اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

این استان ها منتظر بارش تگرگ و باران باشند | اخبار هواشناسی امروز 3 اسفند

رییس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات،از ورود سامانه بارشی به کشور در روز شنبه (۵ اسفند) خبر داد. این سامانه همراه با بارش برف و باران، وزش باد شدید موقت و کاهش محسوس دما را به همراه است

این استان ها منتظر بارش تگرگ و باران باشند | اخبار هواشناسی امروز 3 اسفند
کدخبر : 23498
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد. اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند. اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

مطابق پیش بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در بیشتر مناطق کشور آسمان صاف و جو پایداری حاکم است. فردا غرب سواحل دریای خزر و برخی مناطق واقع در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل بارش برف و باران و در برخی مناطق استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و شمال شرق خوزستان بارش‌های پراکنده روی می‌دهد.​

جمعه در استان‌های ساحلی دریای خزر و برخی مناطق اردبیل، شمال و شرق آذربایجان شرقی و شمال شرق کشور بارش و در دامنه‌ها، ارتفاعات زاگرس مرکزی و بخش‌هایی از شرق و جنوب شرق کشور بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

شنبه هفته آینده در برخی مناطق شمال شرق و یکشنبه در برخی مناطق واقع در دامنه‌ها و ارتفاعات زاگرس مرکزی، جنوبی و بخش‌هایی از مرکز کشور بارش پراکنده پیش بینی شده است.

طی ۳ روز آینده در برخی مناطق شمال شرق و دامنه‌های جنوبی البرز،‌ پنجشنبه در نیمه شمالی فارس،‌کرمان، جنوب یزد و شرق سیستان و بلوچستان،‌ جمعه در نیمه شمالی فارس،‌کرمان، جنوب یزد و خراسان جنوبی و شنبه در نوار شرقی کشور به ویژه منطقه زابل در برخی ساعات وزش باد به نسبت شدید تا شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک پیش بینی می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز جمعه در اردبیل، استان‌های ساحلی دریای خزر و شنبه در شمال شرق کاهش ۶ تا ۱۰ درجه‌ای دما پیش‌بینی شده و از شنبه در اربیل و استان‌های ساحلی دریای خزر و از یکشنبه آینده در شمال شرق کشور دما افزایش می‌یابد.

همچنین از امروز تا صبح فردا دریای عمان، نیمه شرقی خلیج‌فارس و تنگه هرمز و از بعدازظهر پنجشنبه تا اواخر وقت جمعه دریای خزر مواج خواهد بود. آسمان تهران امروز کمی ابری همراه با وزش باد گاهی وزش باد شدید برای شب نیز صاف همراه با وزش باد گاهی وزش باد شدید پیش بینی شده است.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

زمان شروع: بعدازظهر پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۴

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

نوع مخاطره: بارش باران یا برف، کاهش نسبی دما، کاهش شعاع دید و وزش باد شدید موقتی

منطقه اثر:

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۴: شمال کرمان، آذربایجان شرقی، شمال اردبیل، گیلان، غرب مازندران، چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی فارس، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب اصفهان، جنوب یزد و شمال کرمان.

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، یزد، نیمه شمالی کرمان، خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات در استان‌های سمنان، تهران، البرز، قزوین و زنجان.

اثر مخاطره: اختلال در تردد جاده‌ای، لغزندگی جاده ها، پدیده مه، کولاک، سقوط بهمن در مناطق مستعد، احتمال ریزش سنگ در جاده‌های کوهستانی، بالا آمدن سطح آب رودخانه و مسیل‌ها و آب‌گرفتگی محدود معابر عمومی.

توصیه: احتیاط در سفرهای بین‌شهری و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های کشاورزی، مدیریت در مصرف منابع انرژی و آمادگی ارگان‌های امدادی و راهداری برای کمک به آسیب دیدگان احتمالی./ افکار نیوز

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به نفوذ و فعالیت سامانه بارشی آورده است: بارش باران و برف، وزش باد، کاهش محسوس دما، در گردنه‌ها و نواحی کوهستانی کولاک برف و مه، در مناطق جنوبی رگبارورعدوبرق و احتمال تگرگ جمعه (۴ اسفندماه) در گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی و شمال آذربایجان غربی و شنبه (۵ اسفندماه) در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، قم، البرز، شمال تهران، ارتفاعات سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خوزستان، بوشهر، فارس، کرمان، هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.

حاکمیت این شرایط جوی یک‌شنبه (۶ اسفندماه) در آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، ارتفاعات خوزستان، قم، قزوین، زنجان، تهران، شمال و غرب سمنان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد، کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان و دوشنبه (۷ اسفندماه) در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، قزوین، البرز، تهران، سمنان، قم، مرکزی اصفهان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان دور از انتظار نیست.

در این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، احتمال جاری شدن روان آب، مه آلودگی، وزش باد و کولاک برف، کاهش محسوس دما و احتمال یخ زنی سطح جاده‌ها در نواحی سردسیر، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها و احتمال خسارت به سازه‌های موقت وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد و احتیاط در رانندگی، محکم‌سازی سازه‌های موقت به‌ویژه موکب‌های برپا شده توصیه می‌شود.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه