حقوق بازنشستگان | حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

حقوق بازنشستگان کدام افراد قطعی افزایش می یابد؟ | شرایط افزایش حقوق افراد چیست؟

جای این سؤال جدی از مسؤلان صندوق بازنشستگی کشوری وجود دارد که چرا باید با وجود گذشت بیش از ۳ ماه از تاریخ بازنشستگی فرهنگیان عزیز و زحمت‌کش این کشور، پیامک “دریافت مدارک برقراری حقوق بازنشستگی” تازه در آذر ماه برای این فرهنگیان ارسال شود؟!

حقوق بازنشستگان کدام افراد قطعی افزایش می یابد؟ | شرایط افزایش حقوق افراد چیست؟
کدخبر : 21680
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 با توجه به روال هر سال حقوق بازنشستگان اوایل سال جدید کمی افزایش می یابد. حقوق بازنشستگان همانند سایر حقوق به صورت ماهانه پرداخت می شود. مجلس با افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1402 موافقت کرده است و طبق خبر های اخیر به دست آمده درباره حقوق بازنشستگان و میزان افزایش آن مشخص شده است. اخبار منتشر شده از کمیسیون تلفیق حاکی از آن است که حقوق بازنشستگان بالاخره امسال افزایش و همسان‌سازی اجرایی خواهد شد.

در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۲ ، خبری با عنوان “حقوق فرهنگیان بازنشسته شهریور و مهر چه‌زمانی پرداخت می‌شود؟” در تسنیم منتشر کردیم که مسئولان صندوق بازنشستگی کشوری درباره تاخیر در پرداخت حقوق فرهنگیان بازنشسته ۴۰۲ اعلام کرده بودند:

“در شهریور و مهر ماه امسال، مجموعاً ۵۳ هزار نفر از فرهنگیان بازنشسته شده‌اند که ۳۰ هزار نفر از این تعداد در پایان مهر ماه و پس از تکمیل پرونده‌هایشان، حقوق خود را دریافت کرده‌اند. ۱۳ هزار نفر دیگر از ۵۰ هزار نفر از فرهنگیان بازنشسته در انتهای آبان‌ ماه جاری حقوق خود را به‌همراه معوقه مهرماه دریافت خواهند کرد ضمن اینکه مابقی این افراد نیز به‌دلیل عدم صدور حکم بازنشستگی و برگشت به کار در آموزش و پرورش، حقوق آنها واریز نشده است و بخشی دیگر نیز به‌دلیل نقص پرونده حقوق بازنشستگی خود را دریافت نکرده‌اند که به‌محض تکمیل شدن پرونده‌هایشان، حقوق بازنشستگی خود را دریافت خواهند کرد.”

در ادامه رضا مسلمی؛ مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری درباره جزئیات برقراری و پرداخت حقوق شاغلین تازه بازنشسته شده از وزارت آموزش و پرورش گفته بود: “از مهر ماه امسال ۶۵ هزار و ۴۰۰ نفر از شاغلین وزارت آموزش و پرورش، بازنشست شده یا در آستانه بازنشستگی قرار گرفته‌اند؛ تا (شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۲) برای تعداد ۵۳هزار و ۴۰۰ نفر از شاغلین فرهنگی که بازنشسته شده‌اند، با توجه به ارسال مدارک و مستندات لازم از سوی دستگاه اجرایی محل اشتغال، حکم بازنشستگی قطعی صادر شده است؛ از این تعداد که حکم بازنشستگی برای آن‌ها صادر شده، ۳۰هزار و ۵۹۶ نفر در «مهرماه» حقوق بازنشستگی خود را دریافت کرده‌اند.

تعداد محدودی از بازنشستگان هستند که حکم بازنشستگی برای آن‌ها صادر شده اما به دلیل اینکه تاریخ صدور حکم آن‌ها پس از موعد محاسبه حقوق آبان ماه بوده است، از آذرماه حقوق بازنشستگی را به همراه معوقات دریافت خواهند کرد. این عزیزان نگران حقوق ماه‌های قبل خود نباشند، چراکه حقوق بازنشستگی از تاریخ بازنشستگی محاسبه و پرداخت خواهد شد.”

در حالیکه مسئولان صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت حقوق فرهنگیانی که تا شهریور ماه امسال بازنشسته شده‌اند خبر داده‌اند اما بنابر مستنداتی صحت ادعای مسؤلان صندوق بازنشستگی مورد تایید نیست و حقوق بخش زیادی از این فرهنگیان بازنشسته با وجود گذشت بیش از ۳ ماه از بازنشستگی، هنوز واریز نشده است!

برخلاف ادعای برقراری و پرداخت حقوق فرهنگیان بازنشسته در سال جاری، این صندوق برای آن دسته از فرهنگیانی که در شهریور ماه امسال بازنشسته‌ شده‌اند در اوایل آذر ماه جاری این پیامک را ارسال کرده است:

“با سلام، مدارک برقراری حقوق بازنشستگی شما دریافت شد! صندوق بازنشستگی کشوری”

جای این سؤال جدی از مسؤلان صندوق بازنشستگی کشوری وجود دارد که چرا باید با وجود گذشت بیش از ۳ ماه از تاریخ بازنشستگی فرهنگیان عزیز و زحمت‌کش این کشور، پیامک “دریافت مدارک برقراری حقوق بازنشستگی” تازه در آذر ماه برای این فرهنگیان ارسال شود در حالیکه مسؤلان این صندوق، مدعی پرداخت حقوق بازنشستگی آنها از مهر ماه بوده‌اند!

ارسال چنین پیامکی از سوی صندوق بازنشستگی کشوری در آذر ماه به معنای آن است که این دسته از فرهنگیان بازنشسته در آذر ماه جاری نیز هیچ حقوقی دریافت نخواهد کرد و نخستین حقوق بازنشستگی آنها از سوی صندوق بازنشستگی با ۴ ماه تاخیر در دی ماه آینده پرداخت خواهد شد!!

منبع:اقتصادآنلاین

فرمول جدید افزایش حقوق بازنشستگان اعلام شد

اینکه در لایحه بودجه ۱۴۰۳ دولت پیشنهاد داده که حقوق بازنشستگان ۲۰ درصد افزایش پیدا کند خلاف برنامه هفتم توسعه است.در سال اول برنامه هفتم توسعه دولت موظف است که ۴۰ درصد از فاصله حقوق بین بازنشستگان و کارکنان رسمی را پر بکند. برنامه هفتم توسعه برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران است که از ابتدای سال ۱۴۰۳ تا پایان سال ۱۴۰۷ اجرا خواهد شد.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران گفت: حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی بر مبنای مصوبه شورای عالی کار (افزایش ۲۵ درصدی برای حداقل‌بگیران و ۲۱ درصدی برای سایر سطوح) پرداخت می‌شود. بنا بر پیگیری‌های انجام شده و قول‌هایی که مسئولان سازمان تامین اجتماعی داده‌اند، ان‌شاءالله افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان عملیاتی می‌شود. بر همین اساس حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی بر مبنای مصوبه شورای عالی کار (افزایش ۲۵ درصدی برای حداقل‌بگیران و ۲۱ درصدی برای سایر سطوح) پرداخت می‌شود.

بنابر پیگیری‌های صورت گرفته قرار است مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی واریز شود. وی تصریح کرد:بر اساس جدول طراحی شده، حقوق بازنشستگان هر ماه از بیستم بر اساس حروف الفبا به حسابشان واریز خواهد شد. شایعاتی مبنی بر افزایش حقوق کارگران در نیم سال دوم مطرح شده که هنوز از سوی دولت اقدام نگرفته است.

سقف معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده برای حقوق و دستمزد در کنار میزان افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان نشان می‌دهد که دولت در این بخش سیاست انقباضی را مد نظر قرار داده است. در حالی که نرخ تورم بالاتر از ۴۵ درصد است. میزان افزایش حقوق برای شاغلان ۱۸ درصد و برای بازنشستگان بیست درصد پیش بینی شده است.

میزان افزایش حقوق کارکنان همواره سیگنالی مهم برای میزان افزایش حقوق کارگران محسوب می‌شود. به عبارت دیگر پیش‌بینی‌ها بر این نکته استوار است که میزان افزایش حقوق کارگران به رغم رشد بالای تورم چیزی در همین حدود خواهد بود. دولت از افزایش حقوق کارگران در نیمه دوم سال نیز طفره رفته و با اغاز سومین ماه از فصل پاییز هنوز تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است.

در این میان میزان معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده برای حقوق و دستمزد تفاوتی با سال گذشته ندارد و سقف معافیت مالیاتی سالانه ۱۲۰ میلیون تومان و ماهانه ۱۰ میلیون تومان خواهد بود. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید متناسب با نرخ تورم حقوق ها را افزایش دهیم،گفت:در زمینه حقوق کارمندان در بودجه، پیشنهاد اصلاحی ارائه خواهیم داد. سید سلمان ذاکر با اشاره به صحبت‌های وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان و ۱۸ درصدی حقوق کارکنان دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ گفت: دولت به دنبال کاهش تورم در اقتصاد کشور است و البته این موضوع الزاماتی دارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رکود اقتصادی ایجاد شده در کشور، بیان کرد: به واقع قدرت خرید افراد با حقوق ثابت کاهش پیدا کرده است لذا ما باید قدرت خرید مردم را بالا برده و متناسب با نرخ تورم حقوق ها را افزایش دهیم. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر می رسد که سفره مردم همچنان کوچک است، تاکید کرد: درآمد دهک‌های پائین جامعه همچنان کفاف امور معیشتی آنها را نمی‌دهد و گلایه های زیادی در این بخش وجود دارد، بنابراین باید در این موضوع تدابیری اندیشیده شود. وی با بیان اینکه ما می توانیم در زمینه حقوق کارمندان در بودجه، پیشنهاد اصلاحی ارائه دهیم، بیان کرد: پیرو این پیشنهاد می توانیم حذف افزایش حقوق ۱۸ درصدی کارمندان را مطرح کرده و آن را به ۲۰ درصد برسانیم. این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته شاید این موضوع بار مالی داشته باشد اما دولت باید این موضوع را بداند که هر موضوعی برای مردم هر چقدر هم بار مالی داشته باشد، ارزش دارد. چراکه دولت برای مردم است و ما نباید فکر کنیم که اگر برای مردم هزینه می‌کنیم، ضرر کرده ایم. وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از تلاش دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان خبرداد.

مرتضوی گفت: براساس لایحه بودجه سال آینده دولت، مستمری بازنشستگان در سال ۱۴۰۳ بیش از حقوق سایر کارکنان افزایش پیدا می‌کند. مرتضوی با اعلام اینکه یکی از دغدغه اصلی دولت افزایش رفاه و معیشت بازنشستگان است، گفت: دولت جدا از افزایش مستمری بازنشستگان، باهدف افزایش بهبود شرایط اقتصادی همه هموطنان، برای افزایش اشتغالزایی و مهار و کاهش تورم تلاش می‌کند. وی درخصوص مصوبه متناسب سازی مستمری بازنشستگان برنامه هفتم نیز گفت: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی، هر تکلیفی که مجلس یا دولت مصوب کنند را اجرایی می‌کنند، اما باید تصمیم‌های کلان کشور به گونه‌ای مصوب شوند که مدیران در هنگام اجرا مصوبات، با حدقل مشکلات مواجه شوند. وزیر تعاون کا و رفاه اجتماعی در پایان پیشنهاد داد: نمایندگان مجلس منابع مشخصی را متناسب سازی حقوق بازنشستگان پیش بینی کنند، تا این مصوبه ضمانت اجرایی بیشتری پیدا کند، چراکه افزایش مستمری‌ها بدون در نظر گرفتن منابع مالی مشخص نه تنها مشکل صندوق‌های بازنشستگی را حل نمی‌کند، بلکه مشکلی به مشکلات حال حاضر صندوق‌ها اضافه می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه