اخبار سلامت/ ویتامین/ کمبود ویتامین B‌۱۲؛

متخصصان می‌گویند کمبود ویتامین B‌۱۲ می‌تواند آسیب جدی به سیستم عصبی وارد کند.

کدخبر : 2663
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

ویتامین B‌۱۲ یکی از ضروری‌ترین ویتامین‌های مورد نیاز بدن است که کمبود آن می‌تواند باعث بروز عوارض جدی برای بدن شود. از آنجا که ویتامین B ۱۲ تنها در منابع حیوانی یافت می‌شود، افرادی که از رژیم‌های گیاهی تبعیت می‌کنند به طور جدی در خطر کمبود این ویتامین قرار دارند.

بسیاری از مردم تصور می‌کنند کمبود ویتامین B‌۱۲ بی ضرر است، در حالی که کمبود این ویتامین می‌تواند باعث آسیب عصبی برگشت‌ناپذیر شود. از این رو، بسیار اهمیت دارد که نسبت به کمبود ویتامین B‌۱۲ هوشیار باشیم. سوالی که مطرح می‌شود این است که از کجا به کمبود این ویتامین در بدن پی ببریم؟

حقیقت این است که متاسفانه کمبود ویتامین B ۱۲ علائم زیادی ندارد و به سختی خود را نشان می‌دهد. با این حال، رایج‌ترین و منحصر‌به‌فردترین علامت کمبود این ویتامین احساس ناراحتی و سوزش در پا و کف آن است. در واقع یکی از نخستین علائم کمبود ویتامین B ۱۲ خود را با سوزش کف پا نشان می‌دهد.

رژیم غذایی ناصحیح از جمله موارد بروز کمبود این ویتامین است. از دیگر دلایل کمبود ویتامین B‌۱۲ می‌توان به کم خونی وخیم پرنیشیوز (Pernicious anaemia) اشاره کرد. این نوع کم‌خونی یک بیماری خودایمنی است که با آسیب به دیواره داخلی معده مانع از تولید فاکتور داخلی می‌شود. از طرفی فاکتور داخلی معده برای جذب ویتامین B ۱۲ ضروری است و همین موضوع می‌تواند باعث کمبود این ویتامین در بدن شود. کم خونی وخیم پرنیشیوز اصلی‌ترین دلیل کمبود ویتامین B ۱۲ در جهان است.

از دیگر علائم کمبود ویتامین B ۱۲ می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- خستگی شدید و بی حالی

۲- نداشتن انرژی کافی

۳- تنگی نفس

۴- احساس ضعف

۵- سردرد

۶- پوست رنگ پریده

۷- شنیدن صدا از درون بدن (وزوز گوش)

۸- از دست دادن اشتها و کاهش وزن

ویتامین B ۱۲ نقشی حیاتی در انجام بسیاری از واکنش‌های بدن از جمله فعالیت‌های سیستم عصبی دارد. متاسفانه کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به بروز مشکلات جدی برای سلامتی از جمله آسیب دائمی به سیستم عصبی شود.

به طور معمول افراد کهنسال بهتر است در بازه‌های زمانی مشخص که پزشک متخصص تعیین می‌کند اقدام به تزریق B کمپلکس و B ۱۲ کنند. ویتامین‌های خانواده B نقشی حیاتی برای حفظ سلامتی و تندرستی بدن ایفا می‌کنند که کمبود آن می‌تواند برای بدن خطرناک باشد./ میزان

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه