اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

هشدار هواشناسی برای بارش شدید در این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 16 فروردین

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: با ورود سامانه بارشی به کشور از اواخر روز شنبه، برخی استان‌ها رگبار و رعدو برق و وزش باد شدید موقت را شاهد خواهند بود.

هشدار هواشناسی برای بارش شدید در این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 16 فروردین
کدخبر : 24528
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد. اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند. اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

صادق ضیاییان، گفت: امروز (۱۶ فروردین‌ماه) در نیمه شمالی کرمان و شرق استان‌های فارس، سیستان و بلوچستان رگبار و رعدو برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گرد و خاک و در نقاط مستعد تگرگ پیش بینی می شود.

وی اضافه کرد: جمعه (۱۷ فروردین‌ماه) جو آرامی در کشور خواهیم داشت.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در ادامه گفت: از بعد ازظهر شنبه ۱۸ فروردین در مناطق شمال غرب و غرب سواحل دریای خزر و یکشنبه ۱۹ فروردین در شمال غرب، برخی نقاط غرب و جنوب غرب، استان‌های ساحلی خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی نیز رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گرد و خاک و در نقاط مستعد تگرگ پیش بینی می‌شود.

وی اضافه کرد: دوشنبه ۲۰ فروردین بارش شمال غرب و جنوب غرب تشدید شده و علاوه بر مناطق یاد شده در شمال شرق نیز بارش ادامه خواهد داشت.

ضیاییان افزود: تا روز جمعه افزایش نسبی دما در نیمه شمالی کشور خواهیم داشت.

اخبار هواشناسی

وی اضافه کرد: تا روز جمعه شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج پیش بینی می شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا (۱۷ فروردین ‌ماه) صاف تا قسمتی ابری، گاهی وزش باد ملایم با حداقل دمای ۱۴ و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد و طی ‌شنبه (۱۸ فروردین‌ماه) صاف تا قسمتی ابری، گاهی وزش باد با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی فردا و پس فردا اهواز با دمای ۳۵ و ۳۶ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۱- و ۱ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند./ ایسکا نیوز

بارش اردیبهشت کمبود ۲۱ درصدی را جبران می‌کند؟

کم‌کم درحال نزدیک شدن به روز‌های آخر سال آبی جاری هستیم و آن وقت ما می‌مانیم و سد‌هایی که درصد قابل‌توجهی از آنها خالی هستند. از ابتدای سال آبی امسال یعنی همان اوایل پاییز، کارشناسان هواشناسی و فعالان محیط‌زیستی حوزه آب درباره خطر کمبود نزولات آسمانی هشدار داده بودند. در این بین، ما در «فرهیختگان» دلایل کم‌بارشی امسال، تاثیرات جهان گرمایی و تغییرات اقلیمی را نیز در گزارش‌های متعددی بررسی کردیم. همچنین در گزارشی به‌طور جداگانه و به‌تفصیل درباره مدیریت آب یعنی حلقه مفقوده این حوزه سخن گفتیم.

در گزارش‌های دیگر نیز مدیران سازمان هواشناسی کشور پیش‌بینی‌های خود در رابطه با بارش‌های بهاره را مطرح کردند و گفته شد بارش‌های نرمال تا بیش از حد نرمال در بهار انتظار می‌رود، اما همچنان نباید به جبران کمبود بارش‌ها درطول سال امیدوار باشیم. همان‌گونه که پیش‌بینی شد، در اغلب نقاطی که انتظار می‌رفت بارش داشتیم. در برخی استان‌ها نیز مانند استان‌های کهگیلویه‌وبویراحمد، چهارمحال‌وبختیاری، فارس، بوشهر، کرمانشاه، لرستان، ایلام، شمال خوزستان، غرب کردستان و دامنه‌های البرز احتمال وقوع سیل هم پیش‌بینی شد، اما درمجموع آنچه مشخص است و آمار‌ها می‌گویند با اینکه میانگین بارش‌های سال گذشته خوب نبود، اما میانگین بارش‌های امسال ما از سال گذشته کمتر است. همچنین اختلاف بارش‌ها در نواحی مختلف فاحش است و در نقاطی مانند غرب و جنوب غرب کشور، وضعیت نسبتا مطلوب است، اما در مرکز و بخش‌هایی از شرق کشور کمبود بارش‌ها نگران‌کننده است.

اخبار هواشناسی

صادق ضیاییان، رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در گفتگو با «فرهیختگان» می‌گوید که در کل کشور حدود ۱۴۲ میلی‌متر تا ۱۴ فروردین بارش داشتیم. این مقدار در بلندمدت ۱۸۰.۷ بوده است. او تصریح کرد: «تفاوت میزان بارش‌های امسال ما با میزان بارش‌های بلندمدت، چیزی حدود ۲۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد. بعضی از استان‌های ما در حد نرمال یا مقدار کمی بیش از نرمال هستند. استان‌های مانند خوزستان، کرمانشاه، یزد، همدان و سیستان‌وبلوچستان استان‌هایی هستند که بارش‌های تقریبا نرمالی دارند ولی در سایر استان‌های ما بارش‌هایمان کمتر از نرمال است. شدیدترین وضعیت‌ها را هم در استان‌هایی مانند گیلان، چهارمحال‌وبختیاری، فارس، لرستان، هرمزگان، قزوین و تهران شاهد هستیم. ما تا نیمه اول اردیبهشت بارش‌هایی درحد نرمال داریم.

در برخی نقاط می‌تواند حتی پیش از نرمال باشد، مانند بارش‌هایی که هفته آینده برای زاگرس‌نشینان داریم ولی عمدتا این بارش‌ها نمی‌تواند کمبود بارشی را که در زمستان داشتیم، جبران کند. ما پیش‌بینی می‌کنیم همچنان پس از بارش‌های بهار نیز کم‌بارشی را نسبت به میانگین بلندمدت داشته باشیم.» وی همچنین در رابطه با پیش‌بینی بارش‌های بهار گفت پیش از بهار هم پیش‌بینی شده بود بارش‌ها نرمال یا بیش از نرمال باشد، اما همچنان بر این باور بودیم این بارش‌ها کمبود بارش‌های زمستانه را جبران نمی‌کند و همین اتفاق نیز افتاد، یعنی ما همچنان ۲۱ درصد کاهش بارش نسبت به بلندمدت داریم. این کمبود بارش در ادامه هم باقی خواهد بود و اگر بارشی هم داشته باشیم، کمبود بارش‌ها جبران نخواهد شد.

پرشدگی سد‌ها در بارش‌های اخیر تا چه میزان بود؟

اما تابه‌امروز وضعیت سد‌های کشور به چه شکل است؟ می‌توان گفت بارش‌های اخیر آنچنان که باید کمبود آب پشت سد‌ها را جبران نکردند، اما در کل میزان پرشدگی سد‌های کشور را که در پایان سال ۱۴۰۲، ۴۷ درصد بود، افزایش داد و تا روز تا پنجم فروردین سال جاری به ۵۲ درصد رساند. براساس گزارش جدید شرکت مدیریت منابع آب ایران میزان آب ورودی به سد‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته (ابتدای مهر ۱۴۰۱ تا آخر شهریور ۱۴۰۲) با کاهش ۱۷ درصدی همراه شده است. همچنین از ابتدای سال آبی جاری تا ۵ فروردین ۱۶ میلیارد و ۳۴۰ میلیون متر مکعب آب وارد سد‌ها شده است، درحالی‌که سال گذشته این عدد ۱۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب بوده است.

 حجم آب موجود در سد‌ها نیز از ابتدای سال آبی جاری تا ۵ فروردین به رقم ۲۵ میلیارد و ۶۴۰ میلیون متر مکعب رسید. این میزان در سال آبی گذشته (ابتدای مهر ۱۴۰۱ تا آخر شهریور ۱۴۰۲) ۲۶ میلیارد و ۷۵۰ میلیون متر مکعب بوده که ۴ درصد کاهش دارد. درحال‌حاضر با وجود ۲۵ میلیارد و ۶۴۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره‌شده در سد‌های کشور، ۵۲ درصد ظرفیت مخازن سد‌ها پر و ۴۸ درصد این ظرفیت خالی است. ۱۴ سد مهم کشور ذخایر آبی زیر ۲۰ درصد دارند، به‌عبارتی بیش از ۸۰ درصد ظرفیت مخازن آنها خالی است. همچنین در ۱۶ سد کشور ذخایر آبی آنها نسبت به زمان مشابه سال قبل که سالی خشک و کم‌بارش بوده، بین ۲۵ تا ۹۰ درصد کاهش داشته است. اما با میزان آب پشت سد‌ها چه باید کرد و تابستان چگونه خواهد بود؟ کارشناسان حوزه آب بر این باورند که حلقه مفقوده مساله آب در کشور ما مدیریت است و اگر مدیریت آب براساس مدیریت مدرن پیش برود، کم‌آبی کمتر احساس خواهد شد.

اخبار هواشناسی

ممکن است که در ذهن بسیاری از افراد این گمان به وجود بیاید که اکنون با بارش‌های بهاره، وضعیت سد‌های ما و تنش آبی کشور بهبود خواهد یافت و از شرایط بحرانی عبور خواهیم کرد. اما تا چه میزان این گزاره‌ها علمی است و به واقعیت امر نزدیک است؟ مهدی اسماعیلی‌بیدهندی، مدیرگروه محیط‌زیست پردیس البرز معتقد است سد‌های ساخته شده در هر جای دنیا، هم با رویکرد آبخیزداری درنظر گرفته می‌شود و هم برای مدیریت وقوع سیل در پایین‌دست است. همچنین برای ذخیره‌سازی منابع آب مورد نیاز در بالا دست است تا در حریم خودش راهگشا باشد. اسماعیلی گفت: «این سد‌ها و دریاچه‌هایی که پشت آنها شکل می‌گیرد، یک ظرفیت مشخصی دارد.

ظرفیت مشخص تحت‌تاثیر میزان انباشت گل و لای پشت دیواره سد یا موارد دیگر درطول سال‌هاست. ما نمی‌توانیم بیش از ظرفیت یک سد، آب را پشت آن نگه داریم. از لحاظ تنش آبی هم کشور ما یک کشوری با اقلیم گرم و نیمه‌خشک است. هرقدر هم بارندگی‌ها زیاد اتفاق بیفتاد، به دلیل اینکه پراکندگی بارندگی‌ها به نحو مساوی نیست و هم به دلیل ظرفیت محدود سد، ما همواره با تنش آبی روبه‌رو هستیم. این چالشی است که کشور ما و کشور‌هایی با وضعیت مشابه کشورمان با آن روبه‌رو هستند. مگر اینکه با اجرای طرح‌های آبخیزداری، سعی کنیم این حجم منابع آبی را که به صورت نزولات جوی می‌آید به سمت آب‌های زیرزمینی هدایت کنیم که عملا شاید در بسیاری از جا‌های کشور این اتفاق نمی‌افتد.»/ زی سان

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه