وام زوج‌ها | ثبتنام وام ازدواج

براساس اعلام، ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس قرار است وام هر یک از زوجین برای سال آینده به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یابد. در مجموع نیز هر دو ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت خواهند کرد.

کدخبر : 4228
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

وام ازدواج یک وام با سود کم از طرف دولت برای کمک به جوانان می باشد. وام ازدواج هر ساله بر حسب تورمی که در جامعه ایجاد می شود بدان افزوده می گردد. وام ازدواج به دلیل داشتن سود کم برای آغاز زندگی دو زوج جوان می تواند مناسب باشد.با حذف وام ازدواج در لایحه بودجه 1401 بحث های زیادی را به راه انداخته است.در ادامه آخرین خبرها از وام ازدواج را می خوانید.

وام ازدواج

مبلغ بازپرداخت ماهیانه وام ازدواج ۲۵۰ میلیون تومانی بدون حساب سود سالیانه، حدود ۲ میلیون و ۸۳ هزار تومان خواهد بود. در مجموع زوجین باید برای وام ۵۰۰ میلیون تومانی ماهیانه ۴ میلیون و ۱۶۶ هزار تومان بپردازند. این مبلغ برای تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی در ماه به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان می‌رسد و زوجین باید برای ۳۰۰ میلیون تومان وام ازدواج باید ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بند تعیین تکلیف وام ازدواج توسط مجلس را حذف کرد و در مقابل اختیار خواست تا در هیات دولت درباره آن تصمیم گیری شود. اما حالا مجلسی‌ها می‌گویند که این پیشنهاد دولت سیزدهم رد شده است و کمیسیون اجتماعی بند الحاق میزان وام ازوداج را به لایحه بودجه سال آینده اضافه کرده است.

هر چند این کمیسیون برای تشویق به ازدواج پسران تا سن ۲۵ سال و دختران تا سن ۲۳ یک پیشنهاد به بند تسهیلات ازدواج سال آینده افزوده است. طبق این برنامه ریزی قرار است که ۱۰۰ میلیون به وام ازدواج این دست از زوجین اضافه شود.

به زبان ساده تر، دختران با سن کمتر از ۲۳ سال و پسران با سن کمتر از ۲۵ سال چنانچه اقدام به ازدواج کنند، علاوه بر وام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومانی، ۱۰۰ میلیون تومان هم به این واسطه به وام شان اضافه می‌شود. در چنین شرایطی وام ازدواج هر یک از آن‌ها به ۲۵۰ میلیون تومان و مجموع تسهیلات هر دو به ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

طبق تصمیم کمیسیون اجتماعی مجلس قرار است بازپرداخت این تسهیلات ۱۰ ساله باشد.

وام ازدواج

باز پرداخت وام ازدواج ۳۰۰ و ۵۰۰ میلیون تومانی چگونه خواهد بود؟

در سال جاری به زوجین کمتر از ۲۳ و ۲۵ سال ۱۰۰ میلیون تومان و به سایر زوجین ۷۰ میلیون تومان پرداخت شد. اما حالا برای سال آینده این تسهیلات به ترتیب به ۲۵۰ و ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است. که با حساب نرخ سود قرض الحسنه چهار درصد و بازپرداخت ۱۰ ساله برای وام ازدواج ۲۵۰ میلیون تومانی، حدود ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کارمزد در نظر گرفته خواهد شد. بدین ترتیب بازپرداخت این وام برای هریک از زوجین به ۲۸۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در مجموع به ۵۷۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

این کارمزد برای وام ۱۵۰ میلیون تومانی هم ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود. با این وجود دریافت کنندگان این تسهیلات نیز باید در نهایت ۱۷۳ میلیون و ۱۰۰ هزارتومان و در مجموع ۳۴۶ میلیون و ۲۰۰ تومان به بانک برگردانند.

مبلغ بازپرداخت ماهیانه تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومانی نیز بدون حساب سود سالیانه، حدود ۲ میلیون و ۸۳ هزار تومان خواهد بود. در مجموع زوجین باید برای وام ۵۰۰ میلیون تومانی ماهیانه ۴ میلیون و ۱۶۶ هزار تومان بپردازند.

این مبلغ برای تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی در ماه به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان می‌رسد و زوجین باید برای ۳۰۰ میلیون تومان وام ازدواج باید ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

هر چند باید توجه داشت که بانک سود وام ازدواج را به صورت سالیانه اخذ می‌کند. بدین ترتیب کارمزد سالیانه برای تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومان حدود ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان و برای تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی، ۲ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان در هر سال خواهد بود.

وام ازدواج

سنگ‌های بزرگ بر سر راه وام ازدواج ۳۰۰ و ۵۰۰ میلیون تومانی

کمیسیون اجتماعی مجلس در حالی افزایش ۱۱۴ تا ۱۵۰ درصدی را برای وام‌ ازدواج سال آینده پیش بینی کرده است که همین حالا هم بسیاری از زوجین می‌گویند که برای دریافت وام ازدواج ۷۰ و ۱۰۰ میلیون تومانی با چالش‌هایی روبرو هستند.

این چالش در روز‌های اخیر تا جایی پیش رفت که معاون وزیر ورزش و جوانان، در توئیتی اعلام کرد که وام قرض الحسنه ازدواج حدود ۲ هزار جوان یزدی که در نوبت دریافت وام بوده اند را به شکل مستقیم و با کمک استاندارد یزد پیگیری کرده است.

علاوه بر این کمیسیون اجتماعی مجلس ضامن کارمند را برای دریافت وام ازدواج حذف کرده و ارائه سفته معتبر یا افراد شاغل دارای چک معتبر را به جای آن قرار داده است. این در حالی است که برخی از بانک‌ها از دریافت کنندگان تسهیلات چندین ضامن طلب می‌کردند و حالا با افزایش میزان وام، بعید به نظر می‌رسد که دولت و بانک‌ها چنین شرایطی را بپذیرند.

البته حتی اگر این شرایط هم به تصویب برسد، وام ازدواج در بانک‌ها احتمالا به افرادی پرداخت می‌شود که از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشند. چنانچه همین حالا هم برخی از بانک‌های خصوصی با امتیازبندی براساس دارایی افراد، وام ازدواج ۷۰ و ۱۰۰ میلیون تومانی را پرداخت می‌کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه