راه های تشخیص کنسرو فاسد چیست؟ | این نشانه‌ها را هنگام خرید قوطی‌های کنسرو جدی بگیرید

راه های تشخیص کنسرو فاسد چیست؟معاون اداره کل فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: هرگونه تغییر شکل قوطی کنسروها نشان دهنده یک نوع اشکال در سلامت کنسرو است.

راه های تشخیص کنسرو فاسد چیست؟ | این نشانه‌ها را هنگام خرید قوطی‌های کنسرو جدی بگیرید
کدخبر : 25834
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

معاون اداره کل فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: هرگونه تغییر شکل قوطی کنسروها نشان دهنده یک نوع اشکال در سلامت کنسرو است؛ مهمترین علامت ظاهری در مورد فساد کنسروها تورم قوطی آنهاست بنابراین توجه به شکل ظاهری قوطی باید در اولویت باشد.

مهندس هاله سمیعی اظهار کرد: تغییر شکل قوطی کنسرو می‌تواند به اشکال مختلف باشد؛ به طوری که اگر قسمتی متورم و فشرده شود طرف دیگر برجسته شود و یا جداره قوطی در اثر حمل و نقل و دیگر موارد، ضربه دیده باشد اما چنانچه طرفین و یا تنها یک طرف قوطی متورم شده باشد و علت آن هم ضربه خوردن نباشد؛ ممکن است سلامت آن ایرادی وجود داشته باشد.

راه های تشخیص کنسرو فاسد

نکاتی که هنگام استفاده از کنسروها باید رعایت کنید

وی افزود: در مورد کنسروهایی که یک طرف آنها برآمده شده است چنانچه با سوراخ کردن قوطی مقدار زیادی گاز خارج شود دلیل بر فاسد بودن محتوی قوطی است. باید توجه داشت که موقع باز کردن قوطی های سالم، مقدار ناچیزی هوا به داخل آنها کشیده می شود که نباید آن را با خروج گاز اشتباه کرد.

به گفته معاون اداره کل فراورده های غذایی سازمان غذا و دارو، تورم کنسرو در مورد کنسروهایی که بیش از یک سال از تاریخ تولید آنها گذشته باشد مربوط به تولید گاز هیدروژن و در نتیجه واکنش بین ماده غذایی و فلز قوطی (خوردگی قوطی) و یا تولید گاز کربن دی اکسید در نتیجه رشد میکروب ها در داخل قوطی‌هاست.

وی تاکید کرد: قبل از مصرف کنسروها برای از بین بردن سم خطرناک بوتولیسم احتمالی موجود در تمامی مواد غذایی کنسرو شده اعم از لوبیا، ذرت و ... باید قوطی‌های کنسرو دست کم به مدت ۲۰ دقیقه در آب جوشانده شود.

سمیعی خاطرنشان کرد: از آنجایی که نمی توان انتظار داشت مصرف کنندگان تفاوت بین انواع تورم ایجاد شده در کنسروها را تشخیص دهند، برای اطمینان از سلامت محصول، از مصرف کنسروهای مشکوک به آلودگی، فرورفتگی، برامدگی و یا هرگونه تغییر شکل ظاهری خودداری کنید.

راه های تشخیص کنسرو فاسد

معاون اداره کل فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: مهم ترین علامت ظاهری در مورد فساد کنسروها تورم قوطی آنها است، بنابراین توجه به شکل ظاهری قوطی باید در اولویت باشد.

هاله سمیعی اظهار کرد: تغییر شکل قوطی کنسرو می‌تواند به اشکال مختلف باشد؛ به طوری که اگر قسمتی متورم و فشرده شود طرف دیگر برجسته شود و یا جداره قوطی در اثر حمل و نقل و دیگر موارد ضربه دیده باشد اما چنانچه طرفین و یا تنها یک طرف قوطی متورم شده باشد و علت آن هم ضربه خوردن نباشد؛ ممکن است سلامت آن ایرادی وجود داشته باشد.

وی افزود: در مورد کنسروهایی که یک طرف آنها برآمده شده است چنانچه با سوراخ کردن قوطی مقدار زیادی گاز خارج شود دلیل بر فاسد بودن محتوی قوطی است. باید توجه داشت که موقع باز کردن قوطی‌های سالم، مقدار ناچیزی هوا به داخل آنها کشیده می‌شود که نباید آن را با خروج گاز اشتباه کرد.

به گفته معاون اداره کل فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو، تورم کنسرو در مورد کنسروهایی که بیش از یک سال از تاریخ تولید آنها گذشته باشد مربوط به تولید گاز هیدروژن و در نتیجه واکنش بین ماده غذایی و فلز قوطی (خوردگی قوطی) و یا تولید گاز کربن دی اکسید در نتیجه رشد میکروب‌ها در داخل قوطی‌ها است.

راه های تشخیص کنسرو فاسد

وی تاکید کرد: قبل از مصرف کنسروها برای از بین بردن سم خطرناک بوتولیسم احتمالی موجود در تمامی مواد غذایی کنسرو شده اعم از لوبیا، ذرت و…، باید قوطی‌های کنسرو دست کم به مدت ۲۰ دقیقه در آب جوشانده شود.

سمیعی خاطرنشان کرد: از آنجایی که نمی‌توان انتظار داشت مصرف کنندگان تفاوت بین انواع تورم ایجاد شده در کنسروها را تشخیص دهند، برای اطمینان از سلامت محصول، از مصرف کنسروهای مشکوک به آلودگی، فرورفتگی، برآمدگی و یا هرگونه تغییر شکل ظاهری خودداری کنید.

روش های تشخیص کنسرو ماهی سالم از کنسرو فاسد چیست؟

زمانی که بشر مواد غذایی کنسرو شده را ایجاد کرد، هزاران مشکل که قبلا غیرقابل تحمل بود از بین رفت. از زمانی که اولین مواد غذایی کنسرو شده ظاهر شد، دیگر نگران نحوه ایمن و خوراکی نگه داشتن مواد غذایی نبودیم و بردن برخی از کالاها با خود در سفر بسیار آسان تر شد.

غذاهایی که به این شکل نگهداری و بسته بندی می شوند مخصوصا غذاهای دریایی مفید هستند؛ زیرا یکی از راحت ترین و مفیدترین محصولاتی است که ما مصرف می کنیم.

راه های تشخیص کنسرو فاسد

اگر به اندازه کافی از ماهی به صورت کنسرو شده استفاده می کنید، برای شما مفید خواهد بود که در مورد نگهداری و ماندگاری ماهی تن و همچنین نحوه تشخیص فساد ماهی تن برای جلوگیری از عواقب ناخوشایند بیشتر بدانید.

بنابراین، چگونه کنسرو تازه را از کنسرو فاسد تشخیص دهیم؟ اگر لکه های قهوه ای، سبز یا سیاه روی ماهی تن می بینید. یعنی کنسرو ماهی تن فاسد شده است. استشمام بوی نامطبوع، بوی گندیده یا حتی اسیدی نیز نشان از فساد ماهی است. هر گونه تغییر شکل مخزن نیز نشان می دهد که ماهی تن فاسد شده است. در ادامه بیشتر به این مطلب می پردازیم.

چگونه کنسرو سالم ماهی را تشخیص دهیم؟

ما فهرست کاملی از بارزترین علائم فساد این ماده غذایی را آماده کرده‌ایم تا همه بتوانند با اطمینان مشخص کنند که کدام کنسرو سالم است و کدام نه.

ماهی تن تاریخ مصرف گذشته را می توان با تاریخ های روی بسته تشخیص داد

 اگر متوجه شدید که تاریخ انقضای کنسرو ماهی تن خیلی گذشته است، آن را در سطل زباله بیندازید و فراموشش کنید.

راه های تشخیص کنسرو فاسد

نشتی کنسرو ماهی تن نشانه خوبی نیست: به این معنی است که نگهداری اشتباه انجام شده است و محتویات دیگر توسط مخزن محافظت نمی شود. بنابراین حتی اگر تاریخ انقضا درست است؛ اما قوطی نشت می کند، آن را دور بریزید.

کنسرو ماهی را خوب بو کنید.

اگر هیچ علامت خارجی آشکاری از فساد کنسرو ماهی مشاهده نکردید؛ اما به دلایلی همچنان نگران کیفیت محصول هستید، آن را باز کرده و محتویات آن را بو کنید.

بوی ماهی نمی ده؟ آیا بو ناخوشایند است؟ بوی گندیده یا حتی اسیدی می دهد؟ دریغ نکنید، فورا آن را به دلیل فساد ماهی دور بیندازید و به خاطر داشته باشید که دست ها را بشویید تا مطمئن شوید که آب تن ماهی فاسد به شما نرسد.

تن قهوه ای (یا سبز یا سیاه)

این نشان می دهد که کنسرو ماهی در حال حاضر فاسد یا خراب شده است. چنین ماهی دارای رگه های قهوه ای (یا سیاه یا سبز) قابل توجهی است که در گوشت پخش می شود.

رنگ صورتی چراغ راهنمای شماست!

کنسرو ماهی تن نوعی ماهی است که گوشت آن از صورتی روشن تا قرمز روشن است. بله، گاهی اوقات ممکن است آن گوشت تازه قرمز رنگ قهوه ای بسیار روشنی داشته باشد، اما گوشت باید بیشتر صورتی/قرمز باشد؛ نه قهوه ای.

راه های تشخیص کنسرو فاسد

انفجار کنسرو ماهی

این یکی دیگر از نشانه‌های واضح و سخت است که به ما می‌گوید اوضاع کنسرو ماهی بد شده است. بنابراین اگر دیدید که محتوا به معنای واقعی کلمه بلافاصله پس از باز شدن آن منفجر می شود، بلافاصله آن را دور بریزید!

قوطی های برآمده

بله، اگر مخزن مهر و موم شده برآمده باشد، قطعا محتوای آن با کیفیت نیست و کنسرو سالم نمی باشد. ما حتی سعی نمی کنیم آن را باز کنیم و ببینیم که دقیقا چه چیزی درون آن است. آن قوطی را بردارید، به سطل زباله بیندازید و بروید یکی دیگر بخرید.

آیا متوجه شده اید که کنسرو ماهی تن شما دارای خوردگی در مخزن است؟

اگر این مشکل در کنسرو ماهی وجود داشت، خوردن محتوای آن غیرممکن است. خرابه های خوردگی می توانند اجازه دهند هوا و رطوبت از آن عبور کند و با ماهی تماس پیدا کند که منجر به فساد آن می شود. ریسک نکنید و آن را کنار بگذارید.

زنگ زدگی علامت بد دیگری است که روی قوطی ماهی تن وجود دارد.

دقیقا مانند خوردگی، زنگ باعث ایجاد سوراخ های ریزی روی سطح قوطی می شود. این امر منجر به خراب شدن محتوا می شود؛ زیرا هوا و رطوبت اکنون به راحتی می توانند به داخل قوطی ماهی تن نفوذ کنند. چه باید کرد؟ درست است، آن را دور بریزید./همشهری 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه