نهضت ملی مسکن | ثبت نام نهضت ملی مسکن

در حالی پیش از این شرکت عمران پرند از افزایش آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن به ۳۲۰ میلیون تومان خبر داده بود که آورده متقاضیان این طرح در پردیس نیز به ۳۶۰ میلیون افزایش یافته است.

کدخبر : 9193
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

نهضت ملی مسکن طرحی برای اقشار با درآمد پایین است. نهضت ملی مسکن برای کسانی است که شرایط خاصی را همچون بیوگی، اعتیاد و ... داشته باشند. نهضت ملی مسکن می تواند برای خارجیان مقیم در کشور مانند افغان ها که شرایط زندگی در کشور را ندارند نیز مناسب باشد. نهضت ملی مسکن از طرح هایی است که دولت آن را به صورت پروژه در برخی اراضی اجرا می کند. افراد زیادی در جامعه برای ثبت نام نهضت ملی مسکن اقدام کرده اند.

نهضت ملی مسکن

۲۱خردادماه امسال رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه ساخت اولین پروژه نهضت ملی مسکن شهر تهران با اعلام این‌که  قیمت تمام شده نهضت ملی مسکن قابل پیش‌بینی نیست گفته بود: با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی، قیمت نهضت ملی مسکن افزایش خواهد یافت.

یک هفته پس از این اظهارنظر بود که شرکت عمران پرند اعلام کرد: متقاضیان نهضت ملی مسکن باید طی ۸ مرحله ۳۲۰ میلیون تومان آورده خود را واریز کنند، در واقع متقاضیان باید هر مرحله ۴۰ میلیون تومان به حساب مسدودشده خود نزد بانک مسکن واریز کنند. طبق اعلام شرکت عمران پرند، مبلغ آورده متقاضیان "علی‌الحساب" است، یعنی احتمال افزایش آن در آینده وجود دارد.

این در حالی است که در دیگر شهر جدید تهران (پردیس) که ۲۰۴۳ واحد نهضت ملی مسکن در قالب ۲۳ سایت و ۳۲ بلوک در حال ساخت است، متقاضیان باید حدود ۳۶۰ میلیون تومان را به‌صورت علی‌الحساب پرداخت کنند.

به این آورده، وام ۴۵۰ میلیون تومانی اضافه می‌شود. وامی با سود ۱۸ درصد که اقساط ۲۰ ساله آن به روش بازپرداخت ساده ماهانه حدود ۷ میلیون تومان است. کل سود این وام در دوره ۲۰ ساله یک میلیارد و ۲۱۶ میلیون تومان است. در مجموع متقاضی نهضت ملی مسکن در پردیس با احتساب آورده علی‌الحساب ۳۶۰ میلیون تومانی باید یک میلیارد و  ۵۷۶ میلیون تومان برای خانه‌دار شدن پرداخت کند. مبلغی که با توجه به تورم بخش مسکن عدد قابل قبولی برای سال ۱۴۲۱ است.

نهضت ملی مسکن

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: امکان ساخت مسکن به صورت ویلایی در شهر ایوانکی در قالب واگذاری زمین به دو یا سه نفر فراهم شد.

خلیل محبت خواه افزود: در شهر تهران برای هفتمین دوره از نهضت ملی  مسکن فقط شهر ایوانکی فعال شده و متقاضیانی که در دوره‌های قبل ثبت نام نکرده‌اند یا شهر خود را اشتباه انتخاب کرده‌اند؛ در این دوره می توانند اطلاعات خود را ویرایش یا  ثبت‌ نام جدید داشته باشند. 

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در شهر ایوانکی امکان واگذاری زمین به دو یا سه نفر وجود دارد و ساخت واحدهای مسکونی به صورت ویلایی امکان پذیر است.

هفتمین دوره از ثبت نام نهضت ملی مسکن در ۱۷ استان فراهم شده و متقاضیان از ۱۵ تیر تا ۳۱ تیر امکان ثبت نام در این دوره را دارند.

طرح نهضت ملی مسکن یکی از طرح‌های دولت سیزدهم برای خانه‌دار شدن مردم است. هرچند تاکنون مشخص نیست تحویل آن چه زمانی انجام می‌شود.

سال گذشته بود که دولت طرح نهضت ملی مسکن را به وزارت راه و شهرسازی تحویل داد. مسکن ملی یکی از طرح‌های دولت سیزدهم جهت خانه‌دار شدن مردم است.

دولت اعلام کرد در چهارسال ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی قرار است چهار میلیون مسکن ساخته شود؛ یعنی سالی یک میلیون واحد! البته با گذشت حدود سه ماه و نیم از سال ۱۴۰۱ نه تنها هیچ مسکنی ساخته نشده بلکه هیچگاه منبع تامین‌کننده هزینه‌های این طرح نیز مشخص نشد.

کارشناسان معتقدند دولت از پس هزینه‌های ساخت این واحدها برنمی‌آید و وعده ساخت سالی یک میلیون واحد عملی نیست.

تفاوت طرح نهضت مسکن ملی با مسکن مهر در این است که در این طرح زمین ۹۹ ساله باید در اختیار تمام مردم قرار بگیرد، در صورتی که در مسکن مهر این تعهد نبود.

متقاضیان از طریق سامانه https://saman.mrud.ir/ اقدام به ثبت‌نام کردند.

چه کسانی می‌توانند در مسکن ملی ثبت نام کنند؟

۱- متقاضیان باید متاهل باشند و یا در صورت مجرد بودن نیازمند رعایت قوانین هستند. متقاضیان یا مردان متأهل سرپرست خانوار هستند یا بانوان سرپرست خانوار به‌شمار می‌روند.

۲- متقاضیان نباید از هیچ‌گونه تسهیلات دولتی،‌ امکانات اداری و طرح‌های سازمانی جهت خانه‌دار شدن استفاده کرده باشند.

۳- افراد باید بومی شهر ثبت‌نامی باشند. یعنی شخص متقاضی حداقل پنج سال در شهر مورد درخواست زندگی کرده و یا متولد و ساکن آنجا باشد.

۴- هیچ ملک مسکونی از سال ۱۳۸۴ به بعد نباید به‌نام شخص ثبت‌نام کننده باشد.

۵- فرد باید امکان پرداخت اقساط وام مسکن ملی و پیش‌پرداخت‌های لازم و تعیین‌شده را داشته و مبالغ را سر موعد مقرر واریز کند.

۶- لازم است هیچ‌کدام از متقاضیان درگیر پرونده‌های مالی نظیر چک برگشتی یا منع قانونی عدم امکان معامله نداشته باشند.

مجردان می‌توانند در طرح مسکن ملی شرکت کنند؟

ثبت‌نام مجردان در این طرح از همان اولایل ابلاغ بحث‌برانگیز بود. ابتدا فقط بانوان مجرد بالای ۳۵ سال می‌توانستند درخواست بدهند.

پس از چندماه انتظار نیز پس اعلام شد مردان مجرد هم می‌توانند در این طرح شرکت کننید به‌شرطی که تا هنگام تحویل مسکن ازدواج کرده و متأهل باشند!

وزارت راه و شهرسازی، مبلغ اقساط ماهیانه طرح نهضت ملی مسکن برای اقشار کم‌درآمد در مناطق مختلف کشور را بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا سه میلیون و۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته است.

مبلغ اقساط برای گروههای متوسط را بین دو میلیون و ۳۰۰ هزار تا چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برآورد کرده است.

رستم قاسمی، وزیر اره و شهرسازی بیان کرد: ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی بسیار مشکل است و سیر برنامه‌های طولانی است. متقاضیان باید ثبت‌نام کرده و پالایش انجام می‌شود.

کار‌های زیر بنایی مانند تامین تسهیلات و تامین زمین در حال انجام است. کار‌های نرم افزاری انجام شده است. ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند.

برای سه میلیون واحد تامین زمین صورت گرفته و تامین اراضی یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد باقی‌مانده. تمامی اراضی تعیین تکلیف شده‌اند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه