رتبه بندی فرهنگیان | رتبه بندی معلمان

توضیحات وزیر درباره حقوق معلمان مهرآفرین با رتبه بندی فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش، در خصوص چرایی بازگشت مبلغ واریزی به حساب معلمان مهرآفرین (بابت پرداخت معوقات ناشی از رتبه‌بندی) توضیحاتی داد.

توضیحات وزیر درباره حقوق معلمان مهرآفرین با رتبه بندی فرهنگیان
کدخبر : 12976
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​ ​طرح رتبه بندی فرهنگیان از سال 90 و در پی تصویب سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد. گام نخست تدوین اعضای دولت برای، تأمین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، قانون نظام رتبه بندی فرهنگیان را اصلاح کرد. طرح رتبه‌بندی فرهنگیان بر اساس سند تحول بنیادین نظام آموزشی یکی از موضوعات مهمی است که در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان باید به مرحله اجرا درآید.  اعضای دولت برای، تأمین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، قانون نظام رتبه بندی فرهنگیان را اصلاح کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی، آیین نامه اجرایی قانون نظام رتبه بندی فرهنگیان را اصلاح کرد.

​وزیر آموزش و پرورش، در خصوص چرایی بازگشت مبلغ واریزی به حساب معلمان مهرآفرین (بابت پرداخت معوقات ناشی از رتبه‌بندی) توضیحاتی داد.

وزیر آموزش و پرورش، در خصوص چرایی بازگشت مبلغ واریزی به حساب معلمان مهرآفرین (بابت پرداخت معوقات ناشی از رتبه‌بندی) گفت: بند ۹(مصوبه اخیر مجلس در بررسی ترمیم حقوق کارکنان)، به مصوبه‌ای که در راستای لایحه دولت بود اضافه شد؛ در مورد این مصوبه ابهام وجود دارد، این ابهامات بر طرف شود، این امر نیز رفع می‌شود.

یوسف نوری در حاشیه اولین گردهمایی بزرگ جهاد حوزه تعلیم و تربیت با عنوان جهادگران تربیت با حضور در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این سوال که برای معلمان مهرآفرین مبلغی واریز شد اما پس از آن گفتند اشتباه شده و این مبلغ باید برگردد، اظهار کرد: بند ۹ به مصوبه‌ای که در راستای لایحه دولت بود، اضافه شد؛ اختلافی است. بر اساس ایرادی که کمیسیون تطبیق گرفته بود، این مبلغ را قبلا به آنها پرداخت کرده بودیم اما به‌روی این مصوبه ابهام است.

وی ادامه داد: دوستان پیگیری می‌کنند تا این ابهام برطرف شود. این ابهام که برطرف شود، کار لازم انجام می‌شود.

رتبه بندی فرهنگیان

اجرای قانون نظام رتبه‌بندی معلمان طی چندماه اخیر با فراهم شدن زیرساخت‌های فنی و طی مراحل گوناگونی اعم از بارگذاری مستندات از سوی‌ معلمان و تایید مدارک توسط مدیران مدارس وارد فاز عملیاتی شده و اکنون فرایند تعیین رتبه‌ نهایی معلمان در قالب این قانون در جریان است.

 زمان اجرای قانون نظام رتبه‌بندی معلمان از مهر سال ۱۴۰۰ درنظر گرفته شده و تاخیر بیش از یک ساله در اجرای این قانون، گلایه‌ها و اعتراضات جامعه فرهنگیان را به همراه داشته است. این در حالی است که وزارت آموزش و پرورش در تابستان جاری مبلغ علی الحسابی را به منظور جبران این تاخیر و پرداخت بخشی از معوقات اجرای طرح رتبه‌بندی به حساب معلمان واریز کرد و پس از آن تصمیم گرفت تا زمان تعیین رتبه نهایی، مزایای رتبه یک (آموزشیار معلم) را برای همه مشمولان منظور کند و در نهایت پس از تعیین رتبه نهایی، معوقات باقی مانده را نیز محاسبه کرده و بپردازد تا قانون نظام رتبه‌بندی روی ریل بیفتد و سامان یابد.

به این ترتیب پرداخت مزایای رتبه آموزشیار معلم از آبان ماه در دستورکار قرار گرفت و در آذرماه نیز احکام جاماندگان و افراد باقی مانده صادر شد. حال مسئولان آموزش و پرورش از آغاز جدی فرآیند تعیین رتبه نهایی از این ماه خبر داده‌اند.

صادق ستاری‌فرد، سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: مزایای رتبه یک (آموزشیار معلم) را تقریبا برای همه مشمولان پرداخت کرده‌ایم. ۷۴۰ هزار معلم از مزایای این رتبه برخوردار شده‌اند.

وی افزود: فرایند تعیین رتبه نهایی معلمان از مدتی پیش آغاز و تاکنون ۵۰ هزار نفر از همکاران توسط هیئت‌های ممیزه مناطق تعیین رتبه‌ شده‌اند و در ادامه از این ماه این فرآیند را به صورت جدی برای تعیین رتبه قطعی و نهایی معلمان ادامه می دهیم.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه کار طی این دوماه به خوبی پیش رفته است گفت: گروه‌های ارزیاب اعم از مدیران مدارس، ارزیابان حرفه‌ای و سایر عوامل درگیر در حوزه‌های ارزیابی، کار را در مرحله اول به سرانجام رساندند و اکنون طی ادامه مراحل به هیئت‌های ممیزه نواحی، مناطق و استان‌ها سپرده شده است.

ستاری فرد درباره روال کار هیئت‌های ممیزه مناطق و استان‌ها توضیح کوتاهی ارائه کرد و گفت: دو رتبه «آموزشیار معلم» و «مربی معلم» در هیئت ممیزه مناطق، رتبه «استادیار» در هیئت ممیزه استانی و دو رتبه «دانشیار معلم» و «استاد معلم» در هیئت ممیزه ستاد مرکزی وزارتخانه تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: در تلاشیم این‌ اقدام مهم را بر اساس ضوابط تعیین شده در قانون به سرانجام برسانیم؛ باید سازوکار رسیدگی به اعتراضات نیز پیش بینی شود. آیین نامه الزام کرده که تمام فرایند رتبه‌بندی در بستر سامانه انجام شود که خوشبختانه توسط مرکز فناوری اطلاعات وزارتخانه دنبال شد.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: از این پس مرکز ارزیابی عملکرد نیز به سه مرجع مرکز فناوری اطلاعات، مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش ملحق می‌شود و این چهار مرجع امور مربوط به رتبه‌بندی را پیگیری می کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه