مفصل | مفصل سالم

برای داشتن مفصل ها سالم چه باید کرد؟ | چرا زمستان ها بیشتر دچار درد مفصل میشویم؟

مفاصل سالم به شما امکان می‌دهد ورزش‌ کنید و فعالیت‌های عادی روزانه‌تان را انجام دهید. از این رو، حفظ سلامت و بهبود عملکرد مفاصل بسیار مهم است.

برای داشتن مفصل ها سالم چه باید کرد؟ | چرا زمستان ها بیشتر دچار درد مفصل میشویم؟
کدخبر : 23562
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

به‌ گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، کارشناسان پنج توصیه ساده برای جلوگیری از درد و محدودیت‌های حرکتی و بهبود انعطاف‌پذیری ارائه کرده‌اند که برای حفظ سلامت مفاصل در حین افزایش سن مفید است.

سراسر بدن را قوی کنید

«لیام گود»، فیزیوتراپیست ساکن لندن توصیه می‌کند که به سراغ انواع تمرین‌های قدرتی بروید تا به‌جای کار و فشار بیش از حد روی برخی از عضلات، همه عضلات و مفاصل را درگیر و تقویت کنید. او ضمن تاکید بر یوگای حرکتی برای افرادی که دهه ۲۰ سالگی زندگی‌ را می‌گذرانند می‌گوید: اگر غضروف اطراف مفاصل‌ به اندازه کافی حرکت نداشته باشد، جریان خون کافی نخواهد داشت و خشک می‌شود و ترک می‌خورد.

هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک‌ بار حرکت کنید

«جان مالیندر»، متخصص استخوان‌درمانی (استئوپاتی)، می‌گوید:‌ در طول ساعت‌های کاری به‌ ویژه اگر بیشتر روز را نشسته‌اید،‌ سعی کنید هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قدم بزنید و از جایی که در آن مشغول به کار هستید کمی دور بروید. او توصیه می‌کند: از پشت میز کارتان بلند شوید، چه برای راه رفتن باشد و چه برای قهوه درست کردن یا گپ‌ زدن با همکارتان. به گزارش نیویورک‌ پست، وقفه‌های ورزشی حتی به مدت یک تا دو دقیقه فعالیت‌ بدنی می‌تواند به سلامت‌ شما کمک کند.

شانه‌ها را قوی کنید

«آنجو جگی»، مدیر بالینی درمان‌ در بیمارستان ارتوپدی رویال نشنال در این‌ باره می‌گوید: شانه‌ها اساسا ناپایدارترین مفصل‌های بدن‌ هستند و به پشتیبانی و قدرت و ثبات ساختار عضلانی متکی‌اند. ورزش بازو به تقویت مفاصل شانه و همچنین قدرت دست‌ها و مشت‌ها و نگه‌ داشتن چیزها با دست‌ها کمک می‌کند. جگی می‌گوید اگر روی توانایی مشت کردن و در دست گرفتن اشیا کار کنید، تاثیر غیرمستقیم آن به تقویت شانه‌ها کمک می‌کند. توصیه می‌شود که دست‌ها را به‌شکل مشت محکم گره کنید و سپس انگشتان را تا جایی که می‌توانید باز کنید و کشیده نگه دارید. این تمرین را حدود ۱۰ تا ۱۵ بار در روز انجام دهید، زیرا با همین حرکت ساده و موثر، می‌توانید قدرت دستان برای مشت کردن و گرفتن چیزها را بیشتر کنید.

کفش مناسب بپوشید

برخی متخصصان تاکید می‌کنند که در هر مناسبتی باید کفش‌های متناسب و محکم با کف پهن، پوشید. «نیک کالن»، مشاور جراح ارتوپدی و مچ پا، می‌گوید: اگر کف پای صافی دارید، برای پایداری به کفشی برای پشتیبانی از قوس پا نیاز دارید و اگر قوس پایتان زیاد است به کفش‌های دویدن با کف تخت‌تر نیاز دارید.

خم‌شدن مشکلی ایجاد نمی‌کند

به گزارش ایندیپندنت، «آیوفه اومرا»، فیزیوتراپیست اسکلتی عضلانی، می‌گوید: گذراندن تمام روز به حالت نشسته با پشت صاف باعث می‌شود که عضلات پشت و مرکزی بیش از حد کار کنند که در نهایت موجب درد می‌شود. او با اشاره به بی‌خطر بودن خم شدن تاکید می‌کند که برای جلوگیری از این ناراحتی عضلات پشت و مرکزی، پس از هر ۳۰ تا ۴۰ دقیقه نشستن باید وضع بدن را تغییر داد.

چرا در زمستان بیشتر دچار درد مفصل می‌شویم؟

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، احتمالا در زمستان این موضوع را تجربه کرده باشید که یک نوع سوزش و یا درد در روزهای سرد در مفاصل شما ایجاد می شود. درد مفصل در فصل زمستان معمولاً در اکثر افراد وجود دارد، افراد زیادی را هم دیده اید که از افزایش درد مفصل خود در ماه های سرد سال شکایت دارند؛ مخصوصاً اگر از مشکلاتی مثل آرتروز، درد مزمن یا آسیب دیدگی رنج ببرند این دردها در آنها رایج تر است.

دلایل درد مفصلی در فصل زمستان را می توان مورد شناسایی قرار داد. مطالعات موجود نشان می دهد که عوامل روانی و همچنین سطح فعالیت های فیزیکی هم در این مورد نقش بسیار مهمی دارد. باید به تصویر کلی بدن خود نگاه کنید و یک ایده واضح تر داشته باشید که چرا رطوبت و سرما باعث درد بیشتر مفصل نسبت به قبل می شود.

مفصل

علت درد مفاصل در سرما و فصل زمستان

به زبان ساده اگر بخواهیم دلیل این ایجاد و افزایش درد را بازگو کنیم باید بگوییم بودن در محیط گرم، باعث آزاد شدن انرژی بیشتری شده و عضلات و عروق بدن بازتر میشوند و همین امر موجب افزایش سوخت و ساز و به دنبال آن تسکین و کاهش درد میشود. علل دیگری هم در بروز این دردها دخیل هستند که شامل :

تغییرات موجود در فشار اتمسفریک

زمستان باعث تغییرات زیادی در جو و اتمسفر هوا می شود و آن را می توانید در استخوان های خود، تاندون ها، عضلات، مفصل ها و بافت های بدن احساس کنید. و در نتیجه احساس شما در فصل سرد و مرطوب تغییر پیدا می کند. این اثرات ممکن است باعث افزایش حساسیت در بدن تان شود؛ مخصوصا اگر یک زخم کهنه و یا جدید در بدن شما وجود داشته باشد.

با مطالعات موجود در سال ۲۰۱۹ به این نتیجه رسیده اند که کاهش فشار بارومتریک که معمولاً در فصل زمستان اتفاق می افتد، می تواند درد و احساس نارضایتی را در بدن افزایش دهد. همچنین تغییرات موجود در فشار بارومتریک و تغییرات دمایی روی شدت درد، مخصوصاً در قسمت زانو برای افراد مبتلا به پوکی استخوان افزایش پیدا می کند.

مفاصل در قسمت لگن و زانو، پا، قوزک پا، دست و شانه ها دارای یک ماده روان ساز هستند که مفاصل را نرم می کنند و باعث می شود که حرکت نرمی در بدن خود داشته باشیم. زمانی که دمای هوا دچار تغییرات می شود، میزان این مایع هم تغییر می کند. دما و رطوبت پایین باعث می شود که عضلات و مفصل ها خشک شود و در نتیجه شکنندگی در فصل زمستان بیشتر اتفاق می افتد و نسبت به فشار هم حساسیت بیشتری پیدا می کنید.

میزان استرس، اضطراب و افسردگی بیشتر است

زمانی که استرس داشته باشید، بدن شما تحت فشار بیشتری قرار می گیرد. تنش ها مخصوصاً در قسمت مفصل افزایش پیدا می کند. زمستان پر استرس ترین زمان سال است. استرس معمولا برای همه افراد وجود دارد که علت آن هم می تواند متفاوت باشد اما به طور کلی تعادل زندگی در فصل زمستان کمتر است، مخصوصاً برای افرادی که مبتلا به بیماری های مزمن مثل آرتروز هستند. درد روزانه ای که هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ ذهنی تجربه می کنید، می تواند ریشه در افسردگی شما داشته باشد و احساس کنید در شرایط سخت گیر افتاده اید که هرگز تمامی ندارد.

تنها راه خلاص شدن از این درد ها، حرکت کردن است. اگر مدت زمان طولانی در یک موقعیت ثابت بمانید، مثلاً مدت زمان طولانی بنشینید، دراز بکشید یا حتی بایستید، مفاصل شما سفت می شود. حرکت کردن شاید در وهله اول دردناک و ناراحت کننده باشد اما این موضوع کاملاً طبیعی است و در طول زمان بهبود پیدا خواهد کرد.

اصلاً منظور ما این نیست که یک دفعه از جا بلند شوید و خیلی تند راه بروید، بلکه همه کارها را آهسته انجام دهید. چند حرکت آرام مانند خم کردن و صاف کردن زانو ها و آرنج دست، شانه، قوزک پا، چرخش مچ، باز و بسته کردن دست ها و غیره را انتخاب کنید و آن ها را به آرامی انجام دهید.

زمانی که بدن شما حرکت کند، ناراحتی های اولیه به زودی بهبود پیدا می کنند و به حالت عادی برمی گردید. همچنین می توانید دوش آب داغ بگیرید یا از پتوهای گرم استفاده کنید که به تسکین درد شما کمک می کند. گرم کردن بدن به طور منظم برای مفاصل خوب است. اگر بدن خود را فعال نگه دارید نیز مفاصل شما در فصل زمستان در موقعیت بهتری قرار خواهند گرفت./ ایسکا نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه