه زنان خانه دار

بهروزی فر گفت: طرح بیمه زنان خانه دار پس از نظارت‌های لازم اجرا می‌شود. باید منابعی در این راستا پیش‌بینی شود اما بخشی از بودجه برای اجرای این طرح توسط دولت در نظر گرفته شده است.

بیمه تامین اجتماعی یکی از بیمه‌های پرطرفدار و کارامد برای تمامی اقشار جامعه است، چرا که می‌تواند پشتوانه‌ای موثر و مفید برای افراد باشد.در این میان زنان خانه دار کشور نیز به واسطه نداشتن شغلی که دارای مستمری باشد از بیمه تامین اجتماعی برخوردار نیستند. موضوعی که دغدغه بسیاری از زنان در جامعه برای آینده خود و فرزندانشان است. اما چرا فرزندانشان؟ 

طرح بیمه زنان خانه‌دار، یکی از برنامه‌هایی است که مبتنی بر مطالبات زنان در زمینه حمایت‌های اجتماعی مطرح شد و بیش از ۲۰ سال از نخستین اقدامات در این راستا میگذرد. اما تنها به قانون برنامه ششم توسعه، راه یافت و دولت را مکلف به بیمه کردن زنان خانه دار با حداقل سه فرزند است. اما این طرح هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.اما چرا؟ زیرا تنها ۲۸ درصد از برنامه ششم توسعه در حال اجرایی شدن است.

با این وجود ابهاماتی وجود دارد که چرا به برنامه ششم توسعه و این طرح جامه عمل پوشانده نشده، دولت بودجه کافی برای این امر ندارد؟ و یا موانع دیگری برسرراه است. با وجود آنکه شنیده‌ها حاکی از آن است که دولت بودجه کافی برای تخصیص این طرح را ندارد. دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس خلیل بهروزی‌فر، این موضوع را صراحتا رد کرده و به گسترش نیوز می‌گوید: اگرچه منابعی برای این طرح باید در نظر گرفته شود، اما بخشی از بودجه برای اجرای این طرح توسط دولت در نظر گرفته شده است.

بیمه زنان خانه دار

غریب به هفت سال از برنامه ششم توسعه و مطرح شدن طرح بیمه زنان خانه دار می‌گذر با این وجود خبری از اجرایی شدن این طرح نیست با این وجو بهروزی‌فر وعده اجرایی شدن این طرح را می‌دهد و می‌گوید: بخش نظارتی این طرح باید انجام شود. تاکنون قوانینی که در این راستا وضع شده، توسط دستگاه هایی که مکلف به اجرا هستند انجام نشده است. مراجع مربوطه باید پاسخگو باشند و درصورت عدم اجرای طرح بیمه زنان خانه دار از طریق مراجع قضایی با آنها برخورد می‌شود.

موضوع دیگری که مورد بحث است، مسئله امکان اجرایی شدن این طرح حمایتی با وجود نزدیکی صندوق‌های بازنشستگی به مرز ورشکستگی است. چرا که به نظر میرسد با اجرایی شدن این طرح صندوق‌های بازنسشتگی بیش از پیش تحت فشار قرار بگیرند، بهروزی فر در رابطه با این موضوع می‌گوید: دولت سیزدهم تقویت صندوق‌های بیمه را جز اولویت‌های کاری خود قرار داده و یکی از اهداف دولت در نظر گرفته شده است. البته جز این موارد ساماندهی یارانه‌ها نیز در زمره اهداف بلند مدت دولت سیزدهم به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: این طرح، حمایت زیادی را برای زنان کشور فراهم می‌کند و بر توسعه عدالت اجتماعی در جامعه تاثیر زیادی دارد. به هرحال می‌تواند در شرایط فعلی که مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم زیاد است، اثرات زیادی را در این رابطه بگذارد.

وی در راستای تاثیر بیمه کردن زنان خانه دار توسط دولت بر گسترش عدالت اجتماعی بیان کرد: درباره شرایط بازنشستگی این طرح هنوز به نتیجه‌ای نرسیدیم، اما قرار است این موضوع در کمیسیون اجتماعی مورد بحث قرار گیرد. سعی ما بر این است که معیارها و شاخص هایی را در نظر بگیریم که بر محور عدالت باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه