وام ازدواج | ثبت نام وام ازدواج | قسط وام ازدواج

مهدی متقی‌فر درباره افزایش مدت تنفس (مدت زمان بین اعطای تسهیلات تا سررسید اولین قسط) وام ازدواج جوانان، اظهار کرد: این امر در پیش نویس قانون تسهیل ازدواج جوانان که هم اکنون در مرکز پژوهشهای مجلس در حال بررسی است لحاظ شده و در صورت تصویب مجلس محقق می‌شود.

کدخبر : 3739
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

وام ازدواج یک وام با سود کم از طرف دولت برای کمک به جوانان می باشد. وام ازدواج هر ساله بر حسب تورمی که در جامعه ایجاد می شود بدان افزوده می گردد. وام ازدواج به دلیل داشتن سود کم برای آغاز زندگی دو زوج جوان می تواند مناسب باشد.با حذف وام ازدواج در لایحه بودجه 1401 بحث های زیادی را به راه انداخته است.در ادامه آخرین خبرها از وام ازدواج را می خوانید.

وام ازدواج

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان، با اشاره به تلاش معاونت امور جوانان برای تسهیل شرایط بازپرداخت وام ازدواج، گفت: در تلاش هستیم تا مدت تنفس (مدت زمان بین اعطای تسهیلات تا سررسید اولین قسط) وام ازدواج جوانان را افزایش دهیم تا زوجین توانایی بازپرداخت این وام را داشته باشند.

وی با بیان اینکه رقم وام ازدواج در سال ۱۴۰۱ هنوز مشخص نیست و باید منتظر تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۱ در مجلس ماند، خاطر نشان کرد: دولت از مجلس درخواست کرده تا مطابق با آیین نامه طراحی شده از سوی سازمان برنامه و بودجه اختیار انجام تغییراتی در بازپرداخت و مبلغ وام ازدواج را داشته باشد اما مبلغ نهایی وام ازدواج ۱۴۰۱ هنوز مشخص نیست.

متقی فر همچنین با بیان اینکه در حال حاضر سن ازدواج بالا رفته است، درباره لزوم تدوین دستورالعمل‌هایی برای پرداخت وام ازدواج در جهت افزایش رغبت جوانان به ازدواج، افزود: افزایش سن ازدواج، مساله کنونی ما است. به طور کلی اعتقاد ما این است که کودک همسری فرهنگی شایع و دارای مشمولیت در کشور نیست و استثنائا در برخی استانهای کشور وجود دارد که آن هم با فرهنگ سازی درست قابل حل است. در واقع در حال حاضر مساله ما بالا رفتن سن ازواج و نه کودک همسری است. ما قائل به این هستیم که اکنون سن ازدواج بالا رفته و باید کمک کنیم این سن کاهش پیدا کند. حتما آیین نامه‌هایی نیز در این راستا وجود دارد و تسهیلات بر اساس این آیین نامه‌ها پرداخت می‌شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان همچنین در بخش پایانی سخنان خود درباره تبعات سایت‌های همسریابی غیر قانونی و مراجعه متاهلان به آن‌ها، تصریح کرد: قطعا اگر ما در زمینه همسریابی برای جوانان طرح داشته باشیم می‌توانیم به پیدا کردن مورد مناسب ازدواج کمک کنیم. متاسفانه چون این فضا مدیریت شده‌ نیست، طبیعتا آنچه مورد توقع هست اتفاق نمی‌افتد. از این رو باید یک مدل و چارچوبی برای آن وجود داشته باشد تا بر اساس نیاز جامعه معرفی‌ها انجام شده و دچار آسیب‌ها و انحرافات این چنینی نشود.

وام ازدواج

درخواست مجلس از بانک مرکزی برای تدوین آیین‌نامه اعطای وام ازدواج

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از درخواست این کمیسیون به بانک مرکزی برای تدوین آیین‌نامه جدید اعطای تسهیلات و وام‌های خرد خبر داد.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره موضوع ضمانت و وثایق وام‌های خرد و وام ازدواج، گفت: این مسئله از سوی کمیسیون اقتصادی پیگیری شده و در این زمینه با بانک مرکزی مکاتبه شده است.

وی افزود: جوابیه بانک مرکزی مبتنی بر این بود که به دلیل اینکه در قانون موضوع ضامن معتبر مد نظر قرار گرفته لذا انتخاب ضامن را بر عهده بانک‌ها گذاشته است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه از آنجایی که مجلس در زمینه جزئیات اجرای قانون ورود نمی‌کند، ادامه داد: مبنای مجلس نیز از تصویب این قانون این است که تسهیلاتی که به افراد پرداخت می‌شود امکان وصولش فراهم باشد لذا دولت باید در آیین‌نامه‌هایی که تدوین می‌کند به چارچوبی که در آن تکلیف مردم و بانک‌ها مشخص باشد توجه کند.

پورابراهیمی ادامه داد: متعاقب این امر از بانک مرکزی خواستیم که موضوع تدوین بخشنامه جدید با هماهنگی وزارت اقتصاد را در دستورکار قرار دهد که خروجی این کار مشخص می‌کند سطوح مختلفی که باید بابت آن ضمانت‌های تعریف شده‌ای ارائه شود، چه چیزی است؟ که با این اقدام امکان برخورد سلیقه‌ای نظام بانکی در ارتباط با مردم گرفته می‌شود.

وام ازدواج

وی اضافه کرد: منتظر هستیم که هر چه سریع‌تر دستورکار و بخشنامه‌های بانک مرکزی و وزارت اقتصاد درباره چارچوب ضوابط ارائه تسهیلات خرد ارائه شود و ما شاهد حذف رفتار سلیقه‌ای نظام بانکی باشیم.

نماینده کرمان در مجلس در پایان گفت: به نظر می‌رسد اعطای اختیار به بانک‌ها بر اساس عبارتی تحت عنوان ضمانت معتبر فارغ از تدوین دستورالعمل مشخص هیچ وجاهتی ندارد و پیگیری درباره دستورالعمل و آیین‌نامه جدید اعتای تسهیلات و ضمانت‌های مربوطه به ویژه در تسهیلات خرد در دستورکار کمیسیون اقتصادی است تا این موضوع اجرایی شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه