یارانه نان | یارانه جدید | قیمت نان

خبر مهم درباره واریزی جدید | زمان واریز یارانه نان مشخص شد

​مسئولان استانداری تهران، آزادسازی قیمت گندم، آرد و نان و واریز مابه التفاوت آن به حساب سرپرستان خانوار را رد کرده اند. حشمت الله عسگری در این رابطه گفته که قیمت نان همان نرخ مصوب سال ۱۴۰۰ است و هرگونه افزایش خارج از مصوبه، غیرقانونی است و با متخلفان برخورد می‌شود

خبر مهم درباره واریزی جدید | زمان واریز یارانه نان مشخص شد
کدخبر : 8755
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

پرداخت یارانه نان به عنوان یارانه جدید برای اولین بار توسط استاندار زنجان عنوان شد و به تازگی اعلام شده است که میزان یارانه نان برای هر نفر 4 هزار تومان است. احتمالا بعد از اجرای طرح پایلوت یارانه نان، این طرح در کل کشور اجرا می‌شود. اما جزئیات پرداخت یارانه نان چیست؟ در ادامه به آخرین خبر از یارانه نان می پردازیم.

یارانه نان

مرحله اول طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان در استان تهران آغاز شد. طرحی که در آن استانداری تهران با همکاری دیگر نهاد‌های اجرایی ۶ هزار و ۸۰۰ دستگاه کارتخوان در نانوایی‌ها نصب کرده تا شیوه خرید نان توسط مردم به شکل آزمایشی در پایتخت تغییر کند.

 با اجرای این طرح، حالا بخشی از مردم این گونه برداشت کرده اند که ارز ترجیحی نان حذف شده و قرار است که دولت یارانه آن را پرداخت کند. در این میان حتی ادعای واریز ۳۰۰ هزار تومانی یارانه نان نیز به حساب سرپرستان خانوار مطرح شده است.

اما مسئولان استانداری تهران، آزادسازی قیمت گندم، آرد و نان و واریز مابه التفاوت آن به حساب سرپرستان خانوار را رد کرده اند.

حشمت الله عسگری در این رابطه گفته که قیمت نان همان نرخ مصوب سال ۱۴۰۰ است و هرگونه افزایش خارج از مصوبه، غیرقانونی است و با متخلفان برخورد می‌شود. او معتقد است که با اجرای این طرح درکشور، از هدررفت سالانه بیش از حدود چهار میلیون تن نان در کشور و قاچاق گسترده آرد یارانه‌ای جلوگیری خواهد شد.

با این وجود به نظر می‌رسد که فعلا دولت قصدی برای آزادسازی و واریز یارانه آن به حساب سرپرستان خانوا ندارد.

یارانه نان

رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران زمان اجرای طرح نان کارتی در پایتخت را اعلام کرد و گفت: قرار بر این است از امروز ۳۲۰۰ دستگاه کارت خوان بین نانوایان سنتی تهران که آرد یارانه ای دریافت می کنند توزیع شود.

بیژن نوروزی مقدم، رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران، با اعلام این خبر، افزود: طرح توزیع کارتی نان در پایتخت با تصمیم کار گروه آرد و نان استان اجرایی خواهد شد.

وی تصرح کرد: قرار بر این بود که قبل از اجرای طرح بدون تغییر قیمت نان برای مصرف کننده، قیمت جدید برای نانوایان بر اساس هزینه های تولید و آرد تعیین شود و مابه‌التفاوت با همکاری بانک‌‌ها به حساب نانوایان واریز شود.

نورزی مقدم ادامه داد: با این روش از یک سو قیمت نان برای مصرف کننده تغییر نمی کند و از سوی دیگر واحدهای نانوایی امکان ادامه فعالیت با جبران هزینه‌ها را پیدا می کنند.

رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با تاکید بر اینکه اما طرح در حال اجرا به صورت ناقص است، افزود: طرح توزیع کارتی نان در کشور و پایتخت در حالی آغاز شده که هنوز وضعیت قیمت جدید نان و جبران هزینه های واحدهای نانوایی روشن نشده است.

به گفته نورزی مقدم؛ عدم اصلاح قیمت نان برای نانوایان و جبران هزینه‌های آن‌ها، ادامه فعالیت بسیاری از واحدهای نانوایی را دشوار کرده است.

وی آخرین نرخ گذاری نان را مربوط به سال گذشته عنوان کرد و گفت: فقط هزینه کارگری نسبت به سال گذشته افزایش ۵۷ درصدی داشته و به همراه آن سایر هزینه ها نیز رشد چندین برابری را تجربه کرده‌اند.

رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران معتقد است؛ اگر طرح کارتی شدن نان به طور کامل اجرایی نشود و اصلاح قیمت نان و پرداخت مابه التفاوت برای نانوایان طبق آنچه برنامه ریزی شده بود انجام نشود، بسته شدن زنجیره ای واحدهای نانوایی سنتی اجتناب ناپذیر است.

گفتنی است؛ در ۲۹ خرداد ماه جاری، حشمت الله عسگری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران، در جلسه کارگروه آرد و نان استان تهران با اشاره به عدم تغییر قیمت نان در سال جاری، اعلام کرد: قیمت نان همان نرخ مصوب سال ۱۴۰۰ است و هرگونه افزایش خارج از مصوبه غیرقانونی بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد. در این جلسه وی تاکید کرده بود: اجرای فاز اول طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان و نصب کارتخوان ها در سطح نانوایی های پایتخت از فردا آغاز خواهد شد و در همین راستا ۶۸۰۰ کارتخوان آماده تحویل است.

به اعتقاد مسئولان؛ اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد ‌و نان یا به اصلاح کارتی کردن نان در سطح کشور، موجب کاهش هدر رفت سالانه بیش از حدود ۴ میلیون تن نان می شود، از طرف دیگر با توجه به یارانه ای بودن آرد، از قاچاق گسترده این کالا جلوگیری خواهد شد. ضمن اینکه، اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد ‌و نان عامل مهمی در مدیریت مصرف گندم و برنامه ریزی برای جلوگیری از سو مصرف این کالای استراتژیک است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه