افزایش وحشتناک قیمت مرغ | افزایش قیمت بی سابقه مرغ در راه است؟

اول دی ماه انجمن صنفی تخصصی توزیع کنندگان عمده نهاده‌های خوراک دام و طیور نامه‌ای صادر کرد که قرار بود از اول دی ماه نرخ ارز واردات نهاده‌های دامی بر مبنای ارز نیمایی محاسبه شود. گویا دولت هنوز درباره حذف ارز خوراک دام و طیور موافقت نکرده و در حال بررسی بیشتر آن است.​

افزایش وحشتناک قیمت مرغ | افزایش قیمت بی سابقه مرغ در راه است؟
کدخبر : 4128
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

با این حال دبیر انجمن تولیدکنندگان مرغ می‌گوید: ارز دولتی خوراک مرغ تا پایان سال حذف می‌شود اما اینکه دقیقا برداشته شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی در چه روز یا ماهی باشد، مشخص نیست. در بودجه ۱۴۰۱ ردیفی برای تخصیص ارز خوراک دام و طیور در نظر گرفته نشده و این به معنای آن است که برای واردات نهاده دامی دیگر ارز دولتی اختصاص پیدا نمی‌کند.

رضا مبصری توضیح داد: برای حذف ارز نهاده‌های دامی تیم دولت در حال تحقیق است که حذف آن چه تاثیری بر روند تولید و بازار دارد. این در حالی است که بخش خصوصی هم موافق جمع شدن ارز دولتی از نظام اقتصادی است.

او با اشاره به پیش‌بینی خود از تاثیر حذف ارز نهاده دامی بر روند قیمت مرغ ادامه داد: با حذف ارز دولتی خوراک مرغ قیمت تمام شده این کالا افزایش پیدا می‌کند اما این به معنای آن نیست که مردم هزینه افزایش قیمت را بپردازند. پیش‌بینی کارشناسان این است که برداشته شدن ارز دولتی خوراک مرغ در کوتاه مدت تاثیری در روند قیمت‌ها ندارد و در بلند مدت ممکن است قیمت‌ها نوسان اندکی داشته باشد.

مبصری درباره وضعیت تامین خوراک مرغ گفت: بازارگاه فعلا سهمیه مرغداری‌ها را تا پایان آذر تامین کرده است اما از پایان آذر تاکنون ۱۵ روز می‌گذرد که خوراک مرغ هنوز تامین نشده است.

براساس این گزارش اگر چه گفته شده بود ارز ترجیحی برای واردات خوراک دام و طیور حذف می‌شود اما هنوز ناهماهنگی‌هایی در این مورد وجود دارد. پیش‌تر، رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور گفته بود: ارز دولتی نهاده‌های دام و طیور تا قبل از سال ۱۴۰۱ حذف می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه