قیمت طلا | قیمت طلا امروز در بازار

دلتان را برای کاهش قیمت طلا خوش نکنید! | قیمت طلا امروز همه را سورپرایز کرد

قیمت سکه و قیمت طلا امروز یکشنبه 28 آبان ۱۴۰۲ را در جدول زیر مشاهده کنید. علاوه بر قیمت سکه امامی، بهار آزادی، گرمی، نیم سکه و ربع سکه می‌توانید قیمت مثقال و انس جهانی طلا، طلای آبشده و دست دوم را نیز مشاهده فرمایید.

دلتان را برای کاهش قیمت طلا خوش نکنید! | قیمت طلا امروز همه را سورپرایز کرد
کدخبر : 21426
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

قیمت طلا در بازار تغییر کرد. قیمت طلا در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. جزئیات قیمت طلا  امروز را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا

بروزرسانی: یکشنبه 28 آبان

عنوان نرخ قیمت (ریال)

طلای 18 عیار / 750 24,345,000

طلای ۲۴ عیار 32,459,000

طلای 18 عیار / 740 24,020,000

طلای دست دوم 24,020,210

آبشده کمتر از کیلو 105,470,000

مثقال طلا 105,450,000

انس طلا 1,980.87

قیمت سکه

سکه امامی تک فروشی 290,990,000

سکه بهار آزادی تک فروشی 257,080,000

نیم سکه تک فروشی 152,600,000

ربع سکه تک فروشی 102,400,000

سکه گرمی تک فروشی 57,700,000

تمام سکه (قبل 86) 255,000,000

نیم سکه (قبل 86) 123,000,000

ربع سکه (قبل 86) 63,000,000

حباب سکه

حباب سکه امامی 53,290,000

حباب سکه بهار آزادی 19,980,000

حباب نیم سکه 33,920,000

حباب ربع سکه 42,930,000

حباب سکه گرمی 28,420,000

طی دو روز پایانی هفته گذشته قیمت طلای جهانی افزایش نزدیک به ۳۰ دلاری داشت و این موضوع در زمان بازگشایی بازارها در روز جاری روند قیمت طلا را افزایشی کرد. امروز قیمت دلار کاهش ۴۰۰ تومانی داشت و در کف کانال ۵۰ هزار تومانی قرار گرفت؛ این افت بازار ارز، قیمت سکه را با خود همراه کرد.

گفتنی است در لحظه نگارش این گزارش قیمت انس جهانی طلا با رقم ۱۹۸۰ دلاری در حال معامله است.

طلای جهانی ۲۰۰۰ دلاری می‌شود

در همین راستا مجتبی دیبا کارشناس اقتصادی با توجه به ریتم محدود قیمت دلار در هفته گذشته به تجارت‌نیوز گفت‌: «در هفته گذشته به دلیل ریتم باثبات بازارها، فرایند حرکتی بازار طلا و سکه در داخل، محدود و با نوسانات کوچک همراه بود.»

وی با تاکید بر اینکه شرایط جنگی در خاورمیانه به سمت ثبات در حال حرکت است خاطرنشان کرد: «این موضوع به ثبات بازارهای داخلی  کمک می‌کند.»

این کارشناسان اقتصادی با تکیه بر مفروضات فعلی، محدوده مقاومتی سکه را منطقه ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی عنوان کرد و گفت:‌ «در صورت شکست مقاومت اول، ریتم حرکت سکه به سمت منطقه ۳۱ میلیون و ۷۰۰  هزار تومان گام برمی‌دارد؛ این در حالی است که باید به قیمت دلار به‌عنوان فاکتور اصلی تعیین قیمت سکه توجه داشت که مشخصا در محدوده‌ای کم‌نوسان و بالای منطقه ۵۰ هزار تومانی در گردش است.»

وی در خصوص نوسانات قیمت انس جهانی طلا اظهار داشت: «طلای جهانی پس از بازگشایی بازارها رشد داشته و منطقه ۱۹۳۲ که محدوده مهم بازار بود از دست رفته است. اگر ریتم انس جهانی همچنان صعودی باشد برگشت به منطقه ۱۹۸۷ دلاری که بسیار به آن نزدیک شده محتمل است.» وی برای انس جهانی طلا شکست محدوده ۲۰۰۰ دلاری را در روزهای آینده پیش‌بینی کرد.

ثبات قیمت نیم سکه و ربع سکه

امروز ۲۷ آبان ۱۴۰۲ قیمت سکه امامی کاهش هزار تومانی داشت و با قیمت ۲۸ میلیون و ۹۵۴ هزار تومان معامله شد. این قطعه امروز در روند افزایشی و کاهشی قیمت سرگردان بود. در روز جاری سکه‌ بهار با کاهش ۱۸ هزار تومانی با قیمت ۲۵ میلیون و ۶۰۳ هزار تومان معامله شد. 

قیمت نیم سکه و ربع سکه بدون تغییر و با قیمت هفته گذشته معامله شدند. این قطعات به ترتیب با قیمت‌های ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شدند. روز گذشته سکه گرمی کاهش ۵۰ هزار تومانی داشت و با رقم پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معامله شد.

حباب سکه ریخت

امروز قیمت طلا برخلاف قیمت سکه افزایش داشت. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با افزایش ۴۲ هزار تومانی با رقم ۱۰ میلیون و ۵۳۷ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار افزایش ۱۰ هزار تومانی داشت و به رقم دو میلیون و ۴۳۳ هزار تومان رسید. قیمت طلای دست دوم نیز افزایش داشت و به قیمت دو میلیون و ۴۰۱ هزار تومان رسید.

در بیست و هفتمین روز آبان 1402 حباب تمام قطعات سکه کاهش داشت. حباب سکه امامی ۴۴ هزار تومان، سکه بهار ۳۳ هزار تومان، نیم‌سکه ۱۵ هزار تومان، ربع سکه هشت هزار تومان و سکه‌گرمی ۵۴ هزار تومان افت داشت. 

منتظر افزایش قیمت طلا باشیم؟

به نقل از رویترز، هر اونس طلا امروز بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۱۹۸۰ دلار و ۸۲ سنت معامله می‌شود. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با ۰.۱۳ درصد کاهش به ۱۹۸۴ دلار و ۷۰ سنت رسیده است.

تحلیلگران عقیده دارند قیمت طلا باز هم افزایش خواهد یافت و به ۲۰۰۰ دلار می‌رسد، اما قبل از آن یک کاهش قیمت دیگر را تجربه می‌کند.

سرمایه‌گذاران بیش از پیش احتمال می‌دهند فدرال رزرو روند افزایش نرخ بهره را متوقف کند که از قیمت طلا حمایت خواهد کرد. عملکرد طلا بستگی به اطلاعات اقتصادی آینده و پاسخ بازار به این اطلاعات دارد.

شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا در ماه اکتبر تغییری نداشته و تعداد آمریکایی‌هایی که تقاضای جدید برای مزایای بیکاری ثبت کرده‌اند بیش از حد انتظار در هفته گذشته افزایش یافته است؛ بنابراین بازارها احتمال می‌دهند نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در ماه مه سال آینده میلادی پایین بیاید.

پایین آمدن نرخ بهره ارزش دلار و سود اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا را هم پایین می‌آورد. پایین آمدن ارزش دلار خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا ارزان‌تر کرده و تمایل برای آن را بالا می‌برد.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با ۰.۳۴ درصد کاهش به ۲۳ دلار و ۸۵ سنت رسید و پلاتین با ۰.۵۸ درصد افزایش ۹۰۲ دلار و ۷۲ سنت معامله می‌شود.

در نیمه اول سال جاری قیمت طلا حدود ۳۵۰ هزار تومان ارزان شد که این رقم تاریخی و غیر قابل منتظره بود. قیمت طلا در شروع پاییز ۱۴۰۲ افزایشی شد و این نگرانی را به وجود آورد که مانند نیمه دوم سال گذشته بار دیگر فنر قیمت طلا در برود و با رشد قابل ملاحظه‌ای همراه شود.

در هفته‌ گذشته، بازار‌های مالی از جمله ارز و طلا تغییرات چندان شدیدی را تجربه نکردند. با وجود این، قیمت سکه نسبت به قیمت طلا تغییرات قابل توجه‌تری را پشت سر گذاشته به گونه‌ای که سکه امامی چندین بار رفت و برگشت را بین دو کانال ۲۸ و ۲۹ میلیون تومانی تجربه کرده است. در عین حال، قیمت دلار نیز نوسان محدودی بین کانال ۵۰ و ۵۱ هزار تومانی داشت. انس، اما بعد از چندین روز که روندی نزولی را پشت سر گذاشت، اندکی افزایشی شد.

در این شرایط، کارشناسان آینده قیمت طلا را چگونه پیش‌بینی می‌کنند؟ در ادامه نظر ۴ نفر از کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار طلا را در این مورد می‌خوانید.

عبداله مشکانی کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه ریزش قیمت سکه در برخی از روز‌های گذشته، به دلیل حباب بالای آن بود گفت: «قیمت‌ها در این بازار با قیمت دلار بالاتر معامله می‌شد و حباب سکه به شدت در بازار بزرگ بود.»

وی با اشاره به اینکه در ماه‌های گذشته ربع سکه با دلار ۱۵۰ هزار تومانی هم معامله شد، خاطرنشان کرد: «سکه امامی با دلار ۹۰ هزار تومانی نیز معامله شد؛ بنابراین علت اصلی ریزش بیشتر قیمت سکه، حبابی است که تخلیه می‌شود. بخشی با قیمت دلار پایین می‌آید و بخشی نیز تخلیه حباب است.»

این کارشناس اقتصادی به موضوع نوسانات قیمت طلای جهانی متعاقب درگیری در منطقه خاورمیانه اشاره کرد و یادآور شد: «با رخداد‌های یک ماه اخیر و وجود تنش در منطقه قیمت طلای جهانی رشد کرد. این موضوع به رشد قیمت در بازار طلا کمک کرد. اما با فروکش کردن جنگ حماس و اسرائیل قیمت طلای جهانی نیز به کانال‌های پایین‌تر برگشت.»

وی دلیل صعودی شدن قیمت در بازار‌های مالی بعد از اخبار تنش در منطقه را واکنش هیجانی معامله‌گران برای تقاضا عنوان کرد و افزود: «واکنش بازار هیجانی بود و بعد از آن شاهد کاهش قیمت دلار و متعاقب آن طلا و سکه بودیم. اما به نظر نمی‌رسد قیمت‌ها در بازار طلا از نرخ‌های فعلی پایین‌تر بیاید.»

ابراهیم محمدولی فعال بازار طلا نیز با تاکید بر روند نسبتا باثبات قیمت طلا و سکه از ابتدای سال جاری تا کنون گفت: «با وجود رکود تقاضا در بازار طلا، سایه روند کاهشی بر این بازار سنگین‌تر است. هر چند باید توجه داشت اثر اخبار مربوط به جنگ منطقه خنثی شده و سیگنال‌های مساعد سیاسی نیز مانع از رشد قیمت، در بازار فلز زرد شده است.»

این مقام صنفی سابق با تاکید بر ثبات فعلی در بازار طلا خاطرنشان کرد: «انتظار می‌رود با نزدیک شدن به پایان سال، تقاضا در بازار طلا کمی تشدید شود. البته باید توجه داشت نباید انتظار نوسان شدید در قیمت‌ها را داشته باشیم.»

وی درباره کاهش تقاضا در بازار گفت: «وقتی نوسانات، زیاد و لحظه‌ای باشد، حتی فعالان بازار نیز تمایلی به داد و ستد ندارند. زیرا به اندازه‌ای نوسان در بازار زیاد است که تا نوشتن فاکتور و حساب و کتاب قیمت‌ها تغییر می‌کند. این موضوع معامله‌گران را محتاط کرده است.»

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه