رتبه بندی معلمان | رتبه بندی فرهنگیان

خبر خوش برای این دسته از معلمان | تغییر تعداد مشمولان طرح رتبه بندی معلمان

وزیر آموزش و پرورش گفت: هدف اصلی رتبه بندی معلمان، ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت، ارتقای شایستگی‌های معلمی و رقابت در نظام تعلیم و تربیت است که ۹۰۰ هزار فرهنگی در کشور مشمول این طرح شدند.

خبر خوش برای این دسته از معلمان | تغییر تعداد مشمولان طرح رتبه بندی معلمان
کدخبر : 12946
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​ ​طرح رتبه بندی فرهنگیان از سال 90 و در پی تصویب سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد. گام نخست تدوین اعضای دولت برای، تأمین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، قانون نظام رتبه بندی فرهنگیان را اصلاح کرد. طرح رتبه‌بندی فرهنگیان بر اساس سند تحول بنیادین نظام آموزشی یکی از موضوعات مهمی است که در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان باید به مرحله اجرا درآید.  اعضای دولت برای، تأمین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، قانون نظام رتبه بندی فرهنگیان را اصلاح کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی، آیین نامه اجرایی قانون نظام رتبه بندی فرهنگیان را اصلاح کرد.

رتبه بندی فرهنگیان

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: یکی از رسالت‌های مهم ما نیز آموزش و تعلیم فرزندان این سرزمین با مفاهیم و اصول دین اسلام است.

نوری در ادامه با اشاره به لزوم اجرای دقیق سند تحول بنیادین در کشور تاکید کرد: یکی از مولفه‌های اصلی اجرای سند، اجرای طرح تبه بندی معلمان بود.

وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین هدف از اجرای طرح رتبه‌بندی ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت، ارتقای صلاحیت حرفه‌ای معلمان و ایجاد رقابت در نظام تعلیم و تربیت است.

او با اشاره به اینکه سقف اعتباری برای اجرای طرح رتبه‌بندی مشخص شده و اجرای آن نیز آغاز شد، بیان کرد: فرهنگیان بازنشسته شهریور ماه سال ۱۴۰۰ که مطالبه مردم کنگاور نیز بود، مشمول این طرح خواهند شد.

نوری در خاتمه به بیمه همکاران فرهنگی خود در کشور اشاره کرد و افزود: بیمه دانا طرف قرارداد وزرات آموزش و پرورش است که شاهد یک رویداد بزرگ ملی در حوزه خدمات رسانی بیمه‌ای به وزارت آموزش و پرورش هستیم.

سیدامیر شوشتری افزود: از ابتدای سال تحصیلی جاری تا کنون سه ماه بیمه این گروه از معلمان در استان واریز و سابقه بیمه آنان نیز ثبت شده است.

وی اضافه کرد:تمامی موسسان مدارس خرید خدمات آموزشی با توجه به اعتبار پرداخت شده به آنان موظف به پرداخت یک ماه حقوق معلمان خود هستند و عدم پرداخت این حقوق تخلف است و هر گونه گزارش عدم پرداخت را پیگیری می‌کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: پیگیر تخصیص اعتبارات لازم برای پرداخت حقوق معلمان خرید خدمات استان هستیم و در این زمینه هیچ نگرانی وجود ندارد.

معلمان خرید خدمت تنها در ماه‌های سال تحصیلی حقوق دریافت می‌کنند و این دسته از معلمان در خراسان رضوی از ابتدای سال تحصیلی کنونی تنها حقوق مهر ماهشان را دریافت کرده اند.

هم اکنون حدود ۶ هزار و ۵۰۰ معلم خرید خدمات آموزشی در خراسان رضوی مشغول به فعالیت هستند و موسسان این مدارس طبق تعهدی که به آموزش و پرورش داده‌اند باید بابت دستکم ۲ ماه حقوق و بیمه معلمان خرید خدمات، موجودی داشته باشند.

براساس برنامه ششم توسعه، آموزش و پرورش برای ارتقای کیفیت، عدالت آموزشی و بهره‌وری می‌تواند نسبت به خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی و تعاونی اقدام کند.

در این طرح که با عنوان "خرید خدمات آموزشی" در سال‌های اخیر اجرا می‌شود موسس این گونه مدارس با دریافت سرانه آموزشی، دانش‌آموزان را که اغلب در مناطق محروم تحصیل می‌کنند تحت آموزش‌های رسمی دوره‌های تحصیلی قرار می‌دهد و آموزش و پرورش هزینه‌های مربوط به هر دانش‌آموز را به موسس بخش خصوصی پرداخت می‌کند و تمام هزینه‌های آموزش از جمله پرداخت حقوق معلمان بر عهده بخش خصوصی است.

رتبه بندی فرهنگیان

 رتبه ۱:

​▫️دارای ۲ سال سابقه تجربی:

▫️تجربه مرتبط : —> ۲سال

▫️دوره ضمن خدمت: ۱۲۰ساعت

▫️حداقل میانگین ارزشیابی ۲سال منتهی به رتبه: ۷۵

حداقل امتیاز ارزشیابی هر سال: ۷۰

 دانشجو معلمانی که در تاریخ ۱۳۹۹۰۷۰۱ استخدام قطعی شده اند، دو سال بعد استخدام قطعی یعنی در مهر ۱۴۰۱ مشمول رتبه ۱ می شوند.

 و یا استخدام پیمانی هایی که در مورخ ۱۳۹۹/۷/۱ مشغول به کار شده اند، در مهر۱۴۰۱ مشمول رتبه ۱ می باشند.

 در کسب رتبه ۱، تجربه غیر مرتبط (تعجیل خدمت در مناطق کمتر توسعه یافته، تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، دوره مهارت آموزی پیمانی ماده ۲۸ و سربازی و … تاثیر ندارد..

رتبه ۲:

دارای ۶ سال کامل سابقه تجربی:

تجربه مرتبط: —> ۶ سال

حداقل ۴سال توقف در رتبه ۱

دوره ضمن خدمت بین دو رتبه ۱۸۰ساعت

حداقل میانگین ارزشیابی بین دو رتبه: ۸۰

حداقل امتیاز ارزشیابی هر سال: ۷۵

مثال: دانشجو معلمانی که در تاریخ ۹۶/۰۷/۰۱ استخدام قطعی شده اند،دو سال بعد از این تاریخ یعنی ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ مشمول رتبه ۱ شده و بعد از چهار سال توقف در رتبه ۱ یعنی در مهر ۱۴۰۲ مشمول رتبه ۲ خواهند شد.

مثال: و یا استخدام پیمانی هایی که در مورخه ۱۳۹۶/۷/۱ مشغول به کار شده اند، دو سال بعد یعنی ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ مشمول رتبه ۱ شده و بعد از چهار سال توقف در رتبه ۱ یعنی در مهر ۱۴۰۲ مشمول رتبه ۲ خواهند شد.

مثال: و یا نیروهای خدمات و اداری که در مورخه ۱۳۹۶/۷/۱ تغییر رسته شده اند، و در رسته آموزشی و فرهنگی مشغول به کار شده اند، دو سال بعد، یعنی ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ مشمول رتبه ۱ شده و بعد از چهار سال توقف در رتبه ۱ یعنی در مهر ۱۴۰۲ مشمول رتبه ۲ خواهند شد.

 در کسب رتبه ۲، تجربه غیر مرتبط (تعجیل خدمت در مناطق کمتر توسعه یافته، تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، دوره مهارت آموزی پیمانی ماده ۲۸ و سربازی و … تاثیر ندارد..

و همچنین لازم به ذکر است همکارانی که به دلیل تعجیل در اخذ رتبه ها در مناطق کمتر توسعه یافته خدمت کرده اند، تعجیل آنها ذخیره و با توجه به داشتن توقف لازم، برای رتبه ۳ و بعد از آن مورد استفاده خواهد شد.

رتبه ۳:

دارای ۱۲ سال سابقه تجربی:

تجربه مرتبط (یک دوم): —> ۶سال

تجربه غیر مرتبط: —> ۶سال

حداقل ۳سال توقف در رتبه ۲ یا پایه

دوره ضمن خدمت بین دو رتبه: ۱۵۰ساعت

حداقل میانگین ارزشیابی بین دو رتبه: ۸۵ حداقل امتیاز ارزشیابی هر سال: ۸۰

رتبه ۴:

دارای ۱۸سال سابقه تجربی:

تجربه مرتبط (یک دوم): —> ۹سال

تجربه غیر مرتبط: —> ۹سال

حداقل ۳سال توقف در رتبه ۳ یا ارشد

دوره ضمن خدمت بین دو رتبه: ۱۲۰ساعت

حداقل میانگین ارزشیابی بین دو رتبه: ۹۰ حداقل امتیاز ارزشیابی هر سال: ۸۵

رتبه ۵:

دارای ۲۴ سال سابقه تجربی:

تجربه مرتبط (یک دوم): —> ۱۲سال

تجربه غیر مرتبط: —> ۱۲سال

حداقل ۳سال توقف در رتبه ۴ یا خبره

دوره ضمن خدمت بین دو رتبه: ۱۰۰ساعت

حداقل میانگین ارزشیابی بین دو رتبه: ۹۰ حداقل امتیاز ارزشیابی هر سال: ۸۰

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه