نهضت ملی مسکن | ثبت نام نهضت ملی مسکن

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، مهلت ثبت نام هفتمین مرحله از فراخوان نهضت ملی مسکن تا تکمیل ظرفیت هر شهر ادامه دارد.

کدخبر : 9386
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​​نهضت ملی مسکن طرحی برای اقشار با درآمد پایین است. نهضت ملی مسکن برای کسانی است که شرایط خاصی را همچون بیوگی، اعتیاد و ... داشته باشند. نهضت ملی مسکن می تواند برای خارجیان مقیم در کشور مانند افغان ها که شرایط زندگی در کشور را ندارند نیز مناسب باشد. نهضت ملی مسکن از طرح هایی است که دولت آن را به صورت پروژه در برخی اراضی اجرا می کند. افراد زیادی در جامعه برای ثبت نام نهضت ملی مسکن اقدام کرده اند.

نهضت ملی مسکن

مرحله‌ی هفتم ثبت نام نهضت ملی مسکن از ۱۵ تیرماه ۱۴۰۱ در ۱۷ استان و ۱۶۳ شهر آغاز شده که در این مرحله صرفا امکان ثبت نام در شهرهای دارای اراضی مازاد بر تعداد متقاضیان حائز شرایط مراحل قبل وجود دارد.

پیش از این مهلت ثبت نام تا ۳۱ تیرماه اعلام شده بود که قرار بود امروز درخصوص تمدید این زمان تصمیم‌گیری شود. طبق اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی پایان مهلت ثبت‌نام منوط به اتمام ظرفیت اراضی هر شهر است.

هم‌چنین پس از پالایش و احراز شرایط این متقاضیان و در صورت وجود ظرفیت مازاد، مجدداً ثبت‌نام برای ظرفیت مازاد اراضی انجام می‌شود.

بنا بر این گزارش، دولت سیزدهم بر اساس قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب ۱۷ مرداد سال ۱۴۰۰ ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را در برنامه خود گنجانده است. حدود ۵.۵ میلیون نفر برای این طرح نام نویسی کرده‌اند که ۳.۶ میلیون نفر تایید شده‌اند. بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی عملیات ساخت یک میلیون و ۳۸۳ هزار و ۵۱۳ واحد آغاز شده است. از این تعداد ۹۵۴ هزار و ۲۳۸ واحد در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی و ساخت و ساز قرار دارند. تعداد ۴۲۹ هزار و ۲۷۵ واحد نیز کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شده است ... از روز ۱۵ تیرماه ۱۴۰۱ ثبت نام مرحله‌ی هفتم آغاز شده است. نام‌نویسی در سامانه طرح‌های جامع حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir انجام خواهد شد.

تاکنون ۵۵۹ هزار نفر در بانک مسکن برای واحدهای نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کرده که میزان آورده آنان ۱۸ هزار میلیارد تومان بوده  و از محل تسهیلات نیز ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به حساب سازندگان پرداخت شده است. تعداد ۳۰۷ هزار و ۱۹۸ واحد نهضت ملی مسکن به بانک برای انعقاد قرارداد معرفی شده‌اند که از این تعداد  ۱۰۴ هزار و ۴۰۰ واحد قراردادهایشان منعقد و مبلغ تسهیلات منعقد شده ۳۵ هزار میلیارد تومان است. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود و زمان ساخت پروژه ۱۸ تا ۲۴ ماه تعیین شده است.

آبان‌ماه سال گذشته دیوان محاسبات کشور در گزارشی میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه‌های طرح ملی مسکن در استان‌های مختلف را در 3 سالگی آن بسیار ناچیز اعلام کرد.

بر این اساس کمترین پیشرفت فیزیکی واحدهای طرح ملی مسکن مربوط به استان‌های چهارمحال و بختیاری، آذربایجان غربی،  قزوین، هرمزگان، اصفهان، ایلام، گیلان، کرمانشاه، مازندران، همدان، فارس، یزد و کردستان به ترتیب 1.14 درصد، 1.33 درصد با 3 درصد، 3،  3.3 درصد، 3.3 درصد، 4، 4.83 درصد، 4.87 درصد، 5 درصد، 5.25 درصد، 6 درصد و 7 درصد بود.

 بیشترین پیشرفت فیزیکی پروژه‌های طرح ملی مسکن نیز با 59.19 درصد مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد است.  بررسی جدول دیوان محاسبات کشور از پروژه‌های طرح مذکور حاکی از آن است که پیشرفت طرح ملی مسکن در 18 استان زیر 10 درصد، 2 استان 10 درصد و 3 استان زیر 15 درصد است.

در بخشی از گزارش دیوان محاسبات کشور تاکید شده بود: طرح  ملی مسکن یکی از موضوعات اولویت دار حسابرسی است که در تحقق شعار «رونق تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» مورد بررسی و نظارت دیوان محاسبات کشور قرار گرفته است. نگاهی گذرا به جدول زیرگویای عدم پیشرفت این طرح از زمان شروع(سال 1398) تا پایان تیر ماه 1400 است.

در برخی از استان ها به دلیل ادغام طرح مسکن مهر و انتقال واحدهای آماده یا با پیشرفت بالا به طرح ملی مسکن، درصد پیشرفت بالایی قید شده است ولی در عمل طرح اقدام ملی مسکن در این استان ها هم به تنهایی پیشرفت چندانی نداشته است.

 وزارت راه و شهرسازی در آستانه یکسالگی حضور رستم قاسمی در وزارت راه و شهرسازی اقدام به انتشار گزارش‌های عملکرد در حوزه‌های مختلف از جمله مسکن کرده است.

در یکی از این گزارش‌ها به پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن به‌صورت کلی پرداخته شده است. طبق اعلام وزارت راه تا تیرماه امسال اتمام ساخت 567 هزار واحد مسکونی شروع شده و طرح اقدام ملی مسکن دارای پیشرفت فیزیکی 10 درصدی پیگیری شده است. لازم به ذکر است که این پروژه‌ها با روی کار آمدن دولت سیزدهم در پروژه‌های نهضت ملی مسکن ادغام شده است.

همچنین 302 مصوبه شامل مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری و کمیسیون ماده 5 برای طرح اقدام ملی مسکن (تامین زمین) طی بازه زمانی اشاره شده ثبت شده است. در گزارش 66 صفحه‌ای وزارت راه و شهرسازی یکی از اقدامات انجام شده "توسعه سامانه ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن" عنوان شده است.

وزارت راه و شهرسازی مذاکره با کشورهای خارجی برای تولید مسکن با استفاده از ظرفیت شرکت‌های ساختمانی خارجی با رویکرد ورود فناوری‌های نوین ساخت و استفاده از منابع مالی خارجی را یکی دیگر از اقدامات اجرایی اعلام کرده است. اقدامی که متولی اصلی اطلاع‌رسانی در این رابطه یعنی معاونت مسکن و ساختمان تاکنون شفاف‌سازی لازم در این رابطه را انجام نداده است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه