اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

اگر از جانتان سیر شدید سفر نوروزی برید! | اخبار هواشناسی امروز 27 اسفند 1402

امروز یکشنبه (۲۷ اسفند) مناطقی از شمال شرق بارش‌ را به شکل رگبار، گاهی رعد و برق و وزش باد تجربه می‌کنند و سایر مناطق کشور جوی آرام دارند. دوشنبه (۲۸ اسفند) سامانه بارشی بعدی از سمت غرب به کشور وارد می‌شود.

اگر از جانتان سیر شدید سفر نوروزی برید! | اخبار هواشناسی امروز 27 اسفند 1402
کدخبر : 24081
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد. اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند. اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

کارشناس سازمان هواشناسی کشور با اعلام این خبر به همشهری گفت: «با ورود سامانه بارشی جدید ابتدا شاهد بارش در نوار غربی کشور خواهیم بود. به تدریج شمال غرب، دامنه‌های البرز غربی، مرکزی و نیمه غربی سواحل خزر را در برمی‌گیرد. بارش در روز دوشنبه (۲۸ اسفند) در شمال خوزستان، ایلام، لرستان، کرمانشاه، غرب کردستان و جنوب آذربایجان غربی از شدت بیشتری برخوردار است.»

کبری رفیعی افزود: «سه‌شنبه (۲۹ اسفند) بارش‌ها در مناطقی که گفته شد تقویت می‌شود و گستره بارش‌ها نیمه غربی و مناطقی از شمال شرق کشور را در برمی‌گیرد. در ایلام، لرستان، خوزستان، شمال فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، کرمانشاه و غرب کردستان بارش‌ها سنگین پیش‌بینی شده‌است و شامل هشدار سطح نارنجی می‌شود و مخاطراتی را به همراه دارد.»

هشدار قرمز برای استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد در روز سه‌شنبه (۲۹ اسفند) صادر شده‌است.

رفیعی در توضیح بیشتر درباره وضعیت هشدار قرمز تاکید کرد: «این هشدار اقدامات فوری و همه‌جانبه را می‌طلبد، زیرا خسارت‌ها گسترده خواهد بود و مخاطراتی را به همراه دارد.»

به گفته او، مخاطره‌ها به حدی است که سبب بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی و آب‌گرفتگی معابر به شکل گسترده، سرریز شدن سدها، اختلال جدی در سفرهای بین شهری و داخل شهر و تعطیلی فعالیت‌های عمرانی را می‌شود. خسارت به برخی از زیر ساخت‌ها مثل خطوط انتقال برق و تخریب سازه‌هایی که در حریم و بستر رودخانه‌ها قرار دارند و همین‌طور تخریب سازه‌های موقت و سبک در اثر وزش باد شدید نیز متحمل است که توجه و احتیاط هموطنان را می‌طلبد.

کارشناس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: «سامانه بارشی از اواخر وقت چهارشنبه (۱ فروردین ۱۴۰۳) از کشور خارج می‌شود. سه‌شنبه(۲۹ اسفند) در نیمه شرقی کشور و چهارشنبه (۱ فروردین ۱۴۰۳) در بیشتر مناطق کشور به جز جنوب و جنوب غرب وزش باد شدید خواهد بود. سه‌شنبه(۲۹ اسفند) آب‌های خلیج فارس مواج و متلاطم خواهد شد.»

تهران امروز یکشنبه (۲۷ اسفند) بارندگی ندارد، اما وزش باد شدید را در برخی ساعات روز تجربه خواهد کرد.

بیشینه دمای تهران به ۲۱ درجه سانتی گراد و کمینه دما به ۱۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد./ خبر گردون

اخبار هواشناسی

با اعلام هشدار قرمز، سازمان هواشناسی تاکید کرده است که در روز سه‌شنبه، ۲۹ اسفندماه، بارش شدید باران، رعدوبرق و باد شدید در استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، و کهگیلویه و بویراحمد پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی، افزایش ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، رخداد سیل، آبگرفتگی معابر به‌طور گسترده، سرریز سدها، مسدود شدن راه‌ها و احتمال تخریب پل، باعث اختلالات جدی در سفرهای بین شهری و داخل شهر، تعطیلی فعالیت‌های عمرانی، وارد آمدن خسارت به زیرساخت‌هایی مانند خطوط انتقال برق و غیره، تخریب تاسیسات و سازه‌های واقع در نزدیکی و بستر رودخانه، و همچنین تخریب سازه‌های موقت و سبک به دنبال وزش باد شدید می‌شود.

بنابراین، سازمان هواشناسی توصیه می‌کند که مردم اجتناب کنند از توقف و تردد در نزدیکی رودخانه‌ها و معابر سیل‌زده، بازگشایی کانال‌ها و آبروهای شهری و روستایی، آمادگی کامل دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان، بازگشایی دهانه پل‌ها، اجتناب از سفرهای برون‌شهری و فعالیت‌های کوه‌نوردی، و خروج از تفرجگاه‌ها و مناطق سکونت در نزدیکی رودخانه‌ها. همچنین، توصیه شده است که کشاورزان مراقبت خاصی را در زمین‌های کشاورزی داشته باشند و دامداران و عشایر از تردد در مناطق ارتفاعی و نزدیکی رودخانه‌ها خودداری کنند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد جنوب شرقی در محدوده ۳۰ نات و افزایش بیشینه ارتفاع موج تا ۲ متر دوشنبه و سه‌شنبه (۲۸ و ۲۹ اسفندماه) در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر، در خلیج فارس پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی اختلال در ترددهای دریایی، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین، منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توصیه می‌کند.

به‌ گزارش ایسنا هشدار قرمز رنگ بالاترین سطح هشدار است که در آن پیش‌بینی می‌شود که یک پدیده جوی خسارت‌های وسیعی به دنبال داشته باشد. از این‌رو سازمان هواشناسی با صدور هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام می‌کند که وارد عمل شوند و اقداماتی را برای کاهش خسارات وقوع پدیده‌های جوی انجام دهند.

اخبار هواشناسی

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود./ این تیتر

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح قرمز و نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی در برخی مناطق و بارش های سیل آسا، کولاک برف و آبگرفتگی معابر خبر داد.

اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی به شرح زیراست؛

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹

نوع مخاطره: بارش شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹: خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد

اثر مخاطره: بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر بصورت گسترده، سرریز سدها، انسداد راه‌ها و احتمال تخریب پل، اختلال جدی در سفرهای بین شهری و داخل شهر، تعطیلی فعالیت‌های عمرانی، خسارت به برخی زیرساخت‌ها مانند خطوط انتقال برق و غیره،تخریب تاسیسات و سازه های واقع شده در حریم و بستر رودخانه، تخریب سازه های موقت و سبک در اثر وزش باد شدید.

توصیه: عدم توقف و تردد در بستر و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی کانال‌ها و آبروهای درون و برون‌شهری، آمادگی کامل دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان، بازگشایی دهانه پل‌ها، اجتناب از سفرهای برون‌شهری، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خروج شهروندان از تفرجگاه‌ها و سکونتگاه‌های واقع در حریم و بستر رودخانه، مدیریت زمین‌های کشاورزی، عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها.

توصیف سامانه: وزش باد به نسبت شدید تا شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: اواخر وقت دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۸

زمان پایان: اواخر وقت سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد جنوب شرقی در محدوده ۳۰ نات و افزایش بیشینه ارتفاع موج تا ۲ متر.

منطقه اثر: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۸: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹: مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر، در خلیج فارس.

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.

توصیه: اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین، منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

اخبار هواشناسی

توصیف سامانه اول: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۸

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۱

نوع مخاطره: بارندگی شدید، رعدوبرق، وزش بادشدید موقت، در نقاط مستعد تگرگ، در نقاط کوهستانی و سردسیر کولاک برف، احتمال بهمن.

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۸: اردبیل، گیلان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، قزوین، ارتفاعات استانهای تهران و البرز، غرب همدان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹: اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گیلان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، غرب مازندران، شمال استانهای فارس و بوشهر، ارتفاعات سمنان، غرب اصفهان.

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۱: تهران، البرز، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، غرب کردستان، شمال غرب کرمانشاه، شرق کهگیلویه و بویراحمد، فارس.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، احتمال سقوط بهمن در دامنه‌های برف‌گیر، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر، انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف.

توصیف سامانه دوم: وزش باد شدید

زمان شروع: ظهر سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹

زمان پایان: اواخر وقت چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۱

نوع مخاطره: وزش باد شدید، رعد وبرق و صاعقه، خیزش گردوخاک، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹: یزد، شمال شرق فارس، شمال غرب کرمان، نیمه شمالی خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، جنوب شرق اصفهان، شرق و جنوب سمنان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان،

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۱: یزد، کرمان، اصفهان، نیمه شمالی فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سمنان، قم، مرکزی.

اثر مخاطره: کاهش شدید دید.

توصیه: استحکام سازه های موقت بویژه چادرهای مسافرتی، مدیریت برنامه مسافرت، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در مناطق کوهستانی، پرهیز از انجام ه گونه عملیات کشاورزی./ زیرنویس

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه