نهضت ملی مسکن | ثبت نام نهضت ملی مسکن

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که پالایش نهایی متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن تا ۱۵ تیرماه تمدید شده است، اظهار کرد: استان‌ها باید توجه داشته باشند متقاضیانی که با مکاتبه نسبت به تعیین تکلیف مدارک خود اقدامی نکنند با هماهنگی شورای استان از ادامه طرح کنار گذاشته شوند تا متقاضیان بیشتری امکان حضور در اجرای طرح را پیدا کنند.

کدخبر : 8891
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

نهضت ملی مسکن طرحی برای اقشار با درآمد پایین است. نهضت ملی مسکن برای کسانی است که شرایط خاصی را همچون بیوگی، اعتیاد و ... داشته باشند. نهضت ملی مسکن می تواند برای خارجیان مقیم در کشور مانند افغان ها که شرایط زندگی در کشور را ندارند نیز مناسب باشد. نهضت ملی مسکن از طرح هایی است که دولت آن را به صورت پروژه در برخی اراضی اجرا می کند. افراد زیادی در جامعه برای ثبت نام نهضت ملی مسکن اقدام کرده اند.

نهضت ملی مسکن

وی افزود: بعد از ۱۵ تیرماه سامانه طرح‌های حمایتی مسکن برای متقاضیان جدید به مدت ۱۵ روز باز می‌شود تا همزمان با اجرای طرح نهضت ملی مسکن برای متقاضیان پالایش شده امکان ثبت‌نام از افراد جدید نیز فراهم باشد.

وی درباره افتتاح حساب متقاضیان پالایش و تایید شده که به بانک معرفی شدند نیز توضیح داد: مدیران کل راه و شهرسازی دقت کنند که حداکثر زمان لازم برای افتتاح حساب متقاضیان معرفی شده به بانکها دو هفته است که باید این زمان رعایت شود تا اجرای طرح نهضت ملی مسکن سرعت لازم را پیدا کند.

وی با بیان این‌که با برنامه‌ریزی  در صددیم  تا پایان شهریورماه اجرای فونداسیون واحدهای طرح نهضت ملی مسکن از دو میلیون واحد عبور کند، گفت: طبق ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن بانک‌ ها باید ۲۰ درصد سهم تسهیلات را به بخش مسکن اختصاص بدهند که در این خصوص ضرورت دارد تا بانک‌ها نهایت همکاری را داشته باشند. همچنین در بند ۵ ماده قانون جهش تولید مسکن نیز تاکید شده که برای تامین زمین از اراضی دولتی برای اجرای پروژه‌های قانون جهش تولید مسکن وزارت راه و شهرسازی در اجرای ماده ۱۰ قانون مذکور اقدام لازم را به‌عمل آورند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که هیچ محدودیتی برای بهره‌مندی از توان پیمانکاران و انبوه‌سازان خوش‌نام در اجرای طرح نهضت ملی مسکن وجود ندارد اعلام کرد: در بیشتر استان‌ها پالایش‌ها در مرحله نهایی شدن است که باید اینکار سرعت بیشتری یابد.

نهضت ملی مسکن

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: بهره‌ تسهیلات بانکی موضوع این بخش، برای مددجویان بهزیستی از ۱۸ درصد به ۵ درصد تبدیل می‌شود.

علی‌محمد قادری رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست نمایندگان تشکل‌های افراد دارای معلولیت در مشهد، تشکل‌ها را بازوان بهزیستی برای خدمت به مددجویان دانست و گفت: تمام تلاشمان را می‌کنیم که در حدود امکانات و مقدورات سازمان و در چهارچوب قوانین، به خواسته‌های افراد دارای معلولیت، پاسخ مناسب بدهیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ارکان توانمندسازی خانواده‌ها را مسکن، معیشت و اشتغال برشمرد و گفت: در این میان، اشتغال، مهم‌ترین حلقه این زنجیره است و پایه استقلال و توانمندی خانواده را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به تسهیلاتی که در تبصره‌های قانون بودجه برای اشتغال مددجویان در نظر گرفته شده است، گفت: این تسهیلات اگر چه امکانات خوبی برای اشتغال در اختیار می‌گذارد اما برای پایداری اشتغال، در حال بررسی روش‌هایی هستیم که با مشارکت شتاب‌دهنده‌ها، این پایداری را محقق کنیم.

قادری از ایجاد تعداد بالای معلولیت توسط تصادفات و سوانح رانندگی یاد کرد و گفت: متأسفانه از اعتبارات حاصل از درآمد بیمه‌های شخص ثالث، هیچ سهمی به بهزیستی که بیشترین بار این معلولیت‌ها را به دوش می‌کشد داده نمی‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مأموریت‌های مهم اورژانس اجتماعی در زمینه‌ی پیشگیری از بحران‌های فردی و خانوادگی، گفت: کارشناسان این بخش که مأموریت مهمی را بر عهده دارند از امنیت شغلی و حقوقی برخوردار نیستند که در حال چاره‌جویی مشکل هستیم.

وی درخصوص اعتبارات و سرانه ساماندهی معتادان متجاهر، گفت: اعتبارات و تعرفه این موارد در اختیار ستاد مبارزه با مواد مخدر است و ما هم مشکلات را منتقل کرده‌ایم که هم سرانه کافی نیست و هم دیرهنگام تخصیص می‌یابد.

قادری، تأکید کرد: ما از نظر انسانی و وجدانی، مسئولیت داریم که با همین سطح سرانه، حداقل‌های ممکن برای مددجویان این مراکز را فراهم کنیم که امیدواریم این سرانه اصلاح شود و مشکلات مراکز که با تلاش بخش غیردولتی اداره می‌شوند کمتر شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: از طرفی هم باید در نظر داشته باشیم که مراکزی که تحت نظارت بهزیستی فعالیت می‌کنند با نگاه انسانی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی وارد جرگه خدمت شده‌اند و اگر نگاه صرفاً انتفاعی داشته باشند، این نگاه اشتباه است.

وی با بیان تغییراتی در حوزه‌ی صدور مجوزهای مؤسسات و مراکز تحت نظارت، گفت: باید شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد داشته باشیم و مؤسساتی که با نگرش‌های جدید و به‌روز شده در حوزه نیازها و روش‌ها فعالیت کنند، را دعوت کنیم.

وی در ادامه به موضوع مسکن مددجویان اشاره کرد و گفت: برای خانواده‌های دارای دو عضو معلول و بیشتر در مسکن شهری ۲۰۰ میلیون و برای مسکن روستایی ۱۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی بهزیستی اختصاص می‌یابد.

رئیس سازمان بهزیستی همچنین از حذف سهم آورده مددجویان در نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: بهره‌ی تسهیلات بانکی موضوع این بخش، برای مددجویان بهزیستی از ۱۸ درصد به ۵ درصد تبدیل می‌شود که اقدام بسیار خوبی برای خانه‌دار شدن مددجویان در طرح نهضت ملی مسکن است.

وی با اشاره به تلاش‌ها و زحمات همسران و مادران افراد دارای معلولیت و فداکاری‌های آنان، گفت: درنظر داریم برای این مادران و همسران که رنج و سختی زیادی را تحمل می‌کنند بیمه بازنشستگی برقرار کنیم که پس از ۱۰ سال بازنشسته شوند و مستمری بازنشستگی بگیرند.

قادری از نذر خدمت به عنوان یکی از راه‌های جلب مشارکت خیرین به سمت رفاه و معیشت مددجویان یاد کرد و گفت: باید در این زمینه استیذان کنیم که نیکوکاران مؤمن با مشارکت در این بخش، نذور خود را ادا کنند و خدمت داوطلبانه به مددجویان را به عنوان عهد با خدا در زندگی خود ثبت کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با یادآوری تلاش‌های ورزشکاران معلول در بخش ورزش قهرمانی، گفت: این عزیزان سختی و تلاش زیادی دارند تا به مقامات بالای ورزشی می‌رسند و باید از آنها قدردانی و تجلیل شود که درنظر داریم با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین، از این عزیزان تجلیل کنیم.

وی همچنین تجلیل و تقدیر از نخبگان دارای معلولیت را جزو برنامه‌های بهزیستی برشمرد و گفت: تمام افراد رتبه‌دار نخبه در بخش‌های معارف دینی، علمی، ورزشی و هنری مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

قادری همچنین تهیه بانک اطلاعاتی جامع از مددجویان توانمند را در زمره برنامه‌های این نهاد دانست و گفت: باید «عصر نو» داشته باشیم که در قالب کانون ارزیابی استعدادها که در بهزیستی تشکیل شده، مددجویان موفق را به جامعه معرفی و توانمندی‌های آنان را ابزار ترغیب برای توسعه روحیه توانمندی در بین سایر مددجویان قرار دهیم.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه