سهمیه بندی بنزین | سهمیه بنزین نوروز

کرامت ویس کرمی گفت: مردم می‌توانند از ذخیره بنزین موجود در کارت سوخت خود دراین ایام، استفاده کنند.

کدخبر : 6009
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

سهمیه‌بندی بنزین در ایران طرحی برای هدف‌مندی مصرف سوخت در کشور بود که از تیر ۱۳۸۶ تا خرداد ۱۳۹۴ اجرا شد.به همین منظور برای تمامی خودروها در ایران کارت هوشمند سوخت صادر گردید در سوم خرداد ۱۳۹۴، بنزین تک‌نرخی شد و به این ترتیب، سهمیه‌بندی بنزین متوقف شد. با این حال در آبان ماه سال ۱۳۹۸، مجدداً سهمیه بندی بنزین اجرایی شد و بنزین دو نرخی شد.به تازگی طرح جدید یارانه جدید بنزین در کیش اجرایی شده است که سهمیه بندی بنزین جدیدی به همه افراد در کیش تعلق گرفته است.در ادامه به آخرین خبر از سهمیه بندی بنزین می پردازیم.

سهمیه بندی بنزین

مدیرعامل پخش فرآورده‌های نفتی گفت: سهمیه نوروزی بنزین منتفی است و چیزی به نام سهمیه نوروزی بنزین در دستور کار نیست.

وی با اینکه ذخیره باقی مانده در کارت‌های سوخت پس از 6 ماه قابل برداشت نبود افزود: اگر مصرف کننده 9 ماه سهمیه بنزین را استفاده نکرده باشد بنزین ذخیره شده دیگر قابل برداشت نیست.

مدیر عامل پخش فراورده‌های نفتی ادامه داد: مردم می‌توانند از ذخیره‌های کارت سوخت خود استفاده کنند چرا که قرار نیست سهمیه بنزین نوروزی جدا از سهمیه ماهانه داده شود.

ویس کرمی درباره تراز مثبت بنزین به مصرف گفت: هم اکنون تولید نسبت به مصرف مثبت است، اما اگر روند مصرف بنزین صعودی شود و ممنوعیتی نباشد ممکن است تراز منفی شود.

مدیر عامل پخش فراورده‌های نفتی اظهار داشت: هم اکنون میانگین تولید روزانه 103 میلیون لیتر است.

سهمیه بندی بنزین

طرح جدید توزیع بنزین،قیمت بنزین تغییر می کند. افزایش ناگهانی قیمت بنزین سبب اعتراضات گسترده مردم شد. گران شدن بنزین متاسفانه تاثیر مستقیمی بر گرانی اجناس دیگر دارد. بنزین از سرمایه های مهم کشورمان محسوب می شود.

جلیل سالاری مدیرعامل پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی:  سهمیه بنزین نوروزی هنوز تعیین تکلیف نشده؛ تصمیم گیری در این حوزه در اختیار دولت است.

در سال‌های قبل، در نخستین روزهای اسفند، تکلیف واریز سهمیه بنزین نوروزی مشخص بود. در سال‌های قبل از سال ۹۸ دولت سهمیه بنزین نوروزی واریز می‌کرد/ اقتصاد نیوز

سهمیه بنزین نوروزی تغییر کرد

پیش از این جلیل سالاری ظهر  (یکشنبه، ۱۵ اسفند) در حاشیه آیین امضای تفاهم‌نامه تأمین منابع مالی خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی پارس و در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره ظرفیت صادراتی ایران با توجه به بحران سوخت اروپا، گفت: هم‌اکنون ظرفیت‌هایی در بحث صادرات فرآورده ایجاد شده، اما تمرکز ما در این بحث بر تأمین نیاز داخل کشور و ذخیره‌سازی مطمئن به‌ویژه در فصول سرد سال است.

وی با تأکید بر لزوم توسعه زیرساخت‌ها در بحث توسعه صادرات فرآورده در کشور، افزود: در ماه جاری و از اواخر ماه گذشته، سه کشتی نفت‌گاز تولید پالایشگاه‌های داخلی را به مقصد کشورهای آسیایی حمل کرده‌اند

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تأکید کرد: با توجه به پیش‌بینی‌ها برای افزایش قیمت سوخت، منافع و تمرکز ما بر بحث ذخیره‌سازی سوخت در شرایط کنونی و موکول کردن صادرات به آینده است.

سالاری درباره تعهدهای گذشته در حوزه صادرات فرآورده گفت: بخشی از تعهدها در حال انجام است و بخشی نیز با مجوزهایی که دریافت شد، تعیین تکلیف شده است، بخش دریایی هم‌اکنون به‌طور کامل حل و فصل شده و بخش زمینی نیز در حال انجام است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره امکان صادرات فرآورده به دیگر کشورها از جمله آمریکا در صورت برداشته شدن تحریم‌ها، گفت: در این بحث هم‌اکنون گروهی را مستقر کرده‌ایم تا مطالعات فرآورش نفت خام در پالایشگاه‌های دیگر کشورها را به انجام رسانند، بنابراین تمرکز ما در بحث صادرات، ارسال نفت خام به قطب مصرف به جای ارسال فرآورده به قطب مصرف است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره احتمال اختصاص سهمیه بنزین نوروزی به خودروها گفت: برنامه‌ای برای اختصاص سهمیه ویژه نوروز وجود ندارد.

سالاری ادامه داد: پیش‌بینی‌های لازم برای ذخیره‌سازی سوخت مورد نیاز آغاز سال نو انجام شده است و برنامه‌ریزی لازم برای خطوط و مجاری عمده در بحث تأمین بنزین نوروزی نیز انجام گرفته است تا در این روزها سوخت‌رسانی مطمئنی به هموطنان انجام شود.

چالش کشور در زمینه تأمین سوخت در صورت بی‌توجهی به بهینه‌سازی مصرف سوخت

وی در پاسخ به پرسشی درباره ناترازی گازوئیل در سال ۱۴۰۰ گفت: در زمستان و در سال‌های گذشته این ناترازی اتفاق افتاده است، در سال‌های گذشته ما بحث سوآپ را در این زمینه داشتیم، امسال هم با توجه به مصارف شمال کشور نگاه ما این بود که بتوانیم بخشی از نیاز خود را از شمال وارد کنیم که البته بسیار محدود بود.

معاون وزیر نفت با اشاره به این که در این بحث، بهینه‌سازی مصرف انرژی و تامین سوخت یکی از مباحث مهم است، بیان کرد: میزان مصرف ۱۲ تا ۱۴ هزار بخاری خانگی برابر با ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز در روز است که معادل مصرف گاز کل نیروگاه‌های کشور و عدد بسیار بزرگی است، بنابراین ما باید بهینه‌سازی مصرف را به سرعت در دستور کار قرار دهیم.

سالاری تصریح کرد: در صورت رعایت نکردن شیوه‌های اصلاح الگوی مصرف سوخت، با توجه به بازده بخش صنعتی و مجموعه مصرف کنندگان، در آینده با چالش روبه‌رو خواهیم شد.

هزینه حمل خط لوله یک نهم هزینه حمل جاده‌ای

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه تأمین منابع مالی خط لوله جدید پارس، گفت: تأمین پایدار و مستمر سوخت در منطقه، مزایای محیط زیستی، کاهش قاچاق سوخت، استمرار ذخیره‌سازی در مواقع بحران با شبکه خطوط لوله و تأمین ذخیره مطمئن از نگاه پدافند غیرعامل از جمله مزایای ساخت این خط لوله جدید است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به این که مهمترین اقدام صنعت پالایش در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی، تغییر الگوی حمل و کاهش هزینه‌های حمل است، گفت: هزینه حمل فرآورده با خط لوله معادل یک نهم هزینه انتقال فرآورده از طریق حمل جاده‌ای است.

سالاری با تأکید بر اینکه ما همیشه در شرق کشور با مشکل روبه‌رو بودیم، بیان کرد: یکی از اهداف احداث خط لوله جدید، رفع چالش‌های ما در ۶ ماه نخست سال برای تأمین ۶ میلیارد سوخت موردنیاز بخش نیروگاهی در شرق کشور بود.

ساخت خط لوله پارس با هدف ایجاد زیرساخت‌های صادراتی و تنوع‌سازی در خطوط

وی با تأکید بر اینکه ظرفیت خوبی در بحث صادرات فرآورده در کشور وجود دارد، گفت: به‌تازگی وزیر انرژی و منابع آبی تاجیکستان آمد و این کشور اعلام نیاز کرد و در کشورهای افغانستان و پاکستان نیز ظرفیت صادرات سوخت وجود دارد است، بنابراین جابه‌جایی فرآورده از مرکز و جنوب کشور و حمل از مرز دچار مشکلات و حوادث بود و ضرورت داشت این بستر به‌منظور توسعه زیرساخت‌های صادراتی ایجاد شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تصریح کرد: در بحث پدافند غیرعامل هم با توجه به مشکلات کمبود آب در کشور، همه توسعه بخش پالایشگاهی ما در جنوب کشور اتفاق افتاده است و فرآورده از جنوب کشور به مرکز و شمال می‌رود، در حالی که قطب مصرف در تهران و شمال کشور قرار گرفته است و در صورت رخ دادن بحرانی در مرکز، دچار مشکل می‌شدیم، بنابراین با احداث خط لوله جدید تنوع‌سازی و افزایش سطح دسترسی در حوزه خطوط لوله محقق خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه