حقوق بازنشستگان | حقوق بازنشستگان 1401

بازنشستگان کارگری در گیلان خواستار صدور احکام حقوقی جدید خود شدند.

کدخبر : 6879
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​​حقوق بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است.حقوق بازنشستگان برای سال 1401 ، با افزایش 10 درصدی 5 میلیون تومان تعیین شده است. بازنشستگان جدیدا خواستار رسیدگی بشتر به مسئله افزایش حقوق در لایحه بودجه هستند و برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در چند ماه اخیر دست به اعتراض های متعددی زده اند.حال با افزایش حقوق بحث دریافت مالیات از حقوق بازنشستگان بر سر زبان ها افتاده است.در ادامه آخرین خبر از حقوق بازنشستگان را میخوانید.

حقوق بازنشستگان

امروز (چهارم اردیبهشت)، بازنشستگان کارگری استان گیلان مقابل سازمان تامین اجتماعی تجمع کردند.

حاضران در تجمع می‌گویند: نگران افزایش مستمری سال جدید هستیم؛ باید هرچه سریع‌تر، احکام حقوقی جدید صادر شود؛ اجرای ماده 96 قانون تامین اجتماعی و دستمزد شایسته، حق بازنشستگان است.

این بازنشستگان در عین حال، خواستار ارائه خدمات درمانی رایگان، تسهیلات رفاهی مکفی و برخورداری از حق مشارکت در تامین سرنوشت شدند. آن‌ها می‌گویند: برای اجرای باقیمانده متناسب‌سازی سال قبل و بهبود وضعیت سازمان تامین اجتماعی، دولت باید نسبت به پرداخت بدهی‌های خود اقدام کند.

مهدی عیسی زاده ، در تشریح جزییات اقدامات کمیته نظارت بر عملکرد صندوق‌های بازنشستگی، گفت: بعد از چند جلسه که در مجلس و صندوق بازنشستگی برگزار کردیم، قرار شد از هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری زیرمجموعه این صندوق نیز بازدیدی صورت بگیرد چراکه گزارش‌هایی دریافت کرده بودیم که نشان می‌داد تعدادی از این شرکت‌ها زیان‌ده هستند.

رییس کمیته نظارت بر عملکرد صندوق‌های بازنشستگی، با بیان اینکه گزارش‌هایی دریافت کرده بودیم که نشان می‌داد تعدادی از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق‌‌های بازنشستگی زیان‌ده هستند، گفت: ما بعد از ماه مبارک رمضان از تعدادی از هلدینگ‌هایی که مشخص کرده‌ایم بازدید می‌کنیم و در نهایت گزارشی را تهیه کرده و در صحن علنی مجلس قرائت خواهیم کرد.

مهدی عیسی زاده ، در تشریح جزییات اقدامات کمیته نظارت بر عملکرد صندوق‌های بازنشستگی، گفت: بعد از چند جلسه که در مجلس و صندوق بازنشستگی برگزار کردیم، قرار شد از هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری زیرمجموعه این صندوق نیز بازدیدی صورت بگیرد چراکه گزارش‌هایی دریافت کرده بودیم که نشان می‌داد تعدادی از این شرکت‌ها زیان‌ده هستند.

نماینده مردم میاندواب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ما در حوزه صف و ستاد عملکرد این هلدینگ‌ها را مورد بررسی قرار داده و از نظر کیفیت و حسابرسی و نظارتی که داشته‌اند، ارزیابی می‌کنیم، همچنین نحوه ارائه خدمات به بازنشستگان و هدایت سرمایه‌های آنها را به طور دقیق مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سرمایه اصلی این هلدینگ‌ها مبالغی است که ماهانه از حقوق بازنشستگان کسر شده بنابراین وقتی گزارش‌هایی دریافت کردیم مبنی بر اینکه تعدادی از این شرکت‌ها زیان‌ده هستند در جهت صیانت از سرمایه بازنشستگان که این شرکت‌ها با استفاده از آنها، خسارات مالی خود را جبران می‌کنند و این اقدام خیانت به این قشری است که سال‌ها در حوزه‌های مختلف زحمت کشیده‌اند، بازدید از آنها را در اولویت برنامه‌های خود قرار دادیم.  

وی خاطرنشان کرد: بی‌تردید بازنشستگان یک عمر مبالغی را به صندوق‌های بازنشستگی پرداخت می‌کنند که در زمان پیری دستشان را بگیرد اما به غیر از حقوق و مزایا، خدمات دیگری به آنها ارائه نمی‌شود و تنها گاهی در قالب وام مبالغ محدودی را با منت به آنها پرداخت می‌کنند در حالی که بازنشستگان سرمایه‌گذاران اصلی شرکت‌های زیرمجموعه این صندوق‌ها هستند و از این حق برخوردارند که از درآمد حاصل از فعالیت‌های اقتصادی آنها سهمی داشته باشند اما کار برعکس شده و صاحبان این شرکت‌ها با این تصور که ارباب بازنشستگان هستند، تمام درآمد حاصل از فعالیت‌های اقتصادی که با بهره‌مندی از مبالغی که بازنشستگان در طول سالها به آنها پرداخت کرده بودند را برداشت کرده و مسیر صحیحی را طی نمی‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: ما انتظار داشتیم با وجود اختلاف چشمگیر حقوق بازنشستگان با میزان تورم، با استفاده از سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی این هلدینگ‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کمکی به آنها شود اما محقق نشد.

رییس کمیته نظارت بر عملکرد صندوق‌های بازنشستگی، تاکید کرد: قرار شده است بعد از اتمام ماه مبارک رمضان از تعدادی از هلدینگ‌هایی که مشخص کرده‌ایم بازدید داشته باشیم و در نهایت گزارشی را تهیه کرده و در صحن علنی مجلس قرائت کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه