افزایش حقوق | حداقل حقوق

سعید سمیعی اظهار داشت: بحث افزایش دستمزد کارگران در هزینه تمام‌شده کالاها و خدمات تاثیر گذار است، اما منجر به افزایش قدرت خرید جامعه کارگران و بهبود معیشت آن‌ها می‌شود.

کدخبر : 7628
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

افزایش حقوق یکی از پر بحث ترین مسایل سال 1401 است . افزایش حقوق مسئله ای است که از نیمه آذر سال 1401 با توجه به بسته شدن بودجه سال بعد مورد قضاوت قرار میگیرد. مهمترین چالش دولت در فصل پایانی سال میزان و نوع افزایش حقوق بود که در سال جدید افزایش حقوق 57 درصدی صورت گرفت.در ادامه آخرین جزییات از افزایش حقوق را می خوانیم.

افزایش حقوق

رئیس مرکز کار ایران گفت: افزایش دستمزد کارگران قدرت خرید جامعه را افزایش می‌دهد و بر روی اقتصاد تاثیرات مثبت و نقش بسزایی دارد.

وی افزود: جامعه کارفرمایی درصدهایی از تاثیر افزایش دستمزد بر هزینه تمام‌شده کالا و خدمات عنوان می‌کنند که بحث روانی دارد اما از نظر اقتصادی سایر موارد تاثیرگذاری بیشتری در قیمت تمام شده دارند.

رئیس مرکز کار ایران ادامه داد: افزایش یا کاهش و یا تثبیت در دستمزد کارگران با مشارکت جامعه کارگری و کارفرمایی و یا از سوی مراجع ذی‌ربط در هر حالتی تاثیرات بسیاری بر روی اقتصاد کشور دارد.

وی با اشاره به افزایش ۵۷ درصدی کارگران در سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: از منظر کارگران، اتفاق خیلی خوبی است و باعث می‌شود که قدرت خرید کارگران را در مقابل تورم بالا برود.

سمیعی بیان داشت: اما از نگاه کارفرمایان، افزایش دستمزد بخشی از هزینه‌های جاری تولید است که کارفرمایان را دچار مشکل می‌کند. البته این یک سیکل معیوبی است که با افزایش دستمزد نه کارگران و نه کارفرمایان برنده می‌شوند، بلکه باید مسائلی مانند بیمه، مالیات و سایر مباحث در قراردادهای کارگران مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: طبق آمارها، ۲۲ میلیون فرد شاغل در کشور داریم که برای حدود هشت میلیون بیمه پرداخت نمی‌شود؛ از این‌رو باید به بیمه و مالیات در قراردادها پرداخته شود، چراکه امکان دارد بعضی از کارفرماییان کارگران را در لیست بیمه قرار ندهند تا از این طریق هزینه‌های خود را کاهش دهند.

رئیس مرکز کار ایران تاکید کرد: به موضوع افزایش دستمزد نباید تک‌وجهی نگاه کرد، بلکه باید از جوانب مختلف به موضوع آن در اقتصاد کشور پرداخت.

وی با اشاره به اینکه در جامعه با رکود تورمی مواجه هستیم، گفت: اکنون در حقوق و دستمزد رابطه کارگر و کارفرما به رکورد تورمی شبیه است، هر دو جامعه حق دارند که مباحث‌شان را موردبحث و بررسی قرار دهند.

وی افزود: موضوع دستمزد بسیار پیچیده است، به همین دلیل حداقل انتظار می‌رود نقاط ضعف شناسایی شود و نسبت به آن راهکار و تدابیری اندیشیده شود. تدوین بسته‌های حمایتی برای جامعه کارفرمایی نیز نباید گذری و به‌صورت موقت باشد، بلکه باید زمینه رشد و توسعه تولید را فراهم کرد.

سمیعی با بیان اینکه نیروی انسانی از سال‌های قبل تاکنون بزرگ‌ترین دارایی و سرمایه هر سازمان و بنگاه اقتصادی است، گفت: با نیروی ماهر می‌توان استفاده بهینه از منابع مالی و پشتیبانی دانست. کارگران هسته هر نهاد و بنگاهی و قابل‌احترام هر بخش هستند.

وی تاکید کرد: سیاستمداران و بخش‌های نظارتی و کارفرمایان باید به این قشر کارگران و کارمندان اهمیت بدهند و با رفع مشکلات این قشر، موتور اقتصادی کشور را به حرکت دربیاورند.

رئیس مرکز کار ایران با اشاره به خدمات مرکز کار ایران اشاره کرد و گفت: این مرکز یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های خصوصی در حوزه اشتغال و کارآفرینی است که بحث‌های مرتبط با توانمندسازی نیروی انسانی، اشتغال، کارآفرینی، حمایت از کارهای نوین و مشاوره‌های شغلی را انجام می‌دهد.

وی افزود: همچنین این مرکز رویدادهایی ازجمله برگزاری نمایشگاه و کنفرانس‌ها را بر عهده دارد که در همین راستا نخستین نمایشگاه بین‌المللی متاراد در حوزه رمز ارز، رمز پول، متاورس، بلاکچین، اقتصاد دیجیتال تجهیزات و صنایع وابسته از سوم تا ششم خردادماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

افزایش حقوق

محمدرضا پورابراهیمی درومجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور گفت: اقدامات اخیر دولت در خصوص مباحث مرتبط با اصلاح ساختار اقتصادی از مهمترین تصمیماتی است که در برهه کنونی در سیاست های اقتصادی کشور در حال پیگیری است ضمن تقدیر و تشکر و اعلام حمایت مجلس و همه کسانی که به عنوان دلسوزان نظام هستند براساس فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند دولت را حمایت کنید، ما امروز اعلام می کنیم ظرفیت مجلس، ظرفیت کمیسیون اقتصادی مجلس در خدمت حمایت از دولت برای موفقیت در عرصه اصلاح ساختارهای اقتصادی است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس اظهار داشت: یکی از این موضوعات، موضوع مرتبط با تصمیم برای کالاهای اساسی در کشور، آنچه که اتفاق افتاده در روزهای اخیر نیازمند تصمیماتی است که رئیس جمهور حتما باید مدنظر قرار دهد. نکته اول در ارتباط با این موضوع در حوزه اصلاح ساختار در بخش کالای اساسی طبیعتا این موضوع در ارتباط با سایر موارد اصلاح ساختاری در کشور مدنظر قرار گیرد یعنی مجموعه ای از تصمیمات در کنار هم می تواند آنچه که به عنوان رفاه مردم ایران، برون رفت از شرایط کنونی، شرایطی که ما دراقتصاد کشور بابت وضعیت یارانه ها در بخش های متخلف داریم اتفاق بیافتد.

پور ابراهیمی بیان کرد: نکته دوم در ارتباط با اطلاع رسانی به مردم است، گلایه ما از دولت این است که در برخی امور که قرار است تصمیم گیری شود با مردم گفتمان نمی کنند، صحبت های اخیر که رئیس جمهور و وزرا مطرح کردند فرصت مناسبی بود که در زمان قبل از پایان سال یا ابتدای سال صحبت می شد که همکاری مردم در حوزه این اصلاح های ساختاری قرار بگیرد.

وی ادامه داد: موضوع بحث بعدی در ارتباط با فضای تصمیم گیری در مجموعه فعالیت های اقتصادی است که نیازمند زیر ساخت ها برای اجرا است. پایگاه جامع رفاه ایرانیان برای تصمیمات مرتبط با این موضوع اصلی ترین نیازمندی برای اطلاعات است. زیرساخت های مربوط به حوزه بانک مرکزی هم از این حوزه خارج نیست لذا انتظار ما از دولت این است که با این رویکرد مسیر حرکت را دنبال کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: ضمن تبریک روز کارگر بیان می کنم ما مخالف افزایش حقوق کارگران براساس مصوبات شورای عالی کار نیستیم، آنچه ما را نگران کرد و بیان شد در ارتباط با نگرانی از بحران بیکاری در واحد های کوچک و متوسط است. گزارشی که ما در ارتباط با این موضوع این است که به دلیل شرایط خاصی که در بنگاه های کوچک زیر ۱۰ نفر یا بنگاه های متوسط وجود دارد امکان تعدیل نیروهای انسان وجود داشته باشد و این نگرانی ما از بابت خود کارگران است برای شرایطی که ایجاد شده است این امکان باید در شورای عالی کار فراهم شود که به کارگران کمک کنیم برای اینکه از کار بیکار نشوند. لذا ما مخالف افزایش حقوق بر اساس مصوبات شورای عالی کار نیستیم نگران بحران بیکاری در واحد های کوچک و واحدهای متوسطی هستیم که به دلایل متخلف به تعدیل نیروی ها انسانی اقدام کردند که قطعا در این خصوص این نگرانی باید پیگیری شود.

وی ضمن تبریک هفته معلم بیان کرد: از رئیس جمهور و وزیر کشور بابت انتخاب استاندار بسیجی، جانباز و رزمنده دوران مقدس تشکر می کنم، دکتر محمد مهدی فداکار که از رزمندگان در دوران دفاع مقدس بود امروز به عنوان استاندار کرمان انتخاب شده است اعلام آمادگی کرده ایم و امروز هم اعلام می کنم که ظرفیت مجمع نمایندگان، مجلس و کمیسیون اقتصادی در کنار این استاندار پرتلاش خواهد بود که بتواند با اولویت های حل مشکلات مردم در عرصه های مختلف اقدامات لازم را انجام دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه