اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

هشدار نارنجی و قرمز برای این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 15 آبان

سازمان هواشناسی درباره وضعیت آب و هوایی کشور ، در برخی استانها بارش پیش بینی کرده اند.

هشدار نارنجی و قرمز برای این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 15 آبان
کدخبر : 21180
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد. اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند. اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

طی روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه در ارتفاعات البرز شرقی بارش برف و باران انتظار می‌رود.

سازمان هواشناسی از بارش باران و برف در برخی مناطق کشور طی امروز تا جمعه خبر داد و برای ۵ استان هشدار آب‌گرفتگی معابر و خسارت به کشاورزان صادر کرد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در مناطقی از خراسان جنوبی، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان ابرناکی گاهی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی شده است. در سایر مناطق کشور جو نسبتاً آران و پایداری مستقر است.

فردا با نفوذ جریانات شمالی روی سواحل دریای خزر در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی افزایش ابر و بارش باران روی می‌دهد، بارندگی‌ها طی این روز در گلستان شدید خواهد بود.

روز چهارشنبه بارش‌ها در این مناطق ادامه دارد و در این روز وزش باد در نوار شرقی افزایش یافته و علاوه بر آن در نیمه شرقی خراسان رضوی و ارتفاعات کرمان رگبار پراکنده و وزش باد روی می‌دهد.

طی روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه در ارتفاعات البرز شرقی بارش برف و باران انتظار می‌رود. پنجشنبه در اکثر مناطق کشور آسمان صاف است و اواخر وقت ابرناکی و وزش باد شمالی در سواحل غربی دریای خزر آغاز می‌شود.

روز جمعه در شرق اردبیل و استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و مناطقی از خراسان شمالی بار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد همراه با کاهش نسبی دما روی داده و دریای خزر مواج می‌شود.

بروز چهارشنبه در شرق کشور وزش باد شدید و وقوع پدیده گردوخاک محتمل است، ضمن این‌که طی ۲ روز آینده خلیج‌فارس و دریای خزر نیز از بعدازظهر سه‌شنبه و روز چهارشنبه مواج می‌شود.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه‌های بارشی

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۵

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۵: سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی، هرمزگان و نیمه جنوبی کرمان.

اثر مخاطره: احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال تاخیر در پرواز و احتمال خسارت به محصولات و ماشین‌آلات کشاورزی.

توصیه: عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبار‌های استاندارد.

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: سامانه بارشی امروز در سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب کرمان، هرمزگان و جنوب شرق فارس فعال است و سپس از کشور خارج می‌شود.

از بعدازظهر سه‌شنبه در استان‌های ساحلی خزر و خراسان شمالی بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید، گاهی گردوخاک و در ارتفاعات البرز مرکزی بارش برف و باران داریم.

آسمان تهران صاف، در برخی ساعات غبار محلی پیش‌بینی می‌شود.

مهرداد حسن زاده  گفت: بنابر اعلام سازمان هواشناسی استان با ورود یک سامانه بارشی به استان، هشدار سطح نارنجی صادر شده است.

وی افزود: پیرو هشدار شماره 14 سطح نارنجی هواشناسی به آگاهی می رساند خروجی نقشه‌ها و مدل‌های هواشناسی برای روزهای آینده بیانگر شرایط ناپایدار جوی خواهد بود، بر اساس این مدل از روز یکشنبه 14 آبان تا روز دوشنبه 15 آبان شاهد تقویت بارش‌های همرفتی با تاکید بر مناطق شرقی، مرکزی و مناطق دریایی استان خواهیم بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: طی ساعاتی در برخی نقاط بصورت پراکنده، رگبار نسبتاً شدید باران و رعد و برق همراه با تگرگ و تند باد لحظه‌ای، وزش باد نسبتاً شدید و گرد و خاک همراه با کاهش دید افقی با تاکید در مناطق شرقی، مرکزی و مناطق دریایی استان مشاهده خواهد شد. 

وی تصریح کرد: منطقه اثر این سامانه بندرعباس، بشاگرد، قشم، قشم دریایی، رودان، میناب، حاجی آباد، ابوموسی، جاسک، بندرلنگه، خمیر، سیریک است. 

حسن زاده گفت: بر اثر فعالیت این سامانه احتمال وقوع آبگرفتگی موقت معابر عمومی، بالا آمدن آب رودخانه‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی، احتمال آسیب در اثر تند باد لحظه‌ای و تگرگ به محصولات کشاورزی، گرد و خاک و کاهش موقتی کیفیت هوا، تند باد لحظه‌ای و مواج شدن دریا وجود دارد. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان با تاکید بر اینجه در مدت یاد شده هم استانی‌ها از تردد در حاشیه رودخانه‌های فصلی اجتناب کنند گفت: مردم در مدت اعلام شده ضمن خودداری از صعود به ارتفاعات و چرای دام در مناطق مرتفع، از استحکام سازه‌های سبک مطمئن شوند و در ترددهای جاده‌ای احتیاط کنند. 

وی افزود: کشاورزان هم نسبت به محافظت از محصولات کشاورزی، اقدام کنند همچنین از تردد شناورهای سبک و صیادی جلوگیری و تمهیدات لازم در بنادر و اسکله های استان اتخاذ شود. 

حسن زاده در پایان گفت: اعضای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان و شهرستان‌های تابعه ضمن آمادگی کامل، هماهنگی لازم را به منظور فراهم کردن تمهیدات لازم از جمله، اطلاع رسانی و هشدار به موقع از طریق رسانه های محلی، رعایت نکات ایمنی و ... بعمل آورند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه