رکورد زنی والیبال ایران بعد از مسابقات | حضور 45 لژیونر از جانب ایران در خارج از کشور

۴۵ لژیونر ایرانی امسال در باشگاه‌های مختلف والیبال جهان مشغول بازی هستند که این عدد رکورد جدیدی را برای والیبال ایران ثبت کرده است.

رکورد زنی والیبال ایران بعد از مسابقات | حضور 45 لژیونر از جانب ایران در خارج از کشور
کدخبر : 21220
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

با پایان یافتن مسابقات بین‌المللی تیم‌های ملی در سطح دنیا، رقابت‌های لیگ‌های والیبال در کشورهای مختلف آغاز شد و براساس آمار اعلام‌شده از سوی کمیته انفورماتیک در سال 1402 رکورد حضور بازیکنان والیبال ایرانی فعال در باشگاه‌های معتبر و لیگ‌های معتبر اروپایی و آسیایی با تعداد 45 بازیکن شکسته شد که این تعداد هم در تاریخ والیبال و هم در تاریخ ورزش کشور در هیچ رشته‌ای تاکنون سابقه نداشته است، البته این تنها آمار قراردادهای رسمی و ثبت شده است و تعداد لژیونرهای ایرانی بیش از 45 نفر هستند.

بین باشگاه‌های سراسر دنیا و لیگ‌های مختلف کشورهای خارجی، ترکیه که چند سالی‌است با سرمایه‌گذاری و توجه ویژه دولت این کشور تلاش زیادی در بالابردن سطح والیبال در دو بخش مردان و زنان کرده است، در فصل جاری با جذب 20 بازیکن ایرانی، صدر جدول حضور بازیکنان کشورمان را به خود اختصاص داده است. 5 بازیکن ایرانی در باشگاه‌های مقدونیه شمالی مشغول هستند و سهم رومانی و اسلوونی از بازیکنان کشورمان هر کدام سه بازیکن است که با وجود حضور تیم‌های این کشورها در قهرمانی اروپا می‌توانیم شاهد هنرنمایی بازیکنان والیبال کشورمان در سطح این قاره باشیم.

ساتورنیا آسی کاستلو و ورونا والی اس‌.اس‌.دی‌.اس‌.آر.ال. دو باشگاه ایتالیایی به‌ترتیب پذیرای محمدجواد معنوی‌نژاد و امین اسماعیل‌نژاد هستند و هر هفته این دو والیبالیست از جمله ستاره‌ها و بازیکنان تأثیرگذار تیم خود هستند. آذربایجان میزبان دو بازیکن ایرانی در باشگاه آذر ریل باکو است. یونان، مجارستان، روسیه، دانمارک، اسپانیا، فنلاند، کویت، چین، لبنان و فرانسه نیز کشورهایی هستند که هر کدام یکی از لژیونرهای ایرانی را در یکی از باشگاه‌های والیبال خود جای داده‌اند.

از میان 45 لژیونر ایرانی حاضر در باشگاه‌های مختلف جهان سهم والیبالیست‌های زن کشور 6 بازیکن است که مجارستان، اسلوونی، ترکیه و فرانسه را برای بازی کردن در سال 1402 انتخاب کرده‌اند،

والیبال

این در حالی‌است که در سال 1400 والیبال ایران با 26 لژیونر رکورد جدیدی در این زمینه ثبت کرد که این داده آماری امسال با 45 بازیکن و افزایش 58درصدی روبه‌رو شد. با این آمار رکورد جدیدی برای والیبال کشورمان به دست آمد که جهانی شدن والیبال ایران در 10 سال اخیر و همچنین افزایش نرخ ارز از دلایل اصلی این رشد و توسعه است.

حضور والیبال ایران در سطح اول دنیا و آسیا و قرار گرفتن روی سکو به‌عنوان فاکتوری مهم موجبات بیشتر دیده‌شدن بازیکنان را فراهم می‌کند. ستاره‌هایی که در ترکیب تیم‌های ملی هنرنمایی می‌کنند هرگز از نگاه تیزبین تیم‌ها و مربیان آن‌ها دور نمی‌مانند و به‌سرعت با پیشنهادات جذاب راهی کشورهای خارجی می‌شوند.

اما در این میان نمی‌توان از دیپلماسی ورزشی چشم‌پوشی کرد. فدراسیون والیبال در سال‌های اخیر با کسب کرسی‌های بین‌المللی در کمیسیون‌های فدراسیون جهانی، کنفدراسیون آسیا و با رایزنی‌های متعدد جاده والیبال ایران را به آن سوی مرزها هموار کرده است و با امضای پروتکل‌های همکاری با باشگاه‌ها و فدراسیون‌های مختلف اقدام به برقراری هرچه بیشتر ارتباطات بین‌المللی با ارگان‌های خارجی کرده است.

نگاه کلان و استراتژیک مدیریت فدراسیون والیبال بر حمایت از بازیکنان باعث شد رشد والیبالیست‌های ایران در داخل کشور یا تیم ملی محدود نشود و با بازی در لیگ‌های معتبر اروپایی به رشد و توسعه والیبال ایران هر روز کمک بیشتری شود.

از سوی دیگر علی عثمان فریاد، خان موساور، رادوسلاو کاراپونو، فیلیپ پالگوت و خان آیمال 5 بازیکن لژیونر خارجی حاضر در لیگ برتر ایران هستند که در باشگاه‌های هورسان رامسر، ایفاسرام اردکان و شهداب یزد مشغول بازی هستند و گفته می‌شود امکان حضور چند بازیکن خارجی دیگر در لیگ مردان و به‌ویژه زنان تا پایان 1402 وجود خواهد داشت.

تیم ملی والیبال ایران در نخستین بازی خود از رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو به مصاف تیم لهستان رفت که در پایان این بازی ایران موفق شد ۳ بر ۲ به پیروزی برسد. شاگردان آلکنو در بازی اول مقابل لهستان ست‌های دوم، سوم و پنجم را با نتایج ۲۵-۲۲، ۲۵-۲۲ و ۲۳-۲۱ پیروز شدند و ست‌های اول و چهارم را با نتایج ۱۸-۲۵ و ۲۲-۲۵ واگذار کردند.

در جریان مسابقات والیبال المپیک، دو بار رکورد طولانی‌ترین مسابقه والیبال در تاریخ المپیک از زمانی که سیستم‌های امتیازدهی رالی‌ها معرفی شده است (از بازی‌های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی) شکسته شد.

والیبال

رکورد طولانی‌ترین بازی ابتدا در بازی بین تیم‌های ایتالیا و کانادا با ثبت ۲ ساعت و ۱۷ دقیقه شکسته شد و با پیروزی ۳ بر ۲ ایتالیا همراه بود، اما جدال تیم‌های ایران و لهستان که با برد ۳ بر ۲ تیم ایران همراه بود، دو ساعت و ۳۷ دقیقه طول کشید تا عنوان طولانی‌ترین مسابقه والیبال در تاریخ المپیک نام بگیرد.

رکورد قبلی به صورت مشترک ۲ ساعت و ۱۶ دقیقه میان تیم‌های آمریکا و یونان در مرحله یک‌چهارم نهایی المپیک ۲۰۰۴ آتن و روسیه و لهستان در مرحله گروهی المپیک ۲۰۱۲ لندن ثبت شده بود./تسنیم

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه