قیمت طلا | قیمت طلا امروز در بازار

قیمت طلا اول هفته همه را غافلگیر کرد | قیمت طلا امروز به چند رسید؟

به گزارش بلومبرگ، قیمت طلا برای اولین بار از ماه مه به بالاتر از ۲۰۰۰ دلار در هر اونس رسیده است.

قیمت طلا اول هفته همه را غافلگیر کرد | قیمت طلا امروز به چند رسید؟
کدخبر : 20963
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

قیمت طلا در بازار تغییر کرد. قیمت طلا در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. جزئیات قیمت طلا  امروز را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا و سکه امروز

به گزارش بلومبرگ، قیمت طلا برای اولین بار از ماه مه به بالاتر از ۲۰۰۰ دلار در هر اونس رسیده است. نگرانی در مورد تشدید درگیری‌ها در خاورمیانه تاثیر افزایش اخیر سود اوراق قرضه خزانه داری آمریکا را از بین برده است.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۱.۰۹ درصد افزایش به ۲۰۰۶ دلار و ۳۷ سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با یک افزایش ۰.۰۶ درصدی به ۱۹۹۸ دلار و ۵۰ سنت رسیده است.

به این ترتیب طلا در آستانه بزرگترین افزایش قیمت ماهانه از ژوئیه ۲۰۲۰ قرار دارد. قیمت طلا در آن زمان به اوج ۲.۷۵ دلار و ۴۷ سنت رسیده بود.

قیمت طلا حدود ۹ درصد از زمان آغاز حمله حماس به رژیم صهیونیستی در هفتم اکتبر افزایش یافته که دلیل اصلی آن را می‌توان افزایش تمایل به این فلز گرانبها به عنوان یک پشتوانه ایمن دانست.

تحلیلگران عقیده دارند گسترش درگیری بین رژیم صهیونیستی و حماس با ادامه حملات هوایی و زمینی به غزه، قیمت طلا و نفت را بالاتر خواهد برد.

این درگیری باعث شده رابطه بین طلا و سود اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا قطع شود. سود این اوراق به بالاترین رقم طی بیش از یک دهه گذشته رسیده است.

بالا رفتن نرخ بهره و سود اوراق قرضه معمولا به ضرر طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده است.

بالا رفتن قیمت نفت به دنبال تشدید درگیری‌ها در غزه تورم را افزایش داده و بانک‌های مرکزی را برای مهار آن بدون آسیب دیدن اقتصادها به چالش می‌اندازد و این شرایط به نفع طلا خواهد بود.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با ۰.۰۹ درصد کاهش به ۲۲ دلار و ۸۹ سنت رسید و پلاتین با ۰.۱۶ درصد افزایش، ۹۷ دلار و ۵۵ سنت معامله می‌شود.

قیمت طلا

یک کارشناس بازار طلا با بیان اینکه در روند طبیعی ممکن است هر مثقال طلا روی عدد ۱۱ میلیون تومان تثبیت شود تخلیه حباب سکه را غیرممکن دانست.

قیمت طلا و سکه به عنوان یکی از مهمترین فلزات گرانبها در جهان، تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. این عوامل شامل عوامل اقتصادی، سیاسی، جهانی، و تقاضا و عرضه هستند. در عوامل اقتصادی، نرخ بهره، نرخ تورم، و نرخ ارز می‌توانند بر قیمت طلا و سکه تأثیر بگذارند. در عوامل سیاسی، تحریم‌ها، جنگ‌ها، و تغییرات در سیاست‌های دولتی نیز می‌توانند بر قیمت طلا و سکه تأثیر بگذارند. در عوامل جهانی، تغییرات در بازارهای دیگری مانند بازار سهام و نفت نیز می‌توانند بر قیمت طلا تأثیر بگذارند. در نهایت، عوامل تقاضا و عرضه نیز می‌توانند بر قیمت طلا و همچننی قیمت سکه تأثیر بگذارند.

عباداله محمدولی، کارشناس بازار طلا درباره وضعیت بازار طلا و سکه گفت: در ۲۰ روز اخیر به دلیل بحرانی که در فلسطین شکل گرفت در بازار شاهد روند افزایشی بودیم پس از سه چهار روز اول با کنترل این روند مجدداً قیمت‌ها کاهشی شد.

وی افزود: هر مثقال طلا حدوداً در ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تثبیت شده بود اما از روز دوشنبه این هفته با توجه به خبرهایی که حول محور غزه و اظهارنظرهای سیاسی بود مجدداً قیمت طلا ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تومان افزایش یافت.

این فعال بازار طلا با بیان اینکه نوسانات بازار طلا تحت تأثیر خبرهای غزه و اسرائیل بود، اظهار داشت: در این مدت انس جهانی نیز روند افزایشی داشت و از ۱۸۶۰ دلار به حدود ۱۹۸۰ دلار رسید، انتظار این بود مرز ۲۰۰۰ هزار دلار را نیز بشکند اما این اتفاق رخ نداد و قیمت انس جهانی هم۲۰ دلار کاهش یافت.

محمدولی در پیش‌بینی از قیمت طلا و سکه نیز گفت: با توجه شرایط موجود هفته آینده بازار همین روند قیمت را خواهد داشت، احتمال دارد هر مثقال طلا به ۱۱ میلیون تومان نزدیک شود.

وی اضافه کرد: با توجه به نزدیکی پایان سال میلادی حجمی از تقاضا وارد بازار می‌شود و ما شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود. قیمت انس جهانی در همین حدود ۱۹۷۰ باقی می‌ماند اما احتمال دارد در بالاترین قیمت به ۲۰۲۰ دلار نیز برسد. در بازار طلای داخلی هر مثقال طلای ۱۷ عیار حدود ۱۱ میلیون تومان خواهد شد.

به گفته این کارشناس این پیش‌بینی برای زمانی است که بازار روند طبیعی خود را طی کند و با تغییر سینگال‌های مختلف، چه مثبت چه منفی، ممکن است بازار روند دیگری را در پیش گیرد.

محمدولی درباره اینکه احتمال دارد قیمت طلا با توجه به تورم کنونی جهش چشمگیری داشته باشد نیز اظهار داشت: هر چیزی که اقتصاددان‌ها پیش‌بینی می‌کنند قرار نیست در بازار اتفاق بیفتد، به نظر من مدیریت هر چند در گذشته ضعیف عمل کرده است اما به دنبال این است که بازار را کنترل کند و بازارسازها وارد نشوند بنابراین اگر تقاضایی که ممکن است در آینده ایجاد شود پاسخ داده نشود و به نوعی بازار از عرضه خالی باشد این احتمال افزایش قیمت ممکن است رخ دهد اما به عقیده من تقاضا نیز کنترل خواهد شد.

این فعال بازار طلا در پایان درباره حباب بالای سکه نیز گفت: حباب باید روزی بشکند، وجود این حباب ریسک است اما فکر می‌کنم این حباب فعلا همراه سکه در بازار باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه