اخبار کشتی | اخبار المپیک

حذف کاپیتان کشتی از المپیک! | محمدعلی گرایی از رفتن به المپیک پاریس جا ماند

محمدعلی گرایی شانس حضور در المپیک پاریس را از دست داد.

حذف کاپیتان کشتی از المپیک! | محمدعلی گرایی از رفتن به المپیک پاریس جا ماند
کدخبر : 25261
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

محمدعلی گرایی که مدت‌ها دوبنده تیم ملی کشتی فرنگی در وزن ۷۷ کیلوگرم را در اختیار داشت، پس از مدت‌ها با تصمیم کادرفنی از این وزن المپیکی کنار گذاشته شد و نهایتاً این شانس را دارد که در وزن ۸۲ کیلوگرم، در مسابقات جهانی احتمالی ۲۰۲۴ کشتی بگیرد.محمدعلی گرایی که او را شاهین کشتی فرنگی و کاپیتان تیم ملی می‌دانند اما با فن «سنجاب پرنده» در المپیک ۲۰۲۰ توکیو در خاطره‌ها مانده است. بهترین مقام محمدعلی گرایی بزرگ‌تر در این سال‌ها، سومی جهان بوده و شکست در رده‌بندی المپیک که از همین رو شاید او را برای شناسایی بهتر «برادر محمدرضا گرایی» بدانند.

پس از ماجرای پرتاب بطری آب در جریان مبارزه برادر کوچک‌ترش، محمدعلی گرایی عملاً به کنار رفت و پس از بخشش محرومیت هم نتوانست وفق مراد کادر فنی پیش برود؛ تا جایی که اکنون بهای آن بطری را با از دست دادن دومین المپیک متوالی زندگی‌اش، از دست بدهد.

محمد علی گرایی

محمدعلی گرایی متولد ۱۲ اردیبهشت ماه۱۳۷۳ در شیراز و کشتی‌گیر ایرانی است.وی برنده مدال برنز مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۷، مدال طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸، مدال طلای بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی ۲۰۱۷، مدال نقره مسابقات جام تختی ۹۳، مدال نقره مسابقات کشتی قهرمانی آسیا ۲۰۱۵ و مدال برنز تیمی جام جهانی کشتی ۲۰۱۷ آبادان را دارد. وی در مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۹ در وزن ۷۷ کیلوگرم به مدال برنز دست یافت. ضمن اینکه با صعود به نیمه‌نهایی موفق به کسب سهمیه المپیک تابستانی ۲۰۲۰ شد.

قهرمانی آسیا ۲۰۱۵

محمدعلی گرایی در دور اول مسابقات با پیروزی برابر حریف ازبک خود به دور بعد رفت. او در دور بعد کشتی‌گیری از قزاقستان را شکست داد. او در فینال مسابقات با شکست ۵–۰ مقابل هان‌سو ریو از کره جنوبی به نشان نقره بسنده کرد.

بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی ۲۰۱۷

او در این مسابقات در وزن ۷۱ کیلوگرم در کشتی فرنگی به مصاف رقبای خود رفت. محمدعلی گرایی در دور اول به مصاف ایکر سونمز از ترکیه رفت و با نتیجه ۳ بر ۱ توانست از سد این حریف بگذرد. وی در دور بعد و در مرحله نیمه نهایی با برنده رسول چونایف دارنده مدال برنز المپیک و طلای جهان از آذربایجان را در یک کشتی حساس و نفس گیر با نتیجه ۶ بر ۵ شکست داد و فینالیست شد.

برادران گرایی

محمدعلی گرایی در دیدار فینال وزن ۷۱ کیلوگرم کشتی فرنگی بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی به مصاف روسلان ساریف از قرقیزستان رفت و با نتیجه ۴ بر ۳ به پیروزی رسید و مدال طلای این بازی‌ها را از آن خود کرد.

قهرمانی جهان ۲۰۱۷

او در این مسابقات در وزن ۷۱ کیلوگرم در کشتی فرنگی به مصاف رقبای خود رفت. گرایی پس از استراحت در دور اول در دور دوم به مصاف شماگی بولکوادزه دارنده مدال برنز المپیک از گرجستان رفت با نتیجه ۳ بر ۲ پیروز شد. محمدعلی گرایی در دومین دیدار خود برابر اوریک نیکوقوسیان از فرانسه قرار گرفت و در یک مصاف زیبا و فنی، توانست با نتیجه ۷ بر یک از سد حریف بگذرد.

محمد علی گرایی

 او در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف فرانک استابلر دارنده عنوان قهرمانی جهان از آلمان رفت و با نتیجه ۶ بر ۳ مغلوب شد. گرایی در گروه بازنده‌ها رسول چونایف از آذربایجان را شکست داد و به دیدار رده‌بندی راه یافت. فرنگی‌کار شیرازی تیم ملی کشور ایران در این دیدار با نتیجه ۱۰ بر ۸ پیروز شد و مدال برنز جهان را بر گردن آویخت. گرایی در این کشتی ۷ بر صفر از حریف عقب بود، اما در تایم دوم در یک کشتی فنی و دیدنی توانست در همان دقیقه اول، ۱۰ امتیاز بگیرد و شکست را با پیروزی عوض کند.

قهرمانی آسیا ۲۰۱۸

در وزن ۷۷ کیلوگرم محمد علی گرایی در دور اول ماخات یرلیژپوف قهرمان آسیا از قزاقستان را ۳ بر صفر شکست داد وی در دور بعد بختیار حسن اف از تاجیکستان را با نتیجه ۸ بر صفر مغلوب کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد وی در این مرحله با نتیجه ۸ بر صفر از سد شوهی یابیکو از ژاپن گذشت و راهی دیدار فینال شد. گرایی در دیدار فینال و در یک کشتی نزدیک با نتیجه ۶ بر ۷ مغلوب یانگ بین از چین شد و به مدال نقره رسید.

محمد علی گرایی

بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸

محمدعلی گرایی در دور نخست با نتیجه ۸ بر صفر یانگ بین قهرمان آسیا از کشور چین را مغلوب کرد. در دور بعد مقابل گوربریت سینگ از هند با نتیجه ۸ بر ۶ به برتری دست یافت و راهی دیدار نیمه نهایی شد. گرایی در این دیدار با نتیجه ۸ بر یک از سد شوهی یابیکو از ژاپن گذشت و به دیدار فینال رسید. محمدعلی گرایی ملی پوش وزن ۷۷ ک‌گ ایران در دیدار پایانی به مصاف آکژول محموداف قهرمان آسیا و دارنده مدال نقره جوانان جهان از قرقیزستان رفت. گرایی در این دیدار ۷ بر ۳ به برتری رسید و مدال طلا گرفت.

قهرمانی جهان ۲۰۱۸

محمدعلی گرایی در دیدار نخست پارک دای-کون از کره جنوبی را با نتیجه ۳ بر یک شکست داد وی در دور دوم با نتیجه ۷ بر ۲ مقابل مورات داگ از ترکیه به پیروزی رسید و در دور سوم و در مرحله یک چهام نهایی مقابل رسول چونایف قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از آذربایجان در یک کشتی نزدیک با نتیجه ۶ بر ۴ شکست خورد و با توجه به شکست چونایف مقابل فرانک استابلر قهرمان جهان از آلمان، گرایی از دور رقابت‌های جهانی بوداپست کنار رفت.

قهرمانی آسیا ۲۰۱۹

گرایی در دور نخست با نتیجه ۸ بر صفر از سد کایراتبک توگولبایف از قرقیزستان گذشت و در دور دوم نیز بیلان نالگیف از ازبکستان را با نتیجه ۴ بر صفر مغلوب کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. گرایی در این مرحله با نتیجه ۸ بر صفر مغلوب کیم هیون-وو قهرمان جهان و المپیک از کره جنوبی شد و به دیدار رده‌بندی رفت. وی در این دیدار با نتیجه ۹ بر صفر نائوتسوگو شوجی از ژاپن را شکست داد و صاحب مدال برنز شد.

برادران گرایی

قهرمانی جهان ۲۰۱۹

در مسابقات جهانی نورسلطان، محمدعلی گرایی در وزن ۷۷ ک‌گ پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با نتیجه ۸ بر صفر و در کمتر از ۲ دقیقه کیم هیون-وو قهرمان سابق المپیک و جهان از کره جنوبی را از پیش رو برداشت. وی در دور بعد در مصاف با الوین مورسالیف دارنده مدال برنز جهان از آذربایجان با نتیجه ۷ بر ۰ پیروز و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. گرایی در این مرحله مقابل الکس بیوربرگ کسیدیس از سوئد با نتیجه ۹ بر یک مغلوب شد و با توجه به راهیابی حریفش به دیدار پایانی، گرایی به گروه بازنده‌ها رفت تا کار خود را برای کسب مدال برنز ادامه دهد. وی در این گروه به مصاف دانیل کاتاراگا از مولداوی رفت و با پیروزی ۵ بر ۵ (پیروزی با گرفتن امتیاز نهایی) ضمن رسیدن به دیدار رده‌بندی سهمیه المپیک توکیو را نیز برای ایران کسب کرد. گرایی در دیدار رده‌بندی به مصاف کاراپت چالیان از ارمنستان رفت. در این دیدار، در همان ثانیه‌های ابتدایی فرنگی کار شیرازی حریف خود را خاک کرد و ۲ امتیاز گرفت. در ادامه گرایی با اینکه غافلگیر شده بود و یک فن ۴ امتیازی از حریف خورد، طی یک کش و قوس توانست همان ۴ امتیاز را جبران کند و ۶–۴ پیش بیفتد. اعتراض سرمربی ارمنستان هم فایده ای نداشت و یک امتیاز نیز تقدیم گرایی کرد تا در نهایت او ۹–۶ برنده این مبارزه شود و به مدال برنز دست یابد.

دیگر مسابقات

از دیگر افتخارات محمد علی گرایی، مدال طلای المپیک ارتش‌ها ۲۰۱۵، نفر سوم ارتش‌های جهان مقدونیه ۲۰۱۶ و مدال طلای جام زومباتلی مجارستان ۲۰۱۶ می‌باشد. او همچنین برنده مدال برنز مسابقات سیزم ۲۰۱۶ اسکوپیه را در کارنامه دارد.

منبع:خبرآنلاین

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه