مسکن ملی | ثبت نام مسکن ملی

عضو هیئت‌مدیره شرکت عمران شهر جدید «رامشار» ضمن اعلام آخرین وضعیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن در این شهر، گفت: تمامی یک هزار واحد مسکونی در این طرح در شهر جدید به‌صورت ویلایی با متراژ ۲۰۰ تا ۲۲۰ مترمربع ساخته خواهد شد.

کدخبر : 7467
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

طرح مسکن ملی برای تکمیل کردن طرح قبلی (طرح مسکن مهر) است که درطی چند مرحله اجرا شد. از زمان شروع طرح مسکن ملی باعث نشده که قیمت مسکن و اجاره بها کاهش پیدا کند. به عقیده کارشناسان طرح مسکن ملی در تعادل قیمت مسکن تاثیر پررنگی دارد. هدف مسکن ملی کمک به تامین مسکن خانوارهای فاقد مسکن، است. در ادامه به آخرین خبر از طرح مسکن ملی می پردازیم.

مسکن ملی

«ابوذر نکویی» گفت: شهر جدید "رامشار" در ۳۵ کیلومتری زابل و ۱۷۰ کیلومتری زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است و بلندترین نقطه حوزه شمال استان محسوب می‌شود و جزو شهرهای نسل یک به شمار می‌رود که با هدف اسکان جمعیت سرریز حوزه سیستان ساخته شده است، به ارائه اطلاعاتی از آخرین وضعیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن در شهر جدید رامشار پرداخت.

عضو هیئت‌مدیره شرکت عمران شهر جدید رامشار، گفت: حدود ۲۲۰۰ نفر برای شرکت در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند که پالایش پرونده‌ها هم تکمیل شده است که بر این اساس ۱۰۰۰ نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند.

وی گفت: سهمیه سال اول شهر جدید رامشار در طرح نهضت ملی مسکن، احداث ۳۰۰ واحد بوده است که ما متقاضیان واجد شرایط را به بانک معرفی کرده‌ایم و آنها هم کارهای افتتاح حسابشان را انجام داده‌ و برخی هم واریز وجه را هم انجام داده‌اند.

نکویی افزود: برای ساخت واحدهای شهر جدید رامشار با مجموعه «رسا» به تفاهم رسیده‌ایم و ظرف چند روز آینده زمین را تحویل این مجموعه می‌دهیم. در مجموع از ۱۰۰۰ واحد کل سهمیه شهر جدید رامشار ۳۰۰ واحد تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی گفت: با توجه به اینکه منطقه محروم است، بخشی از متقاضیان، متقاضیان خاص و تحت پوشش نهادهایی مانند کمیته امداد و بهزیستی هستند و وجه ۴۰ میلیون تومان اولیه را این دستگاه‌ها پرداخت می‌کنند. ما هم‌زمان کار آماده‌سازی زمین را برای ساخت واحدها پیش برده‌ایم و به‌زودی عملیات اجرایی شروع می‌شود.

عضو هیئت‌مدیره شرکت عمران شهر جدید رامشار اضافه کرد: زمین‌های طرح نهضت ملی در شهر جدید رامشار هیچ‌گونه معارضی ندارد و همه در طرح جامع شهر دیده شده است و تمام خدمات آب و برق و ... مهیاست.

وی هم چنین گفته است: تمامی ۱۰۰۰ واحد مسکونی طرح به‌صورت ویلایی هرکدام در متراژ ۲۰۰ تا ۲۲۰ مترمربع ساخته خواهد شد.

 این شهر جدید که به‌عنوان بارانداز منطقه ویژه اقتصادی زابل و محدوده صنعتی محسوب می‌شود رفته‌رفته در حال نقش‌آفرینی در حوزه صنعتی، اقتصادی و مسکن است و می‌تواند سرریز جمعیت سیستان را پذیرا باشد.

با استقرار واحدهای صنعتی از جمله کارخانه‌های لاستیک‌سازی و کاشی و سرامیک، تصویب منطقه آزاد سیستان و آغاز فعالیت‌های بازرگانی و تجاری نقش شهر جدید رامشار بسیار پررنگ‌تر خواهد شد و به همین سبب از هم اکنون متقاضیان زمین و مسکن در این شهر در حال افزایش است و با اقدامات انجام شده در این زمینه، رامشار می‌تواند نقش مهمی در تأمین مسکن نیز ایفا کند.

مسکن ملی

روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی توضیحاتی در خصوص قیمت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن، هزینه تامین زمین، خانوارهای مشمول یارانه این طرح و نحوه تامین مصالح ساختمانی ارایه کرد.

در این توضیحات که در پاسخ به گزارش ایسنا با عنوان «قیمت خانه‌های نهضت ملی مسکن میلیاردی شده است؟» ارایه شده آمده است: «به استحضار می‌رساند که واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن بر اساس قیمت‌تمام‌شده ساخت به متقاضیان واگذار می‌شود، از این رو سیاست‌گذاران حوزه مسکن با علم به اینکه گروه‌های هدف برنامه‌های حمایتی مسکن در طبقات متوسط و پایین جامعه قرار دارند، در اجرای برنامه‌های حمایتی حداکثر توان اجرایی، اعتباری و امکانات دولتی را به منظور کاهش هزینه ساخت به کار گرفته‌اند تا هزینه قابل پرداخت توسط متقاضیان در حداقل ممکن باشد.

در این راستا لازم به توضیح است قیمت زمین بیشترین سهم در هزینه ساخت واحد مسکونی را به خود اختصاص می‌دهد. به منظور کاهش فشار مالی به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن، در این طرح اراضی دولتی تامین شده حسب قانون جهش تولید مسکن به صورت اجاره ۹۹ ساله به متقاضیان واگذار می‌شود که این رویکرد  منجر به کاهش قابل ملاحظه‌ هزینه تامین مسکن برای خانوارهای هدف می‌شود.

در حوزه ساخت و احداث نیز حسب برنامه تدوین شده، متقاضیان واقع در دهک های مختلف درآمدی، با توجه به شرایط مالی از حمایتهای هوشمند برخوردار می‌گردند. به گونه‌ای که نرخ سود تسهیلات قابل پرداخت به دهک های ۱ تا ۳ درآمدی در کمترین میزان ممکن تعیین شده است که این موضوع فشار مالی وارده به متقاضیان را به کمترین میزان کاهش می‌دهد. همچنین حسب قانون جهش تولید مسکن متقاضیان برنامه‌های حمایتی تامین مسکن، از تخفیف در عوارض پروانه ساختمانی و هزینه‌های نظام مهندسی برخوردار هستند و مالیات متعلقه برای ساخت واحدهای این طرح در کمترین میزان ممکن (یک میلیون تومان) تعیین شده است. در خصوص مصالح ساختمانی نیز که بخش قابل توجهی از هزینه‌های ساخت را به خود اختصاص می‌دهد لازم به توضیح است که میزان مصالح ساختمانی مورد نیاز اجرای طرح هم در بعد زمان و در بعد مکان برآورد و طی جلسات کارشناسی با وزارت صمت مورد بررسی قرار گرفته است و تفاهماتی با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تأمین به موقع مصالح مورد نیاز اجرای طرح با قیمت مناسب نیز صورت پذیرفته است.

از این رو با توجه به موارد فوق‌الذکر به نظر می‌رسد که هزینه تامین و احداث واحدهای مسکونی به کمترین میزان ممکن کاهش یابد.

در خصوص تامین خدمات زیربنائی و روبنائی نیز شایان ذکر است وفق تبصره ماده ۹ قانون جهش تولید مسکن، وزارتخانه‌های مربوطه مکلف به تامین زیرساخت های لازم در حوزه وظایف خود در اراضی معرفی شده برای اجرای طرح تامین مسکن می باشند. لذا از این حوزه نیز هزینه ای بر متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن تحمیل نمی گردد.

لازم به ذکر است حسب برآوردهای کارشناسی صورت پذیرفته بر اساس فهرست بهای سه ماهه چهارم ۱۳۹۹ هزینه ساخت به طور میانگین برای هر مترمربع ۴.۷ میلیون تومان برآورد و به متولیان اجرای طرح  ابلاغ شده است و بدیهی است در صورت کاهش یا افزایش هزینه های ساخت در طول دوره ساخت، قیمت تمام شده احداث واحدها نیز در زمان تحویل واحدها به متقاضیان کاهش یا افزایش می‌یابد».

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه