درمان فشار خون بالا فقط با این ماده غذایی | چرا اکثر ایرانیان فشار خون بالایی دارند؟

افزایش فشارخون تهدیدکننده سلامت کودکان٬ نوجوانان و بالغین است.

درمان فشار خون بالا فقط با این ماده غذایی | چرا اکثر ایرانیان فشار خون بالایی دارند؟
کدخبر : 25461
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 

فشار خون بالا یکی از بیماری‌های تهدید کننده انسان به شمار می‌آید که هم در بزرگسالان و هم در کودکان دیده می‌شود؛ بیماری که اگر به موقع تشخیص داده نشده یا کنترل نشود، می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی٬ کلیوی٬ مغزی و حتی کوری شود.

 به علت افزایش شیوع چاقی در کودکان٬ کم تحرکی و تمایل زیاد آن‌ها به غذاهای آماده که حاوی مقادیر زیاد نمک است، فشارخون در جمعیت اطفال رو به رشد است. فشارخون بالا در ۳۰ درصد افراد چاق مشاهده می‌شود. همچنین فشارخون در دوران کودکی خطر بیماری‌های قلبی-عروقی، مرض قند، افزایش چربی خون و فشارخون در دوران بزرگسالی را افزایش می‌دهد.

فشار خون

فشارخون بالا در کودکان اغلب در معاینات متداول در مدرسه یا مراجعه به پزشک به علت دیگری تشخیص داده می‌شود. اغلب کودکان بدون علامت هستند و ممکن است علایم غیر اختصاصی مثل سردرد٬ ضعف٬ سرگیجه٬ خستگی٬ اختلال رشد یا اختلالات خواب داشته باشند. باید توجه کرد که فشار خون بالا را قاتل ساکت می‌نامند؛ زیرا اغلب بدون علامت است. البته فشار خون بالا در بچه‌ها بیشتر ثانویه به علت بیماری‌های کلیوی به خصوص عفونت ادراری است.

بنابر اعلام انجمن نفرولوژی کودکان ایران، باید توجه کرد که بعضی داروها باعث افزایش فشارخون می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌شود بدون تجویز پزشک و خودسرانه دارو مصرف نشود. با توجه به اهمیت بیماری فشار خون توصیه می‌شود فشارخون در تمام بچه‌های بالای ۳ سال اندازه‌گیری شود.

نحوه کنترل فشار خون بالا

- داشتن برنامه غذایی سالم شامل استفاده از میوه و سبزیجات٬ فراورده‌های لبنی و شیر کم چرب٬ کم کردن مصرف شیرینی و نوشابه‌های حاوی شکر٬ استفاده از گوشت سفید مثل ماهی و مرغ٬ حبوبات٬ غلات سبوس دار، پسته و بادام و استفاده کمتر از گوشت قرمز و غذاهای چرب می‌شود.

فشار خون

این برنامه غذائی از افزایش چربی خون جلوگیری می‌کند و مواد غذایی موثر در کاهش فشارخون مانند پتاسیم٬ کلسیم و منیزیوم را فراهم می‌کند. این رژیم غذایی ممکن است به طور موقت باعث نفخ شکم و اسهال شود. برای پیشگیری از آن توصیه می‌شود، به تدریج مقدار میوه و سبزیجات و غلات افزایش یابد.

- کاهش مصرف نمک: بعضی مردم مثل افراد مسن٬ چاق٬ بیمارانی که مرض قند یا بیماری کلیوی دارند، به نمک حساس هستند و دفع نمک توسط کلیه‌ها در این افراد مختل است؛ بنابراین توصیه می‌شود که مصرف روزانه نمک بیشتر از شش گرم (معادل یک قاشق چایخوری) نباشد. غذاهای ﺁماده، نان و غذای رستوران‌ها حاوی مقادیر زیادی نمک هستند؛ بنابراین بهتر است از این غذاها استفاده نشود.

- حفظ وزن مناسب و کاهش وزن در صورت چاق بودن: وزن بالا می‌تواند باعث افزایش فشارخون شود. در واقع افزایش فشارخون شما می‌تواند به علت افزایش وزن باشد. باید توجه کرد که کم کردن وزن باعث کم شدن فشار خون می‌شود. از طرفی وزن بالا خطر بیماری‌های قلبی٬ افزایش چربی خون و مرض قند را افزایش می‌دهد. برای کاهش وزن افراد چاق٬ توصیه می‌شود از غذاهای کم کالری و کم کربوهیدرات استفاده شود وهمچنین ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی جزو برنامه روزانه فرد باشد.

نمک

باید توجه کرد که ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی یکی از مهمترین عوامل پیشگیری و کنترل فشارخون بالا است. ورزش خطر بیماری‌های قلبی را هم کاهش می‌دهد. ۳۰ دقیقه ورزش یا فعالیت فیزیکی متوسط شامل پیاده‌روی تند، دوچرخه سواری٬ شنا و ... بیشتر روزهای هفته لازم است. می‌توان ۳۰ دقیقه را به دوره‌های کوتاه‌تر ۱۰ دقیقه‌ای تقسیم کرد. استفاده از پله بجای آسانسور٬ عدم استفاده از وسیله نقلیه شخصی برای محل کار برای جلوگیری از افزایش وزن و ثابت نگه داشتن وزن مفید است. درافراد چاق توصیه می‌شود روزانه ۶۰ دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشند.

فعالیت فیزیکی منظم و کاهش کم تحرکی اثرات خوبی روی وزن و جلوگیری از افزایش فشار خون دارد.

در عین حال اگر تغییر در شیوه زندگی باعث پایین ﺁوردن فشار خون نشد، مصرف دارو لازم است. البته حتی با مصرف دارو تغییر در شیوه زندگی نیز نیاز است. در صورت مصرف داروی فشارخون لازم است که مرتبا توسط پزشک معالج خود در مورد مصرف درست و مقدار مناسب دارو ویزیت شوید. در صورت بروز عوارض ناخواسته دارو با پزشک خود تماس بگیرید. دارو را همانطور که تجویز شده است استفاده کنید و برای اینکه خوردن دارو را فراموش نکنید، آن را در مکانی که در معرض دید است، قرار دهید.

فشار خون

به یاد داشته باشید برای اینکه زندگی سالم داشته باشید باید:

 • - وزن مناسب خود را حفظ کنید.
 • - فعالیت فیزیکی منظم داشته باشید.
 • - برنامه غذایی سالم داشته باشید.
 • - نمک رژیم غذایی خود را کاهش دهید.
 • - در صورت تجویز دارو ﺁن را به طور صحیح استفاده کنید.

فشار خون

فشار خون بالا، یکی از عارضه‌های قلبی و عروقی است که عوامل ژنتیکی، نقش پررنگی در ابتلا به آن دارد و اگر کنترل نشود، می‌تواند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری های کلیه و حتی مرگ فرد شود.۳۳ درصد از افراد بالای ۱۸ سال در ایران به عارضه فشار خون بالا مبتلا هستند و بیش از نیمی از آنها از این موضوع خبر ندارند.

۳۳ درصد از افراد بالای ۱۸ سال در ایران دچار عارضه فشارخون بالا هستند و بیش از نیمی از آنها از این موضوع بی‌خبرند! ۵۰ درصد افرادی هم که از پرفشاری خون خود مطلع هستند، دارو مصرف می‌کنند و بیماری در کمتر از ۵۰ درصد این افراد تحت کنترل است. فشار خون بالا، یکی از عارضه‌های قلبی و عروقی است که عوامل ژنتیکی، نقش پررنگی در ابتلا به آن دارد و اگر کنترل نشود، می‌تواند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری های کلیه و حتی مرگ فرد شود.

۸۳ درصد از مرگ‌ومیرهای بیمارستانی، سالانه مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است و از بین این بیماری‌ها هر سال ۳۰۰ هزار نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی جان خود را از دست می‌دهند و فشار خون بالا یکی از عارضه‌های قلبی و عروقی است.

چرا آمار ابتلا به فشار خون در ایران بالاست؟

فشار خون بالا شایع‌ترین بیماری قلبی و عروقی در جهان است، به طوری که از هر ۳ نفر، ۱ نفر به این عارضه مبتلا می‌شود. اما علامت مشخص و خاصی ندارد. این عارضه، یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان و ایران به شمار می‌رود.

فشار خون

اما این که بیش از یک‌سوم ایرانی‌ها فشار خون بالا دارند، چه دلایلی می‌تواند داشته باشد؟ دکتر منوچهر قارونی، متخصص قلب و عروق و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رابطه می‌گوید: عامل اصلی ابتلا به فشار خون بالا ارثی و ژنتیک است و این باور که درباره تاثیر مصرف نمکِ زیاد بر ابتلا به فشار خون بین عامه مردم وجود دارد، اشتباه است. در ایران ازدواج‌های فامیلی هنوز خیلی رایج است و همین یکی از دلایل ابتلای افراد به فشارخون بالا است که در نسل‌های بعد هم استمرار پیدا می‌کند.

این ۳ نکته را حتما رعایت کنید

قارونی ادامه می‌دهد: افرادی که پرفشاری خون یا فشار خون بالا را در ژن خود ندارند، نیاز نیست نگران این عارضه باشند. اما حتی همین افراد هم باید ۳ نکته را رعایت کنند؛ مصرفِ کمِ نمک، تغذیه سالم و پرهیز از بی‌تحرکی.

این استاد دانشگاه می‌گوید: مصرف نمک و سبک تغذیه در ابتلا یا عدم ابتلا به این عارضه نقش مهمی دارند. این در حالی است که میزان مصرف نمک در ایران ۲ تا ۳ برابر استاندارد جهانی است. همچنین بسیاری از افراد فعالیت بدنی کافی ندارند که همین منجر به افزایش احتمالِ ابتلا به بیماری‌های مزمن مثل فشار خون بالا می‌شود.

بزرگ‌ترین اشتباه افراد

متخصصان، بهترین راه مراقبت از سلامت در هر سنی را «پیشگری از ابتلا به عارضه‌ها و بیماری‌ها» می‌دانند. چراکه در صورت ابتلا به بعضی از بیماری‌ها و عارضه‌ها، دیگر راه برگشتی وجود ندارد و فرد مجبور است تا پایان عمر دارو مصرف کند.

کلیه

یکی از راه‌های پیشگیری، کنترل دائمی فشار خون است. حتی اگر مطمئن باشیم که به این عارضه مبتلا نیستیم. دکتر ناصر سیم‌فروش، فلوشیپ جراحی کلیه می‌گوید: بزرگ‌ترین اشتباه افراد این است که فشارخون خود را مرتب چک نمی‌کنند و تصور می‌کنند که وقتی بیمار شدند، باید آن را چک کنند. در حالی که فرد وقتی سالم است، باید از سلامتش مراقبت کند و بعدش دیگر فایده ندارد و همین فشار خون بالا می‌تواند منجر به عارضه‌های دیگری مثل نارسایی کلیه شود. ما پزشک داریم که خودش متخصص است اما متوجه فشار خون بالای خود نشده بود و درنتیجه کلیه‌هایش از کار افتاد. اگر فردی در ۳ یا ۴ روز متفاوت از خواب بیدار شود و مینیمم فشار خونش عدد ۱۴۰ روی ۹۰ میلیمتر جیوه (۱۴ روی ۹) یا بیشتر باشد، بداند که مبتلا به فشار خون بالا است

سیم‌فروش تاکید می‌کند: پس لازم است تقریبا ماهی یک بار فشار خون خود را چک کنیم. اگر فشار خون‌مان را در چند روز و نوبت مختلف گرفتیم و دیدیم بالا است، باید به پزشک مراجعه کنیم.

این متخصص کلیه اضافه می‌کند: البته گاهی برخی پزشکان، بیماری فرد را به اشتباه فشار خون بالا تشخیص می‌دهند و قبل از بررسی کامل، داروی فشار خون برای او تجویز می‌کنند. در حالی که گاهی نیاز به مصرف دائمی دارو هم نیست.

از چه سنی باید مراقب باشیم؟

بسیاری از پزشکان تاکید دارند که افراد ۴۰ سال به بالا خیلی مراقب تغذیه و فعالیت بدنی و فشار خون خود باشند و مدام آن را چک کنند. اما دکتر قارونی، متخصص قلب و عروق می‌گوید: از همان دوران کودکی باید مراقب فشار خون باشیم. چون هیچ علامت خاصی ندارد و فرد ناگهان یک روز می‌فهمد که به این عارضه مبتلا شده است. بنابراین بهترین کار، مراقبت از دوران کودکی است.این متخصص قلب و عروق بر این نکته تاکید می‌کند که در خانواده‌ای که ژن فشار خون بالا وجود دارد، والدین باید مراقب باشند و فرهنگ مصرف کم نمک را به کودک خود آموزش دهند.

از کجا بدانیم فشار خون بالا داریم؟

ویزیت پزشکانمتخصصان قلب و عروق درباره این که چگونه متوجه ابتلای خود به فشار خون بالا شویم، می‌گویند: اگر فردی در ۳ یا ۴ روز متفاوت از خواب بیدار شود و مینیمم فشار خونش عدد ۱۴۰ روی ۹۰ میلیمتر جیوه (۱۴ روی ۹) یا بیشتر باشد، بداند که مبتلا به فشار خون بالا است. متخصصان همچنین درمان فشارخون بالا را پایین نگه داشتن میزان فشار خونِ فرد روی عدد کمتر از ۱۲۰/۸۰ (۱۲ روی ۸) می‌دانند.

دکتر سیم‌فروش در این زمینه می‌گوید: اگر هر بار که فشار خون خود را اندازه می‌گیرید، بالاتر از ۱۲ و به خصوص بالاتر از ۱۴ باشد، باید به پزشک مراجعه کنید تا کنترل شود. البته سن فرد هم مهم است و باید در نظر گرفته شود. درکل اگر فشارخون از ۱۴ بالاتر رفت، نباید بی‌تفاوت بمانیم و باید به پزشک مراجعه کنیم.

فشارخون را می‌توان با طب سنتی درمان کرد؟

خیلی از افراد بعد از ابتلا به فشار خون بالا سعی می‌کنند از طریق طب سنتی و با مصرف گیاهان دارویی بیماری خود را کنترل کنند. موضوعی که پزشکان طب سنتی درباره آن هشدار می‌دهند و می‌گویند فشارخون از طریق طب سنتی همراه با طب کلاسیک قابل درمان است اما، هرگز نباید خودسرانه اقدام به مصرف داروهای گیاهی و دم‌نوش‌ها و ... کرد و این کار باید با نظر پزشک متخصص انجام شود.

فشار خون

به گفته متخصصان این حوزه، برای درمان فشار خون با کمک طب سنتی، ابتدا باید طبع و مزاج فرد مشخص شود تا درمان مخصوص به او انجام شود. کاهش مصرف نمک، مصرف کافی مایعات، مصرف به‌اندازه‌ سیر در طولانی‌مدت و نیز داشتن فعالیت بدنی به خصوص انجام ورزش‌های هوازی برای مبتلایان فشار خون بالا توصیه می‌شود. همچنین دم‌نوش‌های آویشن، کاکوتی، چای کوهی و زنیال هم گرم‌کننده کلیه هستند و هم ادرارآورند و به کاهش فشار خون کمک می‌کنند. اما لازم است که بیماران خودسرانه اقدام به مصرف دم‌نوش‌ها و گیاهان دارویی نکنند. چراکه می‌تواند منجر به ایجاد عوارض دیگری شود./خبرآنلاین

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

 • پربازدید
 • پربحث ها
 • ۲۴ ساعت
 • هفته
 • ماه
 • ۲۴ ساعت
 • هفته
 • ماه
روی خط رسانه