قیمت طلا | فاجعه

طوفان بلند بالا قیمت طلا همه را بهت زده کرد | قیمت طلا این روز ها بازار را رهبری می کند!!!

انس طلا از هفته گذشته لیدر بازار ارز و طلا بود و روند صعودی قیمت‌ها را رهبری می‌کرد.

طوفان بلند بالا قیمت طلا همه را بهت زده کرد | قیمت طلا این روز ها بازار را رهبری می کند!!!
کدخبر : 21758
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

قیمت طلا در بازار تغییر کرد. قیمت طلا در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. ترمز بریدن قیمت طلا هم بخش ویژه ایی در زندگی روزمره دارد. جزئیات قیمت طلا  امروز را در ادامه بخوانید.

انس طلا در کانال ۲۰۰۰ دلاری قرار دارد و گزارش‌های اقتصادی ایالات متحده انتظارات افزایشی از شاخص دلار را نزولی کرده است.

قیمت طلا در جهان با دلار تعیین و معامله می‌شود و معیار ارزیابی طلا شاخص دلار و بازدهی اوراق خزانه‌داری امریکا است. در حقیقت با افزایش ریسک‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌ها میان طلا و اوراق قرضه رفت‌و‌آمد می‌کند. دولت‌ها و بانک‌های مرکزی در زمان کرونا سیاست‌های پولی و مالی انبساطی اتخاذ کردند تا از کسب‌و‌کارها در برابر کرونا حمایت کنند. همین مسئله منجر به رکوردشکنی تورم آمریکا از دهه ۱۹۸۰ شد و بانک مرکزی هم سخت‌ترین سیاست انقباضی را برای کنترل تورم از دهه ۱۹۸۰ اتخاذ کرد.

با اعمال سیاست‌های انقباضی بازدهی اوراق خزانه ایالات متحده به عنوان دارایی امن در زمان سیاست‌های انقباضی افزایش یافت و افزایش‌های اوراق قرضه غالبا با کاهش ارزش انس طلا همراه بوده‌است. چرا که اوراق قرضه عایدی دارد که با تشدید سیاست‌های انقباضی عایدی اوراق قرضه افزایش می‌یافت ولی طلا یک دارایی بدون عایدی است که سود خریدار فقط ناشی از افزایش قیمت طلا است به همین‌خاطر طلا در رقابت با اوراق قرضه  در زمان سیاست‌های انقباضی از دلار عقب می‌ماند.

قیمت طلا و سکه امروز

چرا طلا جهش کرد؟

گزارش‌های اقتصادی ایالات متحده و اروپا هشدار رکود می‌دهد و همین مسئله موجب تضعیف شاخص دلار و کاهش بازدهی اوراق قرضه و تقویت طلا شده‌است. در  یک ماه گذشته شاخص دلار تضعیف شده است و از نزدیکی ۱۰۶ تا کانال ۱۰۳ کاهش یافته است، بازدهی اوراق ده ساله خزانه‌داری آمریکا نیز از نزدیکی ۴.۷ به نزدیکی ۴.۲ کاهش پیدا کرده‌است.

در همین شرایط انس طلا در یک ماه گذشته از محدوده ۱۹۰۰ دلار به بالا برگشته است. معامله گران تصور میکنند که فدرال رزرو در سال جاری دیگر دست به افزایش نرخ بهره نزند و شانس کاهش نرخ بهره از ماه مارس را ۶۰ درصد دانسته‌اند.

همین مسائل باعث تقویت انس طلا شده به نحوی که انس در هفته قبل کنترل بازار ارز و طلا را در دست گرفت.

طلا در روز جمعه فقط چهار دلار با مقاومت تاریخی خود فاصله داشت و به تعطیلات پایان هفته رفت و همین پایان خوش، حرکت بازار سکه و طلا را در روز شنبه و یکشنبه در ایران مثبت کرد.  برای امروز چشم همه به انس طلا است. انس طلا در بازگشایی امروز یک‌ رکورد جدید ثبت کرد و به بالای ۲۱۰۰ دلار رسید و پس از آن وارد فاز اصلاحی شد، باید دید که انس طلا در ادامه معاملات امروز چه می‌کند چرا که در پایان هفته قبل روند حرکت انس طلا با سکه، دلار و طلای ایران همبستگی داشت.

سکه امامی نزدیک مقاومت

سکه  امامی در روز جاری مقاومت محدوده ۳۰ میلیون تومانی و حمایت ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را در پیش داشت.  

طلای آب‌شده هم با شکست مقاومت ۱۱ میلیونی می‌تواند نوسان بیشتری را تجربه کند.

قیمت طلا و سکه امروز

ارزش معاملات خرد رکورد زد

 ارزش معاملات خرد بازار سرمایه افزایش یافت و رکورد افزایش ارزش معاملات خرد به بالای ۸۰۰۰ میلیارد تومان رسید که بالاترین میزان ارزش معاملات خرد در شش ماه گذشته بود.

در صورت ادامه روند افزایشی بازار سرمایه و با توجه به رکوردشکنی ارزش معاملات خرد انتظارات صعودی، احتمال موفقیت بورس در تثبیت بالای مقاومت تاریخی تقویت شده‌است.

مقاومت تاریخی شاخص کل که منطبق بر مقاومت سال ۹۹ است محدوده ۲میلیون و ۱۰۰ هزار واحد است که پس از این بازار سرمایه باید برای تثبیت بالای این محدوده تلاش کند.

اخبار تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای شرکت‌ها شروع به پررنگ‌تر شدن کرده و فولاد روز قبل به طور رسمی از افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها سخن گفت.

پیش بینی قیمت طلا و سکه در هفته دوم آذر ۱۴۰۲

محمد کشتی‌آرای، فعال بازار طلا درباره آخرین وضعیت بازار سکه و طلا به اقتصاد آنلاین گفت: این هفته قیمت جهانی طلا برخلاف هفته پیش سیر صعودی داشت و در روز چهارشنبه تا بالای ۲ هزار دلار نیز رسید؛ در آخرین نرخ روز پنج شنبه قیمت انس ۱۹۹۵ دلار شد که به نسبت به اول هفته ۱۴ دلار افزایش داشت.

وی اضافه کرد: بر خلاف افزایش قیمت انس جهانی، قیمت ارز نزولی بود در نتیجه این دو همدیگر را پوشش دادند اما در مجموع نرخ‌های روز معاملاتی آخر هفته طلا و سکه به نسبت روز شنبه کاهشی بود.

کشتی‌آرای درباره علت کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه اظهار داشت: یکی از علت‌های افت قیمت، کاهش تقاضا و داد و ستدها در بازار طلا و سکه بود، این روزها با توجه به شرایط موجود بازار با رکود مواجه هست همین امر باعث شده تا تقاضا کاهش پیدا کند که این امر منجر به کاهش حباب سکه و طلا شده است؛ در حال حاضر طلا هیچ حبابی ندارد اما سکه دارای حباب است ولی مقدار آن ۲۰۰ هزار تومان در این هفته افت داشته است.

قیمت طلا و سکه امروز

کشتی‌آرای درباره آخرین نرخ‌های سکه و طلا در بازار گفت: قیمت سکه طرح قدیم با ۱۵۰ هزار تومان به ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید، قیمت سکه طرح جدید با ۲۵۰ هزار تومان کاهش هفتگی ۲۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و نیم سکه با افت ۱۰۰ هزار تومانی ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان شد قیمت ربع سکه نیز با ۱۰۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز شنبه ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان شد اما قیمت سکه یک گرمی بدون تغییر ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان ماند.

این فعال بازار طلا اضافه کرد: هر مثقال طلای آب با توجه به کاهش نرخ ارز با ۲۵ هزار تومان افت به ۱۰ میلیون و ۴۹۵ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۶ هزار تومان کاهش هفتگی در آخرین نرخ معاملات روز پنجشنبه به ۲ میلیون و ۴۲۲ هزار تومان رسید./اکو ایران

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه