سهام عدالت | سود سهام عدالت

سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می گردد | منتظر سهام 2 میلیون و 400 هزاری باشید

در حالی به اواخر سال نزدیک می شویم که ۵۰ میلیون نفر منتظر دریافت سود سهام عدالت خود هستند.

سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می گردد | منتظر سهام 2 میلیون و 400 هزاری باشید
کدخبر : 21306
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

واریز سهام عدالت به زودی انجام می شود. سهام عدالت مبلغ چندانی نیست. سهام عدالت برای سهامداران حائز اهمیت است. سهام عدالت بنا به ارزش معاملات مربوطه تعیین می شود. جزئیات جدید سود سهام عدالت را بخوانید.

در حالی به اواخر سال نزدیک می شویم که ۵۰ میلیون نفر منتظر دریافت سود سهام عدالت خود هستند. پیش از این رئیس سازمان بورس اعلام کرده بود که سود سهام عدالت امسال نیز همانند سال گذشته دو مرحله ای پرداخت خواهد شد و زمان واریز این سود همانند سال گذشته در فصل پایانی سال ۱۴۰۲ است.

نگاهی به زمان پرداخت سود سهام عدالت در سال ۱۴۰۱ نشان می دهد سود مرحله نخست این سهام در روزهای پایانی آذرماه و سود مرحله دوم در اسفندماه واریز شد. بنابراین امسال نیز سهامداران عدالت باید در این دو ماه منتظر دریافت سود خود باشند.

اگر چشم خود را روی جامعه ۵۰ میلیونی سهامداران عدالت ببندیم، یکی از سوالات بقیه مردم این است که آیا مشمول این سهام هستند و اگر هستند چگونه می توانند از این موضوع اطلاع یابند؟

چگونه مطمئن شویم سهام عدالت داریم؟

سامانه‌ای طراحی شده که سهام‌داران از طریق آن متوجه خواهند شد که سهام عدالت به آنها تعلق گرفته یا کلا جزو بازماندگان هستند که هنوز برای آنها تصمیمی گرفته نشده است. مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.irاولین گامی است که سهامداران عدالت باید آن را طی کنند.

پس از ورود و وارد کردن کد ملی و کد امنیتی، اگر مشمول سهام عدالت نباشید یک صفحه نمایش داده می‌شود که درون یک باکس قرمز نوشته شده:«مراجعه کننده گرامی شماره ملی وارد شده در فهرست سهامداران ثبت نام شده سهام عدالت موجود نمی‌باشد، باتشکر لطفا از سامانه خارج شوید.» اما اگر مشمول سهام عدالت باشید به مرحله بعد منتقل خواهید شد. در مرحله بعدی باید اطلاعات هویتی خود ازجمله نام و نام ‌خانوادگی، نام پدر، سال تولد و شماره شناسنامه را از بین گزینه‌های نمایش داده شده انتخاب و روی ادامه کلیک کنید.

وقتی هویت شما تایید شد، باید گزینه مشاهده صورت وضعیت دارایی سهام و مشاهده برگه سهام عدالت را انتخاب کنید. در مرحله آخر و در برگه سهام؛ ارزش اسمی سهام، وضعیت واریز سود، تعداد، زمان و مبلغ سودهای واریزی تا امروز را مشاهده می ‌کنید. پس از استعلام سهام عدالت و مطمئن شدن از دارایی سهام عدالت، دو گزینه برای انتخاب دارید. اگر می‌خواهید خودتان به صورت مستقیم روی سهامتان کنترل داشته باشید، گزینه آزادسازی را انتخاب کنید، وگرنه روی گزینه کنترل غیر مستقیم کلیک کنید.

به دنبال سود خود نباشید

اگر سهام عدالت نداشته باشید که دیگر نیاز نیست دنبال سودتان باشید ولی اگر تازه متوجه شده ‌اید که سهام عدالت دارید اصلا نگران نباشید، چون سودتان نسوخته زیرا رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرده اگر فردی در دو سامانه سهام عدالت و سجام ثبت نام نکرده و سودی به حسابش واریز نشده، به محض ثبت نام و دریافت کد تایید سجامی، سود سهام عدالت به صورت یکجا به حسابش واریز خواهد شد. سود سال ۹۵ سهام عدالت که به ازای هر سهم یک میلیون تومانی، ۱۵۰ هزار تومان بود در سال ۹۶ به حساب مشمولان این سهام واریز شد.زیرنویس

سهامداران امسال چقدر سود سهام عدالت می ‌گیرند؟

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس در مورد اینکه سود سهام عدالت کی واریز می شود، گفته: سهامداران عدالت تا پایان آذرماه سود سهامشان را دریافت می ‌کنند. این در حالی است که سال گذشته نیز سود سهام عدالت در مرحله نخست در همین زمان واریز شده بود؛ سال گذشته سود سهام عدالت مربوط به سال ۱۴۰۰دردو مرحله واریز شد، ۳۰ آذرماه و ۲۵ اسفندماه.

در مرحله اول سهامدارانی که سهام ۴۵۲ هزار تومانی داشتند، ۵۱۰ هزار تومان سود گرفتند. به حساب کسانی که سهام ۴۹۲ هزار تومانی داشتند ۵۵۵ هزار تومان واریز شد و کسانی که سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی داشتند مبلغ ۶۰۰ هزار تومان سود گرفتند. بعضی از افراد هم سهام یک میلیون تومانی دارند که به حساب آنها در مرحله اول مبلغ یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان واریز شد.

در مرحله دوم مبلغ سود کمی بیشتر بود. کسانی که سهام ۴۵۲ هزار تومانی داشتند، ۶۱۳ هزار تومان و سهامدارانی که مبلغ سهامشان ۴۹۲ هزار تومان بود، سود ۶۶۷ هزار تومانی دریافت کردند. به حساب کسانی که سهام ۵۳۲ هزار تومانی داشتند نیز مبلغ ۷۲۱ هزار تومان سود واریز شد.

همچنین افرادی که سهام یک میلیون تومانی در اختیار داشتند، مبلغ یک میلیون و ۳۵۶ هزار تومان سود گرفتند. مبلغ نهایی سود سهام عدالت هنوز قطعی نشده، چندی پیش وزیر اقتصاد و دارایی درباره چگونگی و زمان واریز سود سهام عدالت گفته بود، صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ شرکت‌های سهام عدالت به تازگی رسیده.

اگر همزمان سودها پرداخت شود عدد آن بیشتر می‌ شود. اما اگر مثل سال گذشته سود برخی شرکت‌ها را با تاخیر واریز کنند پرداخت سود سهام عدالت دو مرحله‌ای خواهد شد. با این اوصاف مبلغ آن هم مشخص نیست.

عشقی: سود سهام عدالت دومرحله ای واریز می شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به سوال «حیات» مبنی بر اینکه زمان پرداخت سود سهام عدالت در سال ۱۴۰۲ چه زمانی خواهد بود؟ گفت: با توجه به اینکه شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت به صورت تدریجی سودشان را پرداخت می کنند و همچنین زمان برگزاری همه شرکت ها در یک زمان واحد نبوده که بخواهند هم زمان سودها را واریز کنند، اختلاف چند ماهه ای بین برخی شرکت ها برای پرداخت سود وجود دارد.

مجید عشقی با اشاره به اینکه به این دلایل ناچاریم سود سهام عدالت ۱۴۰۲ را مثل سال گذشته دو مرحله ای پرداخت کنیم، گفت: زمان واریز سود سهام عدالت احتمالا همان تاریخ های سال گذشته خواهد بود.

 سهام عدالت این گروه پس از ۱۸ سال زنده شد! 

طی ۱۸ سال گذشته، ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از کسانی که سهام عدالت به آن‌ها تعلق گرفته است فوت شده‌اند و تکلیف سهام و سودهای آن‌ها نامشخص بود. حالا پس از مدت‌ها انتظار اعلام شده که قرار است تکلیف سهام عدالت متوفیان مشخص شود.

 اقدامات لازم برای دریافت مستقیم سود سهام عدالت 

زمان زیادی تا زمان پرداخت اولین مرحله سود سهام عدالت سال ۱۴۰۱ باقی نمانده است. سال گذشته اواخر آذرماه سود سهام عدالت سال ۱۴۰۰ به سهامداران پرداخت شد و دومین مرحله آن نیز اسفند به حساب سهامداران واریز شد. امسال هم طبق روال، کسانی که سهام عدالت دارند در روزهای پایانی آذرماه باید منتظر پیامک واریز سود باشند. حتی اگر جزو کسانی باشید که در سال‌های گذشته سود سهام عدالت بدون دردسر برایتان واریز شده، باید حواستان به حساب بانکی و شماره شبایی که برای دریافت سود ثبت کرده‌اید باشد.

گاهی اوقات حساب بسته یا بلوکه می‌شود، در این صورت شماره شبا دیگر در سامانه کارایی ندارد و باید شماره شبای جدید ثبت کنید. در این میان کسانی هستند که سهام عدالت دارند ولی اصلا از این موضوع اطلاع نداشته‌اند. آمارها نشان می‌دهند واقعا چنین نوابغی در کشور وجود دارند. تعلل این افراد در ثبت‌نام سامانه سجام و معرفی شماره شبا باعث شده تا حالا سودی به حساب آنها واریز نشود. این افراد در یک ماه و نیم باقیمانده تا واریز سود می‌توانند تکلیف خودشان را روشن کنند و در زمره افرادی قرار بگیرند که سود سهام عدالت دریافت می‌کنند.

ورثه مالکان سهام عدالت که فوت کرده‌اند نیز امسال موفق می‌شوند با طی کردن مراحل انحصار وراثت، سهام عدالت را به‌ نام خود کنند. سود سهام عدالت امسال و سود انباشته سال‌های گذشته نیز به هر نفر بسته به میزان سهمی که دارد تقسیم خواهد شد. موضوع مهم این است که یک ماه و نیم تا پایان آذرماه وقت باقی مانده و همه افرادی که می‌خواهند امسال سود بگیرند باید دست بجنبانند، وگرنه سودشان نزد دولت می‌ماند و تا پاییز و زمستان سال آینده امکان دسترسی به آن را پیدا نمی‌کنند.

‌سهامداران امسال چقدر سود سهام عدالت می‌گیرند؟

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس اعلام کرده سهامداران تا پایان آذرماه سود سهامشان را دریافت می‌کنند. پارسال هم پایان آذرماه سود سهام عدالت به حساب سهامداران واریز شده. سال گذشته سود سهام عدالت مربوط به سال ۱۴۰۰دردو مرحله واریز شد، ۳۰ آذرماه و ۲۵ اسفندماه. در مرحله اول سهامدارانی که سهام ۴۵۲ هزار تومانی داشتند، ۵۱۰ هزار تومان سود گرفتند. به حساب کسانی که سهام ۴۹۲ هزار تومانی داشتند ۵۵۵ هزار تومان واریز شد و کسانی که سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی داشتند مبلغ ۶۰۰ هزار تومان سود گرفتند. بعضی از افراد هم سهام یک میلیون تومانی دارند که به حساب آنها در مرحله اول مبلغ یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان واریز شد.

در مرحله دوم مبلغ سود کمی بیشتر بود. کسانی که سهام ۴۵۲ هزار تومانی داشتند، ۶۱۳ هزار تومان و سهامدارانی که مبلغ سهامشان ۴۹۲ هزار تومان بود، سود ۶۶۷ هزار تومانی دریافت کردند. به حساب کسانی که سهام ۵۳۲ هزار تومانی داشتند نیز مبلغ ۷۲۱ هزار تومان سود واریز شد. همچنین افرادی که سهام یک میلیون تومانی در اختیار داشتند، مبلغ یک میلیون و ۳۵۶ هزار تومان سود گرفتند. مبلغ نهایی سود سهام عدالت هنوز قطعی نشده، چندی پیش وزیر اقتصاد و دارایی درباره چگونگی و زمان واریز سود سهام عدالت گفته بود، صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ شرکت‌های سهام عدالت به تازگی رسیده. اگر همزمان سودها پرداخت شود عدد آن بیشتر می‌شود. اما اگر مثل سال گذشته سود برخی شرکت‌ها را با تاخیر واریز کنند پرداخت سود سهام عدالت دو مرحله‌ای خواهد شد. با این اوصاف مبلغ آن هم مشخص نیست.

حواستان به شماره حساب و شماره شبا اعلامی باشد

سال گذشته حدود ۱۵۰ هزار سهامدار عدالت به دلیل مشکل شماره شبای معتبر بانکی، نتوانستند سود سهام عدالت مرحله دوم عملکرد ۱۴۰۰ را دریافت کنند. اگر می‌خواهید امسال جزو کسانی باشید که آخر آذرماه سود سهام عدالت دریافت می‌کنند از همین امروز باید به چند نکته مهم توجه کنید. مهمترین آن این است که حساب بانکی خود را چک کنید. اگر مسدود یا راکد باشد، سود سهام عدالت به حسابتان واریز نمی‌شود. شماره شبا ۲۶ کاراکتر دارد، دو حرف انگلیسی و ۲۴ رقم.

باید حواستان به اعداد و حروف این شماره باشد، اگر یکی از آنها را اشتباه وارد کنید، شبای شما نامعتبر حساب می‌شود و امسال سودی به حسابتان واریز نمی‌شود. یکی دیگر از مواردی که می‌تواند برای دریافت سود مشکل درست کند، حساب مشترک دو امضاست. بهتر است در سامانه سهام عدالت مربوط به شماره حساب، از شماره حساب بانکی استفاده کنید که فقط به نام خودتان باشد. در ضمن حواستان باشد شماره حساب ارزی و بلند مدت به درد این کار نمی‌خورد و در سامانه ثبت نمی‌شود و نامتان در گروه افرادی که سود دریافت می‌کنند، قرار نمی‌گیرد.

پس در این فرصت باقی مانده تا پایان آذرماه بهتر است یک دور دیگر اطلاعات شماره حساب و شماره شبایی که ثبت کرده‌اید را بررسی کنید. اگر شماره شبای بانکی شما مشکل دارد دو راه دارید. می‌توانید در سامانه جامع اطلاعات مشتریان به آدرسsejam.ir مراجعه کنید و شماره شبا جدید را ثبت کنید. در روش دوم می‌توانید شماره شبای معتبر خود را در سایت sahamedalat.ir ثبت و در فرایند دریافت سود سهام قرار بگیرید. اگر حساب بانکی شما بیشتر از شش ماه راکد بوده هم باید یک سری به بانک بزنید و آن را فعال کنید. اگر همه این کارها را انجام بدهید خیالتان راحت است و سود سهام عدالت به حسابتان واریز می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه