HIV | ویروس HIV

ببینید علائم ویروس HIV چیست | ویروس HIV این روزها خیلی شایع شده است

HIV بدون درمان پزشکی مناسب قابل درمان یا مدیریت نیست و حتی می تواند سلامت فرد بیمار را به شدت تهدید کند.

ببینید علائم ویروس HIV چیست | ویروس HIV این روزها خیلی شایع شده است
کدخبر : 25605
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

هنوز هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد . با این حال، درمان ضد رتروویروسی می تواند عفونت را کنترل کند و تکثیر ویروس در بدن را محدود کند. با درمان مناسب، افراد مبتلا به HIVمی تواند زندگی طولانی و سالمی داشته باشد. درمان باعث کاهش بار ویروسی (غلظت ویروس در خون) می شود که نه تنها فرد را از پیشرفت به مرحله پیشرفته بیماری محافظت می کند، بلکه احتمال انتقال ویروس به دیگران را نیز کاهش می دهد.

هدف درمان موفقیت آمیز کاهش بار HIV به سطحی است که برای بدن بی ضرر باشد. با این حال، برخی از ویروس ها ممکن است ادامه یابد. آزمایشات برای دریافت واکسن ایمن و موثر HIV در حال انجام است.

آیا HIV به طور طبیعی قابل درمان است؟

HIV بدون درمان پزشکی مناسب قابل درمان یا مدیریت نیست. به محض اینکه فرد در معرض خطر بالقوه عفونت HIV قرار گرفت، مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. این امر تشخیص و درمان زودهنگام را تسهیل می کند. فراموش نکنید که جستجوی رویکردهای درمانی غیرعلمی و تایید نشده می تواند خطرناک باشد زیرا ممکن است منجر به پیشرفت بیماری شود. این امر مدیریت بیماری را دشوارتر می کند و حتی ممکن است منجر به عوارض کشنده شود.

HIV

آیا HIV و ایدز یکی هستند؟

HIV مخفف ویروس نقص ایمنی انسانی است. اگر فردی مبتلا به اچ آی وی باشد، به این معنی است که او به عفونت HIV مبتلا شده است. ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی)، پیشرفته ترین یا آخرین مرحله عفونت HIV است و با موارد زیر مشخص می شود:

سیستم ایمنی آسیب دیده با سلول‌های CD4 کم (نوعی از گلبول‌های سفید که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند) در خون وجود دارد.

بار بالای HIV (غلظت ویروس) در خون.

عفونت‌های فرصت‌طلب: اینها عفونت‌هایی هستند که در افراد با سیستم ایمنی ضعیف‌تر از افراد با سیستم ایمنی سالم بیشتر رخ می‌دهند یا شدیدتر هستند.

در صورت عدم درمان، افراد مبتلا به ایدزبه ندرت بیش از سه سال زنده می ماند.

HIV

علائم ایدز

علائم ایدز عبارتند از:

تب

اسهال

کاهش وزن سریع

گلو درد

برفک (پوشش ضخیم و سفید روی زبان یا دهان به دلیل عفونت قارچی)

عفونت های قارچی شدید و مکرر

زخم های تناسلی و ترشحات کثیف

عفونت های مکرر

خستگی

بدن درد

سرگیجه

سردرد

کبودی راحت تر از حالت عادی

عرق شبانه

سرفه با یا بدون خون در خلط

تورم در گردن، زیر بغل و کشاله ران (غدد لنفاوی)

تنگی نفس

زخمهای دهان

بثورات پوستی

خونریزی از دهان، بینی، مقعد یا واژن

بی حسی

ضعف

HIV

آیا می توان از انتقال HIV از مادر به جنین در دوران بارداری جلوگیری کرد؟

اگر مادر HIV مثبت باشد، انتقال از مادر به کودک در دوران بارداری ، زایمان یا شیردهی امکان پذیر است. این انتقال عفونت از مادر به فرزندش، انتقال HIV پری ناتال نامیده می شود. میزان انتقال HIV از مادر به کودک در ایالات متحده و اروپا یک درصد یا کمتر است که به دلیل استراتژی های درمانی است. این استراتژی ها عبارتند از:

دادن درمان ضد رتروویروسی (ART) به مادر: داروهای HIV از تکثیر ویروس جلوگیری می کنند. این باعث کاهش میزان HIV در بدن (بار ویروسی) می شود. کاهش بار ویروسی خطر انتقال HIV از مادر به کودک را در دوران بارداری و زایمان به حداقل می رساند. علاوه بر کاهش بار ویروسی مادر، برخی از داروهای HIV می توانند از طریق جفت از زن باردار به جنین او منتقل شوند. این امر از کودک در برابر هرگونه قرار گرفتن در معرض HIV، به ویژه در هنگام زایمان واژینال محافظت می کند.

زایمان سزارین: زایمان سزارین برنامه ریزی شده یا انتخابی می تواند خطر انتقال HIV از مادر به کودک را در زنانی که دارای بار ویروسی بالا یا ناشناخته در نزدیکی زمان زایمان هستند، کاهش دهد.

داروهای HIV برای نوزاد: رویکرد ART در نوزاد تازه متولد شده آغاز شده است و بلافاصله پس از تولد، خطر انتقال HIV از مادر به کودک پس از زایمان را کاهش می دهد./ صد آنلاین

HIV

چه ارتباطی بین HIV و ایدز وجود دارد؟

برای اینکه فردی به بیماری ایدز مبتلا شود باید ویروس HIV داشته باشد، اما داشتن ویروس HIV لزوما به معنی مبتلا بودن به ایدز نیست.

مراحل پیشرفت HIV در سه مرحله رخ می دهد:

مرحله اول: مرحله حاد است که در چند هفته اول پس از دریافت ویروس HIV است.

مرحله دوم: مرحله مزمن یا تاخیر بالینی نامیده می شود.

مرحله سوم: بیماری ایدز

سرعت پیشرفت HIV، در مرحله دوم، ممکن است از فردی به فرد دیگر تفاوت داشته باشد. بدون آغاز دوره درمان، نمایان شدن بیماری ایدز ممکن است یک دهه طول بکشد، ولی اگر در مرحله مزمن درمان آغاز شود، این امکان وجود دارد که بیماری ایدز تا بی نهایت هم ظاهر نشود.

همانطور که در متن بالا اشاره کردیم، اگرچه HIV و ایدز با هم ارتباط دارند ولی این دو، یک بیماری نیستند، برخی از راه‌های انتقال HIV عبارتند از: شایعترین راه انتقال، رابطه جنسی واژینال یا رابطه جنسی مقعدی، استفاده از سرنگ‌ها، نیدل‌های تزریق و سایر داروهای تزریقی، استفاده از تجهیزات استریل نشده تاتو بدن، استفاده از تجهیزات استریل نشده دندانپزشکی، منتقل شدن ویروس از مادر باردار به نوزاد، از طریق شیردهی به نوزاد و همچنین از طریق جویدن غذای کودک توسط مادر، پیوند عضو با فرد مبتلا.

HIV

علت HIV

HIV نوعی ویروس است که از میمون های آفریقایی به انسان انتقال پیدا کرده است، این ویروس نقص ایمنی با استفاده از خوردن گوشت شامپانزه حاوی ویروس، به انسان منتقل شده، و در بدن انسان به HIV امروزی تبدیل شده است. این اتفاق در سال ۱۹۲۰ اتفاق افتاده است.

در چند دهه متوالی HIV در آفریقا از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کرده است، و با گذشت زمان، به نقاط مختلف جهان منتقل شده است. در سال ۱۹۵۹ برای اولین بار، دانشمندان این ویروس را در خون انسان کشف کردند.

بیماری ایدز توسط ویروس HIV ایجاد می شود، تا این ویروس نباشد امکان مبتلا شدن به بیماری ایدز وجود ندارد.

دوره بیمار شدن توسط ویروس HIV

به محض ورود ویروس Hiv به  بدن فرد، این ویروس شروع به تولید مثل می کند، در این هنگام، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی هایی را برای دفاع از بدن در مقابله با آنتی‌ژن‌ها (قسمت‌هایی از ویروس) تولید می‌کند. از زمانی که HIV به بدن وارد می‌شود تا زمانی که این ویروس در خون آن فرد قابل تشخیص است، با توجه به شرایط بدنی هر فرد بین ۲۳ تا ۹۰ روز طول می کشد./ پذیرش 24

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه