زانو درد دارید باید این نکات و رعایت کنید تا خونه نشین نشید!!!!

زانودرد، شکایتی است که کمتر سالمندی آن را به زبان نمی‌آورد. این مشکل که به دنبال افزایش سن و یا عوامل دیگر به وجود می‌آید، دردی آزاردهنده را به فرد تحمیل می‌کند که او را از ادامه فعالیت‌های عادی زندگی بازمی‌دارد. اما محققان با ترکیب سه گیاه دارویی، معجونی عالی برای این درد یافته‌اند.

زانو درد دارید باید این نکات و رعایت کنید تا خونه نشین نشید!!!!
کدخبر : 21361
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بیماری موسوم به «استئوآرتریت» که از آن با آرتروز یا درد مفاصل نیز یاد می‌شود، یکی از دلایل اصلی نقص عملکردی در افراد است که تأثیر بسزایی بر زندگی شامل تحرک، استقلال و فعالیت‌های روزمره دارد و منجر به محدود شدن فعالیت‌های تفریحی، ورزشی و شغلی می‌شود. استئوآرتریت شایع‌ترین بیماری مفصلی است که می‌تواند منجر به درد مزمن و ناتوانی شدید بیمار شود. خشکی صبحگاهی، کاهش دامنه حرکتی مفصل، درد، سفتی و صدای زانو حین حرکات فعال زانو از ویژگی‌های مهم این بیماری هستند که نه‌تنها توان فعالیت بیماران را کاهش می‌دهد، بلکه به شکلی منفی بر کیفیت زندگی آن‌ها تأثیر می‌گذارند.

آن‌گونه که متخصصان می‌گویند، بزرگ‌ترین عامل خطرساز این بیماری، سن است. اما فشار زیاد، ضربه‌های شدید، استفاده بیش‌ازحد از مفصل، عدم کارایی رباط صلیبی قدامی و آسیب به مینیسک‌ها نیز می‌توانند منجر به استئوآرتریت زانو شوند. درمان این بیماری شامل درمان‌های دارویی، جراحی، درمان‌های گیاهی و تغذیه مناسب هستند. اما یافته‌ها حاکی از آن هستند که داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی که به‌طورمعمول تجویز می‌شوند، گاهی خود سبب افزایش تخریب غضروف مفاصل در استئوآرتریت می‌شوند. ازاین‌رو بسیاری از پژوهشگران به دنبال روش‌های درمانی جدید و کاهش عوارض بیماری هستند تا ضمن اثربخش بودن، عوارض جانبی کمتری نیز داشته باشند.

کدام مکمل به تسکین درد استخوان و مفاصل کمک می کند؟​

در همین زمینه، گروهی پنج‌نفره از متخصصان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان پژوهشی را انجام داده‌اند که در آن، تأثیر یک درمان گیاهی برای این مشکل مورد بررسی قرار گرفته است. در این مطالعه، تأثیر استفاده توأم از عصاره زردچوبه، فلفل سیاه و زنجبیل بر میزان درد و عملکرد بیماران مبتلابه استئوآرتریت مزمن زانو مورد بررسی واقع شده است.

در این پژوهش، ۶۰ بیمار مبتلابه استئوآرتریت مزمن زانو با درجه ۲ و ۳ مشارکت داشته‌اند که به دو گروه تقسیم شدند. برای درمان گروه اول از عصاره زردچوبه، زنجبیل و فلفل سیاه در یک کپسول تحت عنوان میکسودین استفاده شد و گروه دیگر، درمان متداول با کپسول موسوم به ناپروکسن را به‌صورت روزانه و به مدت چهار هفته دریافت کردند. سپس وضعیت این دو گروه با هم مورد مقایسه واقع شد.

نتایج این بررسی‌ها نشان دادند که مصرف کپسول میکسودین به‌صورت دو بار در روز به مدت چهار هفته، مشابه با داروی ناپروکسن می‌تواند منجر به کاهش درد و بهبود عملکرد بیماران مبتلابه استئوآرتریت مزمن زانو شود.

زانو درد

دراین‌باره، نیماه بحرینی، استادیار و محقق مرکز تحقیقات امنیت غذایی و گروه تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و همکارانش می‌گوید: «زنجبیل به‌عنوان معمول‌ترین فرآورده گیاهی مورد استفاده در بسیاری از کشورها با داشتن ترکیبات فعالی نظیر جینجرول‌ها می‌تواند به کاهش التهاب و درنتیجه تسکین درد در استئوآرتریت کمک شایانی کند. همچنین زردچوبه نیز یکی از گیاهانی است که در کاهش علائم بالینی بیماری‌ها مورد توجه است. این گیاه حاوی ماده فعال کورکومین است که یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی به‌حساب می‌آید و خاصیت ضد التهابی دارد».

آن‌ها می‌افزایند: «علاوه بر این‌ها، از دیرباز در طب سنتی، فلفل سیاه به‌عنوان مسکن دردهای مختلف به کار می‌رفته است. عامل اصلی تأثیرات دارویی فلفل سیاه، آلکالوئیدی به نام پایپرین است. نتایج مطالعات حاکی از اثرات درمانی فلفل سیاه در کاهش التهاب در بیماران بوده است».

 طبق یافته‌های این تحقیق که در مجله‌ای علمی پژوهشی به نام «تحقیقات نظام سلامت» منتشر شده‌اند، می‌توان گفت که مصرف روزانه عصاره کورکومین، جینجرول و پایپرین به مدت یک ماه می‌تواند منجر به بهبود درد و عملکرد افراد مبتلابه استئوآرتریت مزمن زانو شود. هرچند به اعتقاد مجریان این پژوهش، می‌توان در همین راستا، مطالعاتی با دوره پیگیری طولانی‌تر را نیز انجام داد.

زانو، یکی از قسمت‌های مهم و پیچیده بدن ماست که نقش حیاتی در حرکت و عملکرد روزمره ما ایفا می‌کند. اما گاهی اوقات، این قسمت حساس از بدن ممکن است با درد و مشکلات متعددی مواجه شود که می‌تواند فعالیت‌های روزانه را تحت تأثیر قرار دهد. زانو درد یکی از شایع‌ترین مشکلات ارتوپدی است که بسیاری از افراد با آن روبرو می‌شوند و افراد در هر سنی را درگیر خود می کند

این درد ممکن است در نتیجه آسیب دیدگی هایی مانند پارگی رباط یا پارگی غضروف رخ دهد یا وضعیت هایی مانند آرتروز، نقرس و عفونت نیز می تواند باعث درد زانو شوند. رای درک بهتر و درمان مناسب این مشکل، نیازمند آگاهی و شناخت بیشتری درباره زانو و علل دردهای آن هستیم.

بسیاری از انواع درد جزئی در زانو به خوبی با اقدامات اولیه خودمراقبتی به صورت خانگی قابل درمان و تسکین هست. فیزیوتراپی و زانوبند نیز می توانند به تسکین درد زانو در موارد خفیف کمک شایان کنند. اما در برخی موارد حاد و بغرنج، ممکن است زانوی شما نیاز به جراحی داشته باشد. بنابراین در صورت عدم بهبود در مدت زمان کوتاهی پس از حادثه، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در این مطلب از غفاری دایت، به بررسی علل شایع دردهای زانو و راهکارهای درمانی آن خواهیم پرداخت. هدف ما ارائه یک مطلب جامع و جذاب است که به خوانندگان کمک کند تا بیشتر با مسائل زانو آشنا شوند. لطفا توجه داشته باشید که این مقاله تنها به عنوان منبع اطلاعات عمومی در نظر گرفته شده و هرگونه تشخیص یا درمان مشکلات بهداشتی باید توسط متخصصین مربوطه انجام شود.

زانو درد

ساختار و آناتومی مفصل زانو

زانو، یکی از بخش‌های مهم از ساختار اسکلتی بدن ما است که در حرکت و عملکرد روزمره ما نقش بسیار حیاتی ایفا می‌کند. زانو یک مفصل پیچشی است که میان ساق و ران قرار دارد و از سه استخوان ران، درشت‌نی و کشکک تشکیل شده و به وسیله یک کپسول مفصلی، غشاء زلاله‌‌ای (حاوی مایع زُلاله‌ای) و رباط‌ها احاطه شده است.

عملکرد زانو بسیار پیچیده است و به آن امکان می‌دهد تا از طریق حرکت پیچشی (فلکسیون و اکستنشن) و حرکت لغزشی، فعالیت‌های مختلفی مانند راه رفتن، دویدن، پرش و خم شدن را انجام دهد.

در این مفصل، کندی و یا نارسایی هر یک از اجزای تشکیل دهنده زانو، می‌تواند منجر به درد، محدودیت حرکتی، التهاب یا صدمه شود. عوامل مختلفی مانند ضعف عضلات، آسیب یا سنگینی در وزن بدن، فعالیت‌های ورزشی یا زمانی که زانو به طور مکرر و تحت فشار و استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند به ایجاد مشکلات در زانو منجر شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه