یارانه نقدی | حذف یارانه نقدی | افزایش یارانه نقدی

۱۱ روز قبل بود که دولت پرداخت یارانه تیر ماه ۱۴۰۱ را آغاز کرد و واریز یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب سرپرستان خانوار تا ۴۸ ساعت ادامه پیدا کرد. اما حالا سوال یارانه بگیران این است که یارانه مرحله ۱۳۸ یا مرداد ماه ۱۴۰۱ چه زمانی واریز می‌شود.

کدخبر : 9486
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

یارانه نقدی اعطای کمک مالی دولت به قشر خاصی از مردم است که بیستم هر ماه واریز می شود. پرداخت یارانه نقدی جهت افزایش رفاه عمومی در دولت دهم کلید خورد. میزان یارانه‌ نقدی 45 هزار و پانصد تومان است. پس از روی کار آمدن دولت رئیسی در رابطه با یارانه نقدی حرف و حدیث های زیادی بوده است، زیرا رئییسی وعده افزایش یارانه را داده است. در ادامه به آخرین خبر از واریز یارانه نقدی می پردازیم.

سازمان هدفمندی یارانه‌ها و دولت هنوز به شکلی رسمی زمان دقیق واریز یارانه مرداد ۱۴۰۱ را اعلام نکرده اند، اما آنطور که مسئولان سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفته اند در این مرحله پرداخت‌ها در چند روز انجام نمی‌شود و احتمالا به صورت همزمان خواهد بود.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که پنجشنبه ۲۰ مرداد، یا جمعه ۲۱ مرداد یارانه مرحله جدید به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.

نتیجه اعتراض به قطع یارانه نقدی چه شد؟

مسئولان سازمان هدفمندی یارانه‌ها می‌گویند وزارت رفاه لیست نتیجه اعتراض‌های قطع یارانه را در اختیارشان قرار داده است و افرادی که بین دهک ۱ تا ۹ قرار گرفته‌اند، یارانه تیرماه به حساب شان واریز شده است.

دیگر افرادی هم که در دهک اول تا سوم قرار گرفته اند نیز یارانه مسدودی اردیبهشت آنان که ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر عضو خانوار بود، به ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده و طبق اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها همراه با یارانه خرداد در پایان هفته گذشته به حساب شان واریز شده است.

اما اگر فردی به نتیجه اعتراض او رسیدگی نشده و همچنان در دهک دهم قرار دارد یا در هیچ دهک قرار نگرفته است، هنوز فرصت دارد که سامانه‌های مربوطه مراجعه کنند و درخواست خود را به ثبت برسانند.

۲۰ مرداد ماه باید چهارمین مرحله یارانه نقدی جدید پرداخت شود. سوالی که وجود دارد این است که یارانه مرداد نقد است یا در قالب کالابرگ پرداخت می‌شود؟

از ابتدا قرار بود یارانه جدید در قالب کالابرگ پرداخت شود. اما چون زیرساخت‌های توزیع کوپن الکترونیک فراهم نبود قرار شد تا آماده شدن زیرساخت‌ها این پرداخت، نقدی باشد.

سه ماه از زمان واریز یارانه نقدی گذشته و هنوز خبری از فراهم شدن زیرساخت‌های توزیع کوپن نیست. برای همین انتظار می‌رود یارانه مردادماه هم مانند ماه‌های گذشته به صورت نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.

پیش از این هم اعلام شده بود که تا زمانی که همه زیرساخت‌ها فراهم نشود، واریز یارانه‌ها به صورت نقدی است. اما تاکنون هیچ کدام از مقامات دولت، درباره زمان قطع نقدی یارانه و پرداخت کالابرگ آمار و گزارش رسمی نداده‌اند.

همین روند مجلس باعث انتقاد برخی از نمایندگان مجلس شد و اعلام کردند که احتمالا هدف دولت ادامه پرداخت نقدی این مبلغ است و طرح پرداخت کوپن برای همیشه از دستور کار خارج شده است.

اما دولت به این گمانه‌زنی واکنش خاصی نشان نداده و فعلا واریز یارانه‌ها را ادامه می‌دهد.

حسین عباسی، استاد اقتصاد هم چندی قبل گفته بود بعید است که دولت بخواهد و بتواند یارانه نقدی را حذف کند. چون زمانی که پرداخت نقدی به مردم انجام می‌شود، حذف و جایگزینی آن واکنش‌های منفی به همراه دارد.

بسیاری از مردم هم خواستار واریز نقدی یارانه‌ها هستند و می‌گویند این مبلغ را صرف اجاره خانه و هزینه‌های دیگر زندگی خود می‌کنند. برخی دیگر معتقدند دولت باید به واریز نقدی ادامه دهد و نحوه هزینه‌کرد این پول را به خود مردم بدهد. اگر افرادی می‌خواهند با آن کالای اساسی و مواد خوراکی بخرند. اگرنه هر کدام آن را در جایی که خودشان تشخیص می‌دهند هزینه کنند.

نابسامانی اطلاعات در سازمان هدفمندی یارانه‌ها تمامی ندارد. خبر‌های رسیده حاکی از آن است که در بررسی‌های مجدد خانوارهایی که نسبت به عدم دریافت یارانه اعتراض کرده بودند از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها، برخی از خانوار در لیست دریافت یارانه قرار گرفتند. اما فقط سرپرست، نه باقی اعضای خانواده. به طوری که چهارشنبه هفته گذشته فقط مبلغ 300 هزار تومان به حساب سرپرست خانوار واریز شد و باقی اعضای خانواده یارانه دریافت نکردند.

خانوار‌های معترضی که مستحق دریافت یارانه شدند، فقط سرپرستان خانوار یارانه معیشتی گرفتند و دیگر اعضای خانواده از دریافت یارانه محروم شدند.

یارانه نقدی

نابسامانی اطلاعات در سازمان هدفمندی یارانه‌ها تمامی ندارد. خبر‌های رسیده حاکی از آن است که در بررسی‌های مجدد خانوارهایی که نسبت به عدم دریافت یارانه اعتراض کرده بودند از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها، برخی از خانوار در لیست دریافت یارانه قرار گرفتند. اما فقط سرپرست، نه باقی اعضای خانواده. به طوری که چهارشنبه هفته گذشته فقط مبلغ 300 هزار تومان به حساب سرپرست خانوار واریز شد و باقی اعضای خانواده یارانه دریافت نکردند.

دولت سیزدهم با اعتماد به آمار سازمان هدفمندی یارانه‌ها از وضعیت خانوار و معیشت‌شان، در اردیبهشت امسال پرداخت یارانه معیشتی را آغاز کرد و تمامی یارانه‌های قبل را با عنوان جدید با مبلغ 300 و 400 هزار تومان به هر فرد آغاز کرد. همان زمان بعد از آنکه شماری از شهروندان نسبت به قطع یارانه خود معترض شدند، دولت اعلام کرد: «برای معترضان یارانه معیشتی واریز شده، اما اجازه برداشت آن را ندارند و همزمان سامانه‌ای اعلام شد تا معترضان ثبت نام کنند.» بعد از اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی، دولت ضمن نام نویسی از معترضان و جاماندگان وعده داد که در صورت تأیید تقاضای این گروه، به آنها یارانه ماه‌های معوقه را پرداخت خواهد کرد. اکنون با گذشت سه ماه از آن تاریخ؛ برخی از خانوار هنوز نتوانستند اعتراض خود را در سامانه ثبت کنند. چرا که حدود 60 روز است سامانه از دسترس خارج شده و هر بار که مشخصات کد ملی و شماره شبا وارد می‌شود، سامانه اعلام می‌کند که اتصال قطع است. البته با گزارش‌هایی که رسانه‌ها منتشر کردند از اواسط هفته گذشته سایت باز شد و مجدداً اعلام شد که معترضان در سایت ثبت نام کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه