اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

منتظر بارش شدید در این استان ها باشید | اخبار هواشناسی امروز 22 اسفند 1402

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز (دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲) با ورود سامانه بارشی در مناطقی از غرب، جنوب غرب، مرکز، جنوب و به‌تدریج در شرق و شمال شرق کشور بارش باران ،‌ رعد و برق، وزش باد و در برخی مناطق غربی، زاگرس مرکزی و شمال […]

منتظر بارش شدید در این استان ها باشید | اخبار هواشناسی امروز 22 اسفند 1402
کدخبر : 23927
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد. اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند. اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

به گزارش زیرنویس، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز (دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲) با ورود سامانه بارشی در مناطقی از غرب، جنوب غرب، مرکز، جنوب و به‌تدریج در شرق و شمال شرق کشور بارش باران ،‌ رعد و برق، وزش باد و در برخی مناطق غربی، زاگرس مرکزی و شمال شرق ایران بارش برف پیش‌بینی می‌شود. شدت بارش‌های امروز برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، شرق لرستان و شمال کهگیلویه و بویراحمد خواهد بود.

فردا (سه‌شنبه) برای سواحل دریای خزر، شمال شرق و بخش‌هایی از شرق و جنوب شرق کشور بارش پیش‌بینی شده است. شدت بارش‌های روز سه‌شنبه برای خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی خواهد بود. فردا همچنین در ارتفاعات البرز،‌ خراسان شمالی، خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی بارش برف رخ می‌دهد. اواخر وقت سه‌شنبه نیز سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود.

روزهای چهارشنبه تا جمعه شرایط جوی آرام همراه با روند افزایش نسبی دما در کل کشور برقرار می‌شود.

براساس اعلام سازمان هواشناسی کشور، امروز در استان‌های فارس، کرمان، یزد، خراسان جنوبی،‌ خراسان رضوی،‌ شرق سمنان و فردا هم در کرمان، سیستان و بلوچستان،‌ سمنان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی وزش باد شدید و در برخی مناطق خیزش گرد و خاک روی می‌دهد. امروز و فردا خلیج‌فارس و دریای خزر مواج خواهند بود.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف، کاهش نسبی دما، احتمال وقوع بهمن و در گردنه‌ها کولاک برف و پدیده مه.

زمان و منطقه اثر:

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲: خوزستان، ایلام، لرستان، فارس، بوشهر، نیمه غربی و شمال کرمان، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، مازندران، گیلان، نیمه شرقی و شمال سمنان، همدان، کرمانشاه، مرکزی، قم، قزوین، تهران، البرز، زنجان، کردستان و جنوب استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل.

سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲: کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب فارس، یزد، شرق اصفهان، خراسان شمالی، شرق و شمال سمنان، گیلان، مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، احتمال جاری شدن روان‌آب، مه، وزش باد شدید، کولاک برف، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال خسارت به محصولات کشاورزی در جنوب کشور، احتمال آسیب به ماشین‌آلات کشاورزی و احتمال آسیب به نهال و درختان آسیب‌پذیر.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها‌، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها، انتقال محصولات و ماشین‌آلات کشاورزی به مکان‌های مسقف.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری 

نوع مخاطره: وزش باد شدید و احتمال خیزش گرد و خاک 

زمان و منطقه اثر:

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲: نیمه شمالی فارس، جنوب یزد، کرمان.

سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲: سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی کرمان، خراسان جنوبی، شرق سمنان، جنوب و شرق خراسان رضوی.

اثر مخاطره: در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت‌وآمدهای شهری، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل.

توصیه: احتیاط در فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در ترددهای جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف و باران، وزش باد شدید موقت، کولاک برف و کاهش نسبی دما.

زمان و منطقه اثر:

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شرقی لرستان، شمال غرب فارس، شمال و شرق خوزستان و شمال بوشهر.

سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲: خراسان رضوی و خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، خسارت به سازه‌های موقت، خسارت به ماشین‌آلات کشاورزی و صدمه به نهال و درختان آسیب‌پذیر.

توصیه: پرهیز از سفر به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و در صورت ضرورت مجهز بودن خودروها به ادوات زمستانی، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر، صرفه‌جویی در مصرف نهاده‌های انرژی، انتقال ماشین‌آلات کشاورزی به مکان‌های مسقف، به‌کارگیری تمهیدات لازم برای درختان جوان در مقابل برف و سرما و اطمینان از استحکام سازه‌های موقت.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد و ارتفاع امواج دریا

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا ۲۸ نات و گاهی بیشتر از ۲۸ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج در سواحل تا ۱.۸ متر و بیش از ۲ متر در فراساحل.

زمان و منطقه اثر:

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر.

سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز.

چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان، در خلیج فارس و دریای عمان و نیمه غربی تنگه هرمز.

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، احتمال اختلال در تردد کشتی‌های تجاری، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.

توصیه: اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی، اتخاذ تمهیدات لازم برای انجام فعالیت‌های ساحلی، لزوم آماده‌باش سکوهای نفتی و فعالیت‌های فراساحل برای مواجهه با خسارت‌های احتمالی.

منبع خبر: رکنـا

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه