ساعت کار ایرانی ها سه ساعت بیشتر از میانگین جهانی !!

ایرانی ها سه ساعت بیشتر از میانگین جهانی کارمیکنند

ساعت کار ایرانی ها سه ساعت بیشتر از میانگین جهانی !!
کدخبر : 23950
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

ایرانی‌ها روزی چند ساعت کار می‌کنند؟

گزارش ارائه شده از سوی وزارت کار نشان می دهد میانگین ساعت کاری مردم ایران در پنج‌سال گذشته یک‌ساعت کاهش داشته است. به این ترتیب هرسال حدود ٢٠دقیقه از ساعت کاری شاغلان ایرانی کم شده و از ٤٤ساعت و ١٨دقیقه در ‌سال٩٢ به ٤٣ساعت در ‌سال٩٧ رسید؛ البته این موضوع دلیل کم‌کاری ایرانی‌ها نیست و متوسط ساعت کار در سایر کشورهای جهان بین ٤٠ تا ٤٤ساعت است.کاهش ساعت کار ایرانی‌ها به ٤٣ساعت در هفته درحالی رقم خورده است که تعداد شاغلان روند افزایشی داشته و از ۲۱‌میلیون و ۳۴۶‌هزار و ۱۷۹ نفر به ۲۳‌میلیون و ۸۱۳‌هزار و ۴۵ نفر رسیده است.

ساعت کار

به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیلی که باعث کاهش ساعت کار ایرانی‌ها شده، افزایش تعداد شاغلان است و اینکه در مقابل ظرفیت‌های شغلی به اندازه این جمعیت توسعه نداشته است، ضمن اینکه امکان دارد تعداد شاغلان پاره‌وقت افزایش داشته باشد. براساس این گزارش‌ها، زن‌های شاغل ایرانی حدود ١٢ساعت درهفته کمتر از مردهای شاغل کار می‌کنند و به عبارت دیگر در ٦ روز کاری زن‌ها حدود دوساعت در روز کار کمتری انجام می‌دهند. البته‌ سال گذشته میانگین ساعت کار مردان جامعه در ‌سال۹۷ نسبت به ‌سال ۱۳۹۲ حدود ۴۲دقیقه کمتر شده است.

کارکنان کدام بخش‌ها بیشتر کار می‌کنند؟

بررسی گزارش‌های وزارت کار نشان می‌دهد که در بخش‌های عمده اقتصادی در ‌سال٩٧، طولانی‌ترین میانگین ساعت کار معمول در هفته در کشور به ترتیب مربوط به بخش خدمات با ۴۵ساعت و ۱۲دقیقه، بخش صنعت با ۴۲ساعت و ۳۰دقیقه و بخش کشاورزی با ۳۷ساعت و ۱۲دقیقه است.

میانگین ساعات کار در کشورهای مختلف

ساعت کار

ایرانی‌ها به اندازه سایر مردم جهان و حتی بیشتر از برخی از کشورهای پیشرفته کار می‌کنند. میانگین ساعت کار در کشورهای مختلف بین ۴۰ تا ۴۴ساعت در هفته است و شاغلان کشورهای منطقه چون پاکستانی‌ها ۴۷ساعت در هفته، ترکیه ۴۵ساعت در هفته، تایلند ۴۳ساعت و ژاپن ۳۸ساعت در هفته است. نکته جالب این است که در کشورهای توسعه‌یافته میزان ساعت کار کاهش یافته و در ‌سال ۲۰۱۸ میانگین ساعت کار در انگلستان و فرانسه ۳۶ساعت در هفته، آلمان ۳۵ساعت در هفته و اسپانیا ۳۷ساعت در هفته ثبت شده است؛ البته یک نکته دیگر که درباره ساعت کار ایرانی‌ها باید به آن اشاره کرد، میزان کار مفید و بهره‌وری نیروی انسانی در ایران است که رقم پایینی ارزیابی می‌شود.

متوسط ساعت کاری هفتگی در کشورها و فرهنگ‌های مختلف می‌تواند تا حد زیادی تفاوت داشته باشد.

برخی کشور‌های جهان با اعطای روز‌های مرخصی بیشتر و تعداد کمتر روز‌های کاری، تعادل بین کار و زندگی بهتر را برای نیروی کار خود فراهم می‌کنند. کشور‌های جهان در میزان ساعت کاری هفتگی که از کارمندان خود انتظار دارند، با هم متفاوت هستند.متوسط ساعت کاری هفتگی در کشور‌ها و فرهنگ‌های مختلف می‌تواند تا حد زیادی تفاوت داشته باشد. در اکثر کشور‌های جهان، مانند ایران یا ایالات متحده کارمندان پنج روز در هفته کار می‌کنند و دو روز در هفته را مشغول استراحت هستند. سایر کشور‌ها به‌ویژه در اروپا ساعت کاری انعطاف‌پذیرتری دارند که به آن‌ها تعطیلات بیشتر و امکان ایجاد تعادل میان کار و زندگی را می‌دهد.

برای مثال کشور‌های اروپایی در ماه به نیروی کار خود چهار روز مرخصی با حقوق می‌دهند که از تعطیلی آخر هفته‌ها متمایز است. در بسیاری از کشور‌ها در خاورمیانه و آسیا، هفته کاری به جای دوشنبه تا جمعه از یکشنبه تا پنج‌شنبه تعریف می‌شود.علاوه بر روز‌های کاری در هفته، متوسط ساعت کاری که از کارمندان انتظار می‌رود، می‌تواند طیف گسترده‌ای داشته باشد. با اینکه برخی از کشور‌ها و فرهنگ‌ها کارکنان را ملزم می‌کنند تا در روز تعداد ساعات بیشتری کار کنند، برخی دیگر امکان زندگی باکیفیت‌تری را برای کارکنان خود از طریق شیفت‌های کوتاه‌تر و زمان تعطیلات اضافی فراهم می‌کنند.

ساعت کار

بر اساس داده‌های سایت World Population Review، در میان کشور‌های جهان، کشور موریتانی در آفریقا با ۵۴ ساعت کار در هفته، بیشترین میزان کار را از نیرو‌های خود انتظار دارد. پس آن مصر با ۵۳ ساعت و گامبیا با ۵۱ ساعت کار در هفته در رتبه دوم و سوم قرار می‌گیرند.متوسط ساعت کاری هفتگی در جهان ۴۰ ساعت است و بر اساس رتبه‌بندی سایت wisevoter، ایران با متوسط ساعت کاری ۴۳ ساعت در هفته در رتبه ۳۹ قرار می‌گیرد. در این رتبه‌بندی، هر چه ساعت کاری در یک کشور از میانگین جهانی بالاتر برود، عدد رتبه آن کاهش می‌یابد.

در حالت کلی چهارچوب جهانی کلی برای تعیین ساعت و روز‌های کاری در تمام کشور‌ها وجود ندارد، چرا که جوامع مختلف، ارزش‌های متفاوتی را در سیاست‌های محیط کار خود در اولویت قرار می‌دهند. در نهایت با توجه به تفاوت در ارزش‌ها و باورها، آنچه در فرهنگ‌های مختلف به‌عنوان متوسط ساعت کاری در هفته، نرمال و پذیرفته‌شده در نظر گرفته می‌شود می‌تواند تا حد زیادی متنوع باشد.

کمترین ساعت کاری مربوط به کدام کشور است؟

در کشور استرالیا کارمندان در طول هفته خود تنها ۲۹ ساعت کار می‌کنند و کمترین ساعت کاری دنیا را دارند. پس از آن ایالت فدرال میکرونزی در ایالات متحده با ۳۰ ساعت و سومالی با ۳۱ ساعت کار در هفته رتبه دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند.در مقیاس کلان، ارتباط میان اشتغال و رشد اقتصاد، در میان اقتصاددانان و سیاست‌گذاران، بسیار مورد بحث قرار می‌گیرد. واقعیت این است که اشتغال در ابعاد زیاد و پیچیده‌ای رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نمی‌توان آن را نادیده گرفت؛ بنابراین صرف نظر از ملیت، جنسیت، مذهب یا موقعیت اجتماعی-اقتصادی، دنیای کار برای همه حائز اهمیت است. اما همه در مورد میزان کاری که باید انجام شود به این اندازه توافق ندارند. تعداد ساعات کاری که هر شخص در طول روز به کار خود اختصاص می‌دهد در کشور‌های مختلف متفاوت است./خبرآنلاین 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه