اداره کل ملی هوانوردی و فضا ایالات متحده اعلام کرد: نخستین خورشید گرفتگی سال جاری فردا (۲۰ خرداد) رخ خواهد داد.

کدخبر : 744
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

به نقل از اسپیس، اداره کل ملی هوانوردی و فضا ایالات متحده اعلام کرد: نخستین خورشید گرفتگی سال جاری فردا صبح روز ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) رخ خواهد داد.

این خورشید گرفتگی موسوم به حلقه‌ آتش تنها در چندین منطقه از جمله ایالات متحده، شمال کانادا، اروپا  شمال آسیا، روسیه و گرینلند قابل مشاهده است.

خورشیدگرفتگی به زمانی اطلاق می‌شود که قمر ماه، بخشی از قرص خورشید یا تمام آنرا بپوشاند به طوری که آن بخش یا تمام خورشید از دید ناظر زمینی پنهان بماند.

به گفته کارشناسان، این خورشیدگرفتگی که به صورت حلقه آتش است ۳ دقیقه و ۵۱ ثانیه طول خواهد کشید، اما به طور کلی خورشیدگرفتگی با طلوع آفتاب در اونتاریو آغاز می‌شود و در ساعت ۶:۴۱ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۵:۱۱ به وقت تهران) در گرینلند شمالی به اوج خود می‌رسد.

مرحله‌ حلقه‌ آتش، یعنی زمانی که ماه ۸۹ درصد خورشید را می‌پوشاند به مدت ۳ دقیقه و ۵۱ ثانیه طول خواهد کشید.

کارشناسان تأکید می‌کنند، افراد علاقه‌مند هرگز بدون تجهیزات مناسب و لازم شاهد این پدیده نباشند و در ابتدا درباره مشاهده ایمن کسوف راهنمایی‌های لازم را کسب کنند؛ اگر افراد به دلیل جغرافیا، شرایط ابری یا محدودیت قرنطینه نمی‌توانند کسوف را ببینند،  جریان آنلاین آن تحت پوشش قرار دارد و امکان مشاهده آنلاین این رویداد به صورت زنده از طریق یوتیوب و وب سایت پروژه مجازی تلسکوپ فراهم است و علاقه‌مندان می‌توانند دقیقاً همان منظره منجمان را تماشا کنند.

منبع: فارس
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه