هشدار به شکارچیان حیات وحش: جریمه شکار غیرمجاز حیات‌وحش ۴ برابر شد!

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست : جریمه شکار غیرمجاز حیات‌وحش ۴ برابر شد

هشدار به شکارچیان حیات وحش: جریمه شکار غیرمجاز حیات‌وحش ۴ برابر شد!
کدخبر : 25684
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

مجازات تلف و شکار حیوانات در قانون چیست؟ درماده 679 قانون مجازات اسلامی بیان شده است هر کس به عمد و بدون ضرورت حیوان حلال گوشت متعلق به دیگری یا حیواناتی که شکار آن‌ها توسط دولت ممنوع اعلام شده باشد را بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از یک میلیون وپانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم می‌شود.

همچنین در ماده 680 قانون مجازات اسلامی ذکر شده است هر کسی بر خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده نماید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک و نیم میلیون ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: در آخرین جلسه شورای عالی محیط‌‍زیست که ۱۴ اردیبهشت ماه با حضور رییس جمهور برگزار شد، رقم ضرر و زیان گونه‌های حیات‌وحش یا همان شکار غیرمجاز جانوران ۳.۹ یعنی حدود ۴ برابر شده است.

شکار غیرمجاز

حسن اکبری در گفت و گو با خبرنگار محیط زیست افزود: در جلسه شورای عالی محیط زیست ( ۱۴ اردیبهشت ماه) موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت که یکی از آنها تعیین بهای مطالبه ضرر و زیان تلف شدن جانوران وحشی بود که حدود ۴ برابر شدن آن مورد موافقت قرار گرفت.

وی اظهار داشت: معمولا این عدد هر ۲ تا ۳ سال یکبار به روز می شود اما این کار از سال ۱۳۹۸ انجام نشده بود برای همین وقفه ایجاد شده سعی کردیم اعداد متناسب با تورم باشد همچنین تلاش کردیم طوری عمل کنیم که متناسب با نرخ بازار و شرایط اجتماعی بتواند بازدارنده باشد.

وی ادامه داد: البته در روند بررسی ها عده ای معتقد بودند چرا باید تخلفات را دست پایین بگیریم حتی در کمیته فنی ۱۰ برابر شدن تخلفات و ضرر و زیان گونه ها مطرح شده بود اما در جلسات مختلفی که قبل از جلسه شورای عالی محیط زیست با بخش های مختلف داشتیم و در نهایت بحث های مفصلی که در شورای عالی اتفاق افتاد در همین حد ۴ برابر تصویب شد البته رییس جمهور هم تاکید بر بازدارندگی داشت و معتقد بود باید حتما علاوه بر اینکه افزایش صورت می گیرد مجددا مورد بررسی قرار گیرد تا میزان بازدارندگی آن مشخص شود.

محیط زیست

اکبری تاکید کرد: معمولا میزان ضرر و زیان گونه های جانوری بر اساس شرایطی که داشتند تعیین می شود مثلا گونه های در معرض خطر انقراض مانند یوزپلنگ، پلنگ، گوزن زرد، هوبره، میش مرغ و انواع شاهین ها گونه هایی بودند که بالاترین رقم را دارا بودند، البته گونه هایی که وضعیت حفاظتی آنها چندان ویژه نیست حتی گونه های غیر بومی که وارد کشور می شوند مانند انواع پرندگان زینتی و آبزیان را هم در قالب یک جدول ارائه دادیم و طبقه بندی آنها هم بر اساس وضعیت جمعیتی در خطر انقراض بودن و سایر مسائل آنها مورد توجه و بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: البته در روند تعیین میزان ضرر و زیان یک کار کارشناسی هم روی گونه ها صورت می گیرد که در این روند ممکن است برخی از گونه ها اندکی جاهایشان عوض شود و پله ای بالاتر یا پایین تر بیایند یعنی مبلغ جریمه آنها کم و زیاد شود، اما غیر از تغییرات جزعی که در جایگاه گونه ها در جدول پیدا می کنند مهمترین مساله این است که تمام گونه ها ضرر و زیانشان افزایش خوبی داشت.

شکار غیرمجاز

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کسانی که می خواهند تخلف شکار انجام دهند یکی از مسائلی که برایشان مهم است این است که اگر دستگیر شوند یا به هر شکل مجبور شوند مجازاتی را تحمل کنند چه میزان جریمه می شوند، مانند جرایم پلیس و سایر جرایمی که مرتب به روز می شود تا بازدارنده باشد ما هم معمولا چند سال یکبار ضرر و زیان گونه ها را می بریم در شورای عالی محیط زیست به روز می کنیم این مصوبه قانون است.

وی افزود: البته یک نکته ای هم وجود دارد این است که اگر اعداد خیلی بالا بروند تا حدودی درگیری های ما در حوزه محیط بانی نیز بیشتر می شود یعنی دیگر بعضی از شکارچیان محلی که از روی ناآگاهی شکار می کنند ممکن است فشار زیادی بر آنها وارد شود به طوری که تسلیم نشوند و درگیری های بیشتری اتفاق بیفتد یعنی مجبوریم تمام جوانب را بسنجیم و افزایش ضرر و زیان را به گونه ای مدیریت کنیم که هم بازدارندگی داشته باشد و هم از پیشامدهای اتفاقی در حاشیه این موضوع جلوگیری شود.

اکبری درباره اینکه مبغ جریمه به چه صندوقی واریز می شود گفت: وقتی فرد دستگیر می شود پرونده اش به مراجع قضایی ارسال می شود، آنجا مورد بررسی قرار می گیرد و وقتی که محکوم و جرمش اثبات شد، مبلغ جریمه مشخص و آنرا به خزانه دولت واریز می کند، البته یک بخشی از آن به عنوان حق الکشف و برای برخی از مسائل مانند جبران دیه هایی که محیط بانان محکوم می شوند و یا خسارت حیات وحش به کشاورزی و دام به سازمان حفاظت محیط زیست بر می گردد تا هزینه شود./ ایرنا

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه