اسرائیل | حمله اسرائیل به ایران

اسرائیل قصد بازی با ایران را دارد | اقدامات اخیر اسرائیل بی سابقه بوده است!!

ایران که می‌داند مدام در معرض تهدید است، نیز باید مراقبت‌های امنیتی داخل کشور را افزایش دهد و هم در نقاطی مثل سوریه که به شکل مستشاری حضور دارد، مراقبت‌های امنیتی را توسعه دهد. فراموش نکنیم که همین افرادی که هم اکنون در معرض حمله قرار گرفته اند، از مدت‌ها پیش، تحت نظر اسرائیل بوده اند. در چنین شرایطی مسائل امنیتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

اسرائیل قصد بازی با ایران را دارد | اقدامات اخیر اسرائیل بی سابقه بوده است!!
کدخبر : 24627
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

عبدالباری عطوان تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه به حمله تروریستی اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق پرداخته و نوشت که این حمله به شهادت چند نفر از جمله سردار محمدرضا زاهدی از فرماندهان بزرگ سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران منجر شد؛ اما در پاسخ به حمله اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق، پاسخ ما چه و چگونه باید باشد؟ در صورتی که به رفتار برخی از نیروهای اسرائیل در غزه خاتمه داده نشود، حملات مشابه تکرار خواهد شد. پیام رهبر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به حمله اسرائیل: به دست دلاورمردان ما مجازات می‌شوید و شما را پشیمان خواهیم کرد. در ادامه بیشتر با اخبار مرتبط با حمله اسرائیل به کنسولگری ایران مواجه میشویم.

حمله هوایی اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه واکنش‌های بسیاری برانگیخت. زهرا ارشادی، سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، به ۱۵ کشور عضو این شورا گفت که حق ایران برای «پاسخ قاطع» به این حمله محفوظ است. سخنان ارشادی در شرایطی مطرح شد که در جریان این حمله که دست کم ۱۳ نفر جان باخته اند، ۷ عضور ارشد سپاه پاسداران به شهادت رسیده اند.

به گزارش فرارو، معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل، اسرائیل را متهم اصلی حمله دانست و گفت در این حمله، حقوق بین‌الملل و از جمله «مصونیت نمایندگان و اماکن دیپلماتیک و کنسولی»، نقض شده است، وی از شورای امنیت درخواست کرد این حمله را محکوم کند چرا که این حمله ممکن است «منتهی به تشدید تنش‌ها در منطقه شود.»، اما در کنار اسرائیل، ارشادی ایالات متحده را نیز، مقصر تلقی کرد و گفت: «آمریکا نیز در تلاش برای بی‌ثبات کردن سوریه و منطقه و حمایت از اسرائیل، مسئول این حمله است.»

اسرائیل

پیش از ارشادی، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، از احضار کاردار سفارت سوئیس در تهران به وزارت خارجه خبر داد و در شبکه اجتماعی ایکس نوشته بود: «در این احضار ابعاد حمله تروریستی و جنایت رژیم اسراییل تبیین و مسئولیت دولت امریکا مورد تاکید قرار گرفت. پیام مهمی به دولت آمریکا به عنوان حامی رژیم صهیونیستی ارسال شد. آمریکا باید پاسخگو باشد». رابرت وود، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل، نیز در صحن سازمان ملل متحد، خطاب به ایران گفت که ایالات متحده، در حمله به ساختمان مجاور حمله به کنسولگری ایران در دمشق نقشی نداشته و از ایران خواست واکنش تلافی جویانه نشان ندهد. وی به ایران هشدار داد که اگر نیرو‌های آمریکایی را در تلافی هدف قرار بدهند، آمریکا در دفاع از نیروهایش اقدام خواهد کرد.

سابرینا سینگ، معاون دبیر مطبوعاتی پنتاگون نیز به نمایندگی از وزارت دفاع ایالات متحده گفت: «آمریکا پس از حمله اسرائیل به تاسیسات دیپلماتیک ایران در دمشق، با تهران تماس گرفت. ما در کانال‌های خصوصی به ایران به وضوح اعلام کرده‌ایم که مسئول حمله‌ای که در دمشق رخ داد، نیستیم.»

با توجه به این شرایط پرسش‌هایی مطرح است از جمله این که تبعات حملات اسرائیل علیه مواضع ایران چیست و اسرائیل به دنبال چه هدفی است، همچنین مقصر شناختن ایالات متحده در این حملات از سوی مقام‌های ایرانی، نشان دهنده چه موضوعیست؟ فرارو در راستای پاسخ دهی به این پرسش‌ها با جلال ساداتیان، دیپلمات پیشین ایران در انگلستان و مدیر کل پیشین شرق آسیای وزارت خارجه و علی بیگدلی، کارشناس ارشد سیاست خارجی و تحلیلگر روابط بین الملل گفتگو کرده است:

علی بیگدلی به فرارو گفت: «باید به ۲ نکته مهم توجه کنیم. نکته اول این که ایران باید به سرعت بررسی کند که این گسل اطلاعاتی که در لبنان و سوریه به وجود امده و هدف‌ها برای اسرائیل آسان شده، از کجا ناشی می‌شود و این گسل‌ها را به سرعت رفع کند. خلاء امنیتی که باعث می‌شود اسرائیل به راحتی ساختمان‌های مختلف را هدف بگیرد، موضوعی نیست که به سادگی از آن عبور کنیم.  نکته دوم این است که به هر حال ما با اسرائیل، سالهاست درگیریم و نمی‌توان گفت که از رفتار‌های خصمانه و تند اسرائیل غافلگیر می‌شویم. ما باید انتظار هر نوع رفتاری را از اسرائیل داشته باشیم. اسرائیل در نقاط مختلف سوریه و دیگر نقاط جهان جاسوس‌هایی دارد و به دنبال هر نوع شکاف برای نفوذ است. اسرائیل نگران برپایی و توسعه سایت‌های نظامی ایران در سوریه است. با قدرت گرفتن نیرو‌های ایران در سوریه خطر حمله و تهدید اسرائیل وجود دارد و البته حزب الله نیز با حضور ایران در منطقه قدرت بیشتری می‌گیرد؛ بنابراین در چنین شرایط حساسی، وضعیت برای اسرائیل بسیار نگران کننده به نظر می‌رسد و رفتار‌های اخیر اسرائیل نیز با هدف نمایش قدرت و کاهش نفوذ ایران در منطقه انجام می‌شود.»

وی افزود: «این گمانه زنی وجود دارد که با پایان یافتن جنگ غزه، اسرائیل به سراغ حزب الله برود. می‌دانیم که حزب الله بزرگ‌ترین شبه نظامی جهان است و حدود یکصد هزار نیروی نظامی دارد و البته با ایران نیز روابط صمیمانه‌ای دارد. هر چند که قدرت‌های زمینی و هوایی اسرائیل و حزب الله با یکدیگر برابری نمی‌کند. ایران باید استراتژی جدیدی در منطقه شکل دهد، چرا که سیاست‌ها و روش‌های گذشته، قدرت خود را از دست داده اند. اسرائیل بار‌ها با رفتار‌های خود ثابت کرده که از قوانین ایالات متحده تبعیت نمی‌کند و شاید همین نوع رفتارهاست که باعث شده روابط اسرائیل و آمریکا تا حدودی به سردی گراییده شود. اکنون در سال انتخابات قرار داریم و ایالات متحده نمی‌تواند به یهودی‌های داخل ایالات متحده بی توجه باشد و به همین دلیل نیز بسته تسلیحاتی شامل F۳۵ را به اسرائیل اهدا کرد. از سوی دیگر نتانیاهو نیز نمی‌تواند آمریکا را رها کند چرا که اگر این کار را انجام دهد، با مرگ سیاسی خود مواجه خواهد شد.»

اسرائیل

این تحلیلگر سیاسی در ادامه گفت: «ایران با مخاطب قرار دادن آمریکا و به عبارتی مقصر قلمداد کردن ایالات متحده به دنبال این است که امتیاز بیشتری بگیرد، این که آقای امیرعبداللهیان امریکا را دعوت به پاسخگویی کرده و البته حافظ منافع ایالات متحده را فراخوانده، به این دلیل است که ایران تمایلی به درگیری با اسرائیل ندارد. ژئوپلیتیک منطقه خاورمیانه در حال تغییر است و ایران باید نسبت به این تغییرات هشیار باشد. سیاستمداران و نظامیان ما باید نگاه جهان شمولی داشته باشند و ضمن همراه شدن با تغییرات منطقه‌ای از بروز هر نوع غافلگیری و تلفات، پیشگیری کنند. این دفعه اولی نیست که اسرائیل علیه ایران دست به اقداماتی می‌زند، اما نوع ضربه‌ای که اسرائیل اخیرا، به هرم نظامی ما وارد کرده در تاریخ بی سابقه است. از زمان شهادت سردار سلیمانی که آمریکایی‌ها باعث و بانی آن بودند، ما چنین ضربه سختی را متحمل نشده بودیم که فرماندهان و سران نظامی را از دست بدهیم. اسرائیل به هیچ وجه دست از ادامه این رفتار‌ها برنخواهد داشت و قطعا رفتار خود را ادامه می‌دهد. اسرائیل پایبند هیچ یک از اصول، قواعد و هنجار‌های بین المللی نیست. به همین دلیل است که معتقدم باید هشیار باشیم و برنامه ریزی کنیم.»

منبع: فرارو

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه