واردات خودرو | واردات خودرو به کشور

دادفر اعلام کرد که با مخالفت‌ها و سنگ اندازی برخی بعید به نظر می‌رسد آئین نامه واردات به این زودی‌ها تصویب و ابلاغ شود.

کدخبر : 9064
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​در سال ۱۳۹۷ به خاطر مدیریت تراز ارزی کشور، واردات خودرو و برخی کالاها و اقلام ممنوع شده بود، اکنون و پس از چهار سال ممنوعیت واردات خودرو های خارجی به کشور، آزاد شد و وزیر صمت از تصویب کلیات واردات خودرو در هیات دولت خبر داد. برخی از کارشناسان معتقدند که واردات خودرو تأثیر مستقیمی بر قیمت خودروهای داخلی می‌گذارد. واردات خودرو و حاشیه های آن هیچ‌وقت تمام نمی‌شود. واردات خودرو با اینکه تا چندی پیش محدود بود، اما امروزه خبر آزادسازی آن منتشر شده است.

واردات خودرو

در حالی که قرار بود دیروز در جلسه هیات دولت تکلیف آئین نامه وادرات مشخص شود و ابهاماتی که فاطمی امین، وزیر صمت در نشست خبری هفته گذشته راجب آن‌ها صحبت کرده بود برطرف شود تا زمان نگارش این گزارش هنوز خبری از مشخص شدن آئین نامه نهایی واردات نیست.

 از زمان اعلام آزادشدن واردات خودرو توسط وزیر صمت و دستور قالیباف به دولت برای تدوین آئین نامه در اوایل خردادماه یک ماه می‌گذرد و در حالی که قرار بود تا پایان همان ماه، آئین نامه نهایی واردات ابلاغ شود همچنان حتی خبری از پیشنویس آن نیست.

از این تاخیر هم که بگذریم مباحث مطرح شده از سوی وزیر و معاونانش در خصوص واردات خودروهای اقتصادی و ده هزار دلاری توسط خودروسازان موجب نگرانی بیشتر فعالان این حوزه در خصوص توزیع بیشتر رانت در کشور فراهم کرد و اظهار نظر اخیر رئیس کل بانک مرکزی در خصوص مشخص نبودن منابع ارزی واردات خودرو نقطه ابهام دیگری بر آئین نامه واردات خودرو بود.

هرچند امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت گفته بود که طبق قانون قرار است از محل صادرات قطعات یدکی و خودرو این ارز تامین شود اما پرسش مهم این است که حجم صادرات کشور در این حوزه چقدر است و اینکه آیا توان صادرات لوازم یدکی و خودروی کشور جوابگوی ارز مورد نیاز برای واردات خودرو است؟

دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان در ابتدا با اشاره به اینکه این موضوع همان قانون قبلی است که بسیاری از کارشناسان به دلیل انحصاری که این موضوع در زمینه واردات ایجاد می‌کند با آن مخالف هستند، گفت: انحصار قانونی که در عرضه خودرو داریم را می‌خواهند در واردات خودرو نیز اعمال کنند که موجب ایجاد فساد می‌شود.

به گفته او، ایده می‌تواند به گونه ای باشد که واردات برای همگان آزاد باشد و شخص و شرکتی که صادرات دارد بتواند با تعرفه پایین‌تر واردات انجام دهند.

به عقیده دبیر انجمن واردکنندگان، نگاه‌های انحصار گرایانه و بهانه‌های تامین ارز فقط تلاش برای ادامه انحصار برای انحصار طلبان است و منابع ارزی واردات می‌تواند با ارزهای اعلامی مردمی که تمایل دارند واردات انجام دهند باشد و اینگونه انحصار در این حوزه ایجاد نمی شود.

در آخر دادفر اعلام کرد که با مخالفت‌ها و سنگ اندازی برخی بعید به نظر می‌رسد آئین نامه واردات به این زودی‌ها تصویب و ابلاغ شود با همین فرمان اگر نگوییم هرگز واردات انجام نمی‌شود حداقل به این زودی‌ها نخواهد بود.

حالا باید دید با همه این اظهارات ضد و نقیض واردات خودرو پس از چند سال وقفه چگونه صورت می‌گیرد و می‌تواند تاثیر مورد تصور را در بازار خودروی کشور ایجاد کند یا خیر.

واردات خودرو

در روزهایی که اخبار جمع‌آوری امضا برای استیضاح وزیر صمت به گوش می‌رسد، سیدرضا فاطمی‌امین در نشست خبری حاضر شد. البته چندی پیش نیز اخبار احتمال استفعای وزیر منتشر شد. اما او امروز چهارم تیر ۱۴۰۱ و در میانه این احتمالات، در محل نمایشگاه بین‌المللی نشست خبری برگزار کرد. او در رابطه با وضعیت بازار، صنعت و البته واردات خودرو نیز سخن گفت.

بخش مهمی از انتقادات به عملکرد وزارت صمت که احتمال استیضاح او را نیز به میان کشیده است به شرایط بازار خودرو بازمی‌گردد. فاطمی‌امین در این مورد گفت: وضعیت کنونی بازار خودرو قابل قبول نیست. اما روند آن رو به رشد و قابل قبول است.

او افزود: سال گذشته ۱۴۳ هزار دستگاه خودرو ناقص در پارکینگ خودروسازها وجود داشت؛ اما حالا این رقم به ۴۳ هزار دستگاه رسیده است.

وزیر صمت در مورد واردات خودرو نیز گفت: واردات خودروهای دست دوم کاملا متوقف شده است.

وزیر صمت در حالی به گلایه از وضعیت بازار و صنعت خودرو پرداخت که خود متولی اصلی ساماندهی به این دو محسوب می‌شود.

فیروز نادری، کارشناس صنعت خودرو  گفت: بازار خودروی کشور توسط دولت اداره می‌شود. وزیر صمت وظیفه مدیریت بازار را دارد. اما اقدامی توسط این نهاد صورت نمی‌گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه