سهام عدالت | ثبت نام سهام عدالت

برای دریافت سهام عدالت چه کنیم؟ | لینک ثبت نام جدید سهام عدالت چیست؟

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران با بیان اینکه پرونده سهام عدالت امسال جمع‌بندی و بسته می‌شود، گفت: دخالت دولت در این سازمان به کمترین میزان رسیده است.

برای دریافت سهام عدالت چه کنیم؟ | لینک ثبت نام جدید سهام عدالت چیست؟
کدخبر : 16789
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 درحالی که طبق آمار حدود ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند، همواره صدای اعتراض عده‌ای به گوش می‌رسید که چرا با وجود اینکه جزو دهک‌های کم درآمد جامعه هستند، مشمول این سهام نمی شوند. از سویی دولت دوازدهم درحالی به کار خود پایان داد که اعلام شد پرونده ثبت نام سهام عدالت بسته شده است و امکان اینکه مشمول جدیدی پذیرفته شود وجود ندارد. با این حال برخی نماینده های مجلس همچنان قول تخصیص سهام عدالت به جاماندگان را می دادند و آمارهای مختلفی نیز از جاماندگان ارائه می شد و در نهایت نیز زمزمه های یک جامعه آماری ۲۰ میلیون نفری نیز به گوش رسید.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران با بیان اینکه پرونده سهام عدالت امسال جمع‌بندی و بسته می‌شود، گفت: دخالت دولت در این سازمان به کمترین میزان رسیده است.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران و اصحاب رسانه در سمنان اظهار کرد: موضوع سهام عدالت پیچیدگی‌های بسیاری دارد و دستگاه‌های زیادی را در برمی‌گیرد.

وی افزود: در حال جمع‌بندی پرونده سهام عدالت در سازمان بورس هستیم تا بتوانیم به فرمولی دست پیدا کنیم که منافع همه دارندگان سهام عدالت را تأمین کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران با بیان اینکه در تلاش هستیم که امسال مجامع شرکت‌های سهام عدالت در استان‌ها برگزار شود، ادامه داد: موضوع سهام عدالت جاماندگان و متوفیان نیز در این بسته گنجانده شده است و در سال جاری قطعی می‌شود.

عشقی با بیان اینکه دخالت دولت در بورس به کمترین میزان خود رسیده است، گفت: طی هفته‌های گذشته بیشتر خریداران و فروشندگان بورس اشخاص خصوصی بودند و حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفر در تالار بورس خرید و فروش سهام انجام دادند.

وی با بیان اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز از فعالان بورس هستند، افزود: حمایت از سرمایه‌گذاری‌های غیرمستقیم و توسعه و رشد صندوق‌های سرمایه‌گذاری رویکرد سازمان بورس است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران از برنامه‌ریزی برای تشکیل مجامع استانی شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت خبر داد و عنوان کرد: ۲۲۰ هزار نفر در استان سمنان و سه میلیون نفر در کشور  عضو این شرکت‌ها هستند.

عشقی بیان کرد: در شورای عالی بورس تلاش می‌کنیم هر چه زودتر برای برگزاری مجامع استانی شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت برنامه‌ریزی کنیم.

سهام عدالت

برخی سهامداران با ثبت پویشی با عنوان تکلیف بازگشایی سهام استانی مشخص شود، خواستار پیگیری و پاسخ مسئولان شدند.

سهامداران در این پویش نوشتند: سال گذشته افراد زیادی سهام شرکت‌های استانی را از تابلو بورس خریداری کرده‌اند و تا الان حدود ۱۰ ماه است این سهام بسته و غیرقابل معامله هستند.

چند روز قبل برای چندمین بار متوالی تعلیق این سهام به مدت ۴ ماه دیگر تمدید شد، سهامداران از عدم شفافیت وضعیت‌شان به تنگ آمده‌اند، با توجه به معامله این شرکتها در تابلو بورس علاوه بر سهامداران اولیه عدالت، فعالین بورسی نیز سهامشان را خریده‌اند لذا معقول نیست با استناد به اینکه این شرکت ها جهت سرمایه‌گذاری به سهامداران اولیه عدالت اعطا شده جلوی خرید و فروش آنها گرفته شود.

بسته شدن نمادهای بورسی به مدت طولانی اجحافی مضاعف به سرمایه‌گذاران خرد وارد می کند اگر احتیاج مالی داشته باشند نمی‌توانند دسترسی به سرمایه‌شان داشته باشند همچنین نمی‌توانند به مدیریت سرمایه‌هایشان بپردازند و هم از فرصت‌های جدید بازار محروم می‌شوند.

خواسته ما سهامداران بورسی که این سهم را از بورس خریده‌اند و پول بابت این سهام داده‌اند این است هر چه زودتر تکلیف بازگشایی سهام عدالت استانی را مشخص کنند حل کردن و تصویب قانون جدید برای سهام عدالت مشکل سختی نیست و حداکثر ظرف مدت سه ماه می توانست حل شود ولی تاکنون ۱۰ ماه طول کشیده است و قرار است ۴ ماه دیگر هم طول بکشد.

از مسئولان امر (شورای عالی بورس، سازمان بورس و وزارت اقتصاد) درخواست داریم که مشکل این شرکت‌ها سریع‌تر رفع و نمادها بازگشایی شوند».

در این زمینه مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: زمان بازگشایی نمادهای شرکت‌های استانی سرمایه‌گذاری سهام عدالت در دست بررسی است.

وی همچنین در مورد بازگشایی نمادهای استانی سهام عدالت افزود: در این زمینه باید دستورالعمل آیین‌ نامه اجرایی سهام عدالت اصلاح شود، بعد از آن مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برگزار شود. این شرکت‌ها افزایش سرمایه پیدا کنند و هیاتمدیره آنها مشخص شود و بعد از آن نمادهای سرمایه‌گذاری استانی بازگشایی می‌شوند.

رئیس سازمان بورس تأکید کرد: برای بازگشایی نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت هنوز زمان تعیین نشده و در حال بررسی هستیم و باید مقدمات این مسئله پیش از آن اجرا شود.

بر اساس این گزارش بعد از آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت سال ۱۳۹۹  نماد شرکت‌های استانی سهام عدالت از حدود تیر ماه همان سال در بورس بازگشایی شدند و اولین شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوط به استان خراسان جنوبی بود که با نماد «وسخراج» وارد بورس شد و بعد از آن نماد سایر شرکت‌های استانی وارد شدند و در ابتدا ۳۰ درصد از سهام عدالت قابل فروش شد، اما از عید غدیر همان سال ۳۰ درصد دوم هم قابل خرید و فروش شد، اما از طرفی چون سهامداران عدالت از افراد غیرحرفه‌ای بودند وارد بورس شده و نیاز به فروش آن داشتند، با وجود ارزندگی سهام عدالت و پرتفوی متنوع آن، اقدام به فروش کردند. در نتیجه منجر به ریزش بازار شد، به‌گونه‌ای که ارزش سهام عدالت استانی به زیر ارزش اسمی روز آن موسوم به NAV رسید.

بعد از آن ناظر بازار تصمیم گرفت با توجه به سیاست سهام عدالت مبنی بر اینکه مردم را به سهامداری در کشور تشویق کند و به‌جای فروش سهام از عایدی سهام و سود آن استفاده کنند، نمادهای استانی بسته شدند تا هم منافع سهامداران عدالت رعایت شود و هم لطمه‌ای به روند معاملات بازار سرمایه وارد نشود.

در حال حاضر که برخی سهامداران خواستار بازگشایی نمادهای معاملاتی سهام عدالت استانی شده‌اند، این موارد همچنان به قوت خود باقی است، اولا مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برگزار نشده و از طرفی چون در سهام عدالت شکل ظاهری آن به صورت تعاونی است که همه سهامداران عدالت تقریبا به یک نسبت سهام دارند و در سه طبقه سهام ۴۸۲ هزار تومانی، ۵۳۲ هزار تومانی و یک میلیون تومانی تقسیم‌بندی می‌شوند و سهامدار عمده و برای ایفای تعهدات حرفه‌ای و حاکمیت شرکتی در این شرکت‌ها وجود ندارد، بنابراین اولا امکان برگزاری مجامع عمومی در هر استان که حداقل ۴۰۰ هزار نفر سهامدار دارد، در یک محل امکان پذیر نیست، ثانیا انگیزه‌ای برای افراد برای اعمال حق رای وجود ندارد، بنابراین باید ترتیباتی اعمال شود که علاوه بر رعایت صرفه و صلاح سهامداران عدالت، بحث حاکمیت شرکتی و سهامداری عمده نیز در این شرکت‌ها رعایت شود تا سهام عدالت با پرتفوی ارزنده دچار ریزش نشود.

از طرفی قرار بود آیین نامه اجرایی سهام عدالت بر اساس صرف و صلاح سهامداران اصلاح شود که آن هم هنوز نهایی نشده است. بنابراین به نظر می‌رسد بازگشایی نماد شرکت‌های استانی تا قبل از انجام این مقدمات امکان پذیر نیست. سهام‌داران عدالت ۴۹ میلیون ۱۲۰ هزار نفر هستند و سهام عدالت از پرتفوی ارزنده‌ای مرکب از ۴۹ شرکت از جمله شرکت‌های بانکی، بیمه‌ای، پالایشی، پتروشیمی، فولاد، مس، آلومینیوم، شرکت‌های حمل و نقل و صنایع متنوع برخوردار است که هدف قانون‌گذار از اعطای سهام عدالت به ۶ دهک کم‌ درآمد جامعه این بود که مردم بتوانند در اقتصاد سهیم شوند و فاصله طبقاتی دهک‌های مختلف درآمدی کاهش پیدا کند، اما روش اجرایی سهام عدالت در سال ۹۹ دارای اشکالات زیادی بود که باعث شد سهامداران عدالت، سهام ارزنده خود را به نرخ‌های پایین بفروشند و بعد از آن بیش از دو سال است که نماد این شرکت‌ها در بورس بسته مانده است و در حال حاضر این مسئله پیش آمده است که از طرفی چون این سهام با پرداخت حق آن از محل سودهای شرکت‌ها متعلق به مردم شده است، بر اساس قاعده سلطنت «الناس مسلطون علی اموالهم (مردم بر اموال خود تسلط دارند)»، باید دارندگان آن حق معامله و خرید و فروش داشته باشند، اما از طرف دیگر با توجه به ارزنده بودن سهام، باید سیاستی اجرا کرد که مردم به‌جای فروش سهام به نگهداری و استفاده از سودها و حق تقدم‌های سهام ترغیب شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه