اخبار روز| اخبار اقتصادی| زئولیت

زئولیت‌ها توانایی حذف یون‌های کلسیم از محلول آب شستشو را دارند.

کدخبر : 3154
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

امروزه از زئولیت ها در مقیاس وسیعی استفاده می شود. به عنوان مثال جایگزین فسفات ها در صنایع شوینده می شوند، تا از سختی آب که ناشی از کاتیون های کلسیم و منیزیم است، گرفتنه شود. زئولیت‌ها توانایی حذف یون‌های کلسیم از محلول آب شستشو را دارند و به دلیل سطح جذب زیاد، ذرات پخش شده را به دام می‌اندازند و مانع نشست مجدد آنها روی پارچه می‌شوند.

پاک کننده‌ها در آب های سخت باعث تشکیل  رسوب می شوند و کف نمی کنند و قدرت پاک کنندگی خود را از دست می دهند. استفاده از تری پلی فسفات ها به این منظور موجب رشد جلبک ها در صنایع تصفیه فاضلاب ها می شود که مسدود شدن آبراهه ها و کم شدن اکسیژن آب از نتایج آن است. استفاده از زئولیت مخصوص شوینده علاوه بر اینکه باعث رفع این مشکل می شود هیچ لطمه ای به محیط زیست وارد نمی کند. با توجه به این موارد زئولیت مخصوص شوینده جایگزین مناسبی برای این مواد هستند.

زئولیت مورد استفاده در شوینده ها

زئولیت های طبیعی به ندرت خالص هستند ، به همین دلیل برای برنامه های تجاری مناسبنیستند. برای مواد شوینده، نمک های زئو لیتی مصنوعی جهت تحقق بخشیدن به نقش سازنده تولید شده اند. عملکرد اصلی یک سازنده در محصولات پاک کننده، نرم کردن آب شستشو با استخراج اجزای سختی آب (در حال حاضر به عنوان ترکیبات کلسیم و منیزیم) است.

سازندگان پودرهای شوینده هم چنین می توانند اجزای مایع فرمولاسیون (مانند سورفکتانت ها) را جذب کنندتا ویژگی های پودر خشک و آزاد جریان را حفظ کنند.

با توجه به عملکرد بالا و ویژگی های ایمنی و خواص مطلوب آنها، زئولیت های مصنوعی به طور گسترده ای توسط صنعت مواد پاک کننده استفاده می شوند.

در تولید تجاری مواد شوینده، مواد خام اصلی مواد فعال و سازندگان فسفات هستند. فسفات سدیم تریپلی فسفات (STPP) بیشتر به عنوان سازنده فسفات در صنعت مواد شوینده استفاده می شود.

با این وجود، در سال های اخیر، باعث افزایش علاقه به سازنده زئولیت برای صنعت مواد شوینده شده است.

اقدامات قانونی در بسیاری از کشورها برای جلوگیری یا کم کردن استفاده از مواد شوینده سازنده فسفات نیز اعمال شده است. این به توسعه و استفاده از زئولیت به عنوان جایگزین فسفات منجر شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه