اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

بارش باران بالاخره در انتظار این استان ها قرار گرفت | اخبار هواشناسی امروز 24 آبان 1402

سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور طی امروز خبر داد و برای تهران، اراک و کرج هشدار سطح نارنجی آلودگی شدید هوا صادر کرد.

بارش باران بالاخره در انتظار این استان ها قرار گرفت | اخبار هواشناسی امروز 24 آبان 1402
کدخبر : 21367
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد. اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند. اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

 به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز با ورود سامانه بارشی از غرب در استان‌های واقع در غرب، شمال غرب، جنوب غرب، دامنه و ارتفاعات البرز غربی و به‌تدریج در ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، بخش‌هایی از استان‌های فارس، بوشهر و جزایر شمال خلیج‌فارس بارش باران،‌ رگبار، رعدوبرق و وزش باد آغاز می‌شود.

بیشینه بارش‌های امروز برای ایلام، خوزستان، غرب لرستان، برخی مناطق کرمانشاه و کردستان ا ست.

فردا پنجشنبه سامانه بارشی در مناطق غرب، جنوب غرب، برخی مناطق بوشهر، فارس، غرب و جنوب اصفهان، کرمان، غرب یزد، هرمزگان، جزایر خلیج‌فارس و تنگه هرمز فعال است.

جمعه در شمال غرب، جنوب غرب، بخش‌هایی از غرب، استان‌های ساحلی دریای خزر، برخی مناطق جنوب،‌ جنوب شرق،‌ شرق و نیمه جنوبی خراسان رضوی رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد. شنبه هفته آینده در بخش‌هایی از سواحل شرقی دریای خزر، شمال شرق، شرق، ارتفاعات کرمان و جزایر تنگه هرمز بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است.

امروز دریای خزر، مرکز و غرب خلیج‌فارس، فردا خلیج‌فارس،‌ تنگه هرمز و مناطق مرکزی دریای عمان و جمعه دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: تداوم پایداری جو همراه با انباشت آلاینده‌های جوی

زمان پایان: صبح پنج‌شنبه 1402/08/25

نوع مخاطره: تشدید کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/08/24: تهران، کرج و اراک

پنجشنبه 1402/08/25: تهران، کرج و اراک

اثر مخاطره: افزایش شاخص های آلودگی هوا، افزایش غلظت آلاینده‌ها، کاهش کیفیت وضع هوا در حد ناسالم و در صورت عدم مهار منابع آلاینده (ثابت و متحرک) به ویژه در مناطق پرتردد تا حد بسیار ناسالم.

توصیه: کاهش تردد خودروها و کنترل فعالیت واحدهای صنعتی، مدیریت منابع آلاینده، تاکید بر عدم تردد غیرضروری برای تمام گروه‌ها، پرهیز از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز، اتخاذ تدابیر مدیریتی لازم برای جلوگیری از افزایش غلظت آلاینده‌ها تا حد بسیار ناسالم.

 توصیف سامانه: افزایش وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

 زمان شروع: اوایل وقت چهارشنبه 1402/08/24

زمان پایان: اوایل وقت پنجشنبه 1402/08/25

نوع مخاطره: وزش باد شمال - شمال شرقی و با بیشینه سرعت ( 26-18نات) و افزایش ارتفاع امواج در ساحل 1.5 متر و دور از ساحل تا 2 متر.

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، احتمال خسارت به قایق و شناورهای کوچک، احتمال خسارت به تأسیسات دریایی.

توصیه: جلوگیری از تردد قایق‌های سبک و تفریحی، محدود کردن ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، محدود کردن تردد کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های شیلاتی، محدود کردن فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحل و تمهیدات لازم توسط فعالان دریایی.

پیش‌بینی هوا مراکز استان‌ها

مرکز استان

17 آبان 1402

بیشینه دما

اراک

قسمتی ابری تا ابری از بعدازظهر بارش باران

17

اردبیل

کمی ابری تا نیمه ابری

17

ارومیه

نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران

14

اصفهان

صاف تا کمی ابری

21

اهواز

قسمتی ابری به‌تدریج ابری گاهی رگبار و رعدوبرق

27

ایلام

ابری همراه با وزش باد شدید و بارش باران و رعدوبرق

13

بجنورد

صاف تا قسمتی ابری

20

بندرعباس

قسمتی ابری همراه با غبار محلی

30

بوشهر

نیمه‌ابریهمره با غبار محلی

28

بیرجند

صاف تا کمی ابری

25

تبریز

نیمه‌ابری تا ابری گاهی، بارش باران و رعدوبرق

15

تهران

کمی ابری تا نیمه ابری

21

خرم‌آباد

نیمه‌ابری تا ابری در بعدازظهر رگبار و رعدوبرق

18

زاهدان

صاف تا قسمتی ابری

24

زنجان

نیمه‌ابری تا ابری در برخی ساعت بارش باران

16

ساری

نیمه‌ابری همراه بارش باران

22

سمنان

کمی ابری تا نیمه‌ابری

22

سنندج

ابری همراه با رگبار رعدوبرق

13

شهرکرد

قسمتی ابری با احتمال بارش پراکنده

17

شیراز

صاف در بعدازظهر افزایش ابر

21

قزوین

نیمه‌ابری تا ابری

20

قم

نیمه‌ابری گاهی وزش باد

23

کرج

نیمه‌ابری تا ابری

20

کرمان

صاف تا قسمتی ابری

22

کرمانشاه

ابری در برخی ساعات بارش باران و رعدوبرق

14

گرگان

صاف تا قسمتی ابری

23

مشهد

صاف تا قسمتی ابری

25

همدان

ابری در برخی ساعات بارش باران و برف در ارتفاعات

13

یاسوج

صاف تا قسمتی ابری از بعدازظهر بارش باران

17

یزد

صاف از بعدازظهر افزایش ابر

25

 فعالیت سامانه بارشی در غرب، جنوب غرب،‌ برخی مناطق بوشهر، فارس، اصفهان،‌ هرمزگان و کرمان خواهد بود.

 امروز با ورود سامانه بارشی به کشور، ابرناکی و بارش در استان‌های واقع در غرب، شمال غرب و به‌تدریج جنوب غرب،‌ دامنه‌ها و ارتفاعات البرز غربی،‌ ارتفاعات زاگرس مرکزی،‌ چهارمحال و بختیاری،‌کهگیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر و فارس آغاز می‌شود.

سازمان هواشناسی همچنین با صدور هشدار سطح زرد دیگری از فعالیت سامانه بارشی، رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی از چهارشنبه تا جمعه ( ۲۴ تا ۲۶ آبان) خبر داد.

این مخاطره جوی خسارت به محصولات کشاورزی را به همراه دارد و روز چهارشنبه در خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، فارس، ایلام، کرمانشاه، کردستان، همدان، زنجان، قزوین، قم، البرز، مرکزی و جنوب شهرستان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، پنجشنبه در کرمان، هرمزگان، فارس، خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، اصفهان، یزد، ایلام، کرمانشاه، کردستان و جنوب استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و جمعه در بوشهر، فارس، هرمزگان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی همچنین برای جلوگیری از آسیب‌ها و تسریع در برداشت محصولات کشاورزی مانند ذرت، سیب زمینی، پیاز، صیفی جات و غیره تسریع در انتقال محصولات دپو شده در کنار مزارع به انبارهای مسقف مانند مرکبات، برنج، ذرت و… ، زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش‌ها، خودداری از آبیاری، محلول‌پاشی و سمپاشی با توجه به وقوع بارش و باد شدید، انجام اقدامات حفاظتی در مزارع صیفی‌جات استان بوشهر، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی، بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها هنگام کاهش دما و بارش را توصیه می‌کند.

همچنین در این شرایط جوی، خودداری عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌‌ها با توجه به وقوع بارش‌ها‌ و فصل، جابه‌جایی عشایر در استان‌های سردسیر زاگرس مرکزی به مناطق گرمسیر، جلوگیری از ورود آب باران به داخل سالن‌های دامداری و طیور، تنظیم دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها با توجه به رخداد بارندگی، انتقال ماشین آلات و ادوات کشاورزی به مکان‌های مسقف، استحکام سازه‌های گلخانه‌ها و دامداری‌ها در برابر باد شدید توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد دیگری از افزایش سرعت باد لحظه‌ای شرقی – جنوب غربی در مناطق ساحلی و دور از سواحل شمال و مرکز خلیج فارس و تنگه هرمز و نواحی غربی دریای عمان با بیشینه سرعت باد ۲۴ نات و بیشینه افزایش ارتفاع امواج ۱.۵ متر در خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر و تنگه هرمز، در استان هرمزگان و نواحی غربی دریای عمان از چهارشنبه تا شنبه (۲۴ تا ۲۷ آبان) خبر داد.

بر اثر این مخاطره جوی اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، احتمال اختلال در تردد کشتی‌های تجاری وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها، خودداری از تردد شناورهای سبک، خودداری از فعالیت‌های تفریحی و شنا، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری را توصیه می‌کند.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه