اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

هشدار کاهش دمای شدید در این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 8 آبان

سازمان هواشناسی برای نیمه شمالی کشور کاهش نسبی دما پیش‌بینی کرد.

هشدار کاهش دمای شدید در این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 8 آبان
کدخبر : 21006
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد. اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند. اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

به گزارش زنهار، از عصر امروز در شرق هرمزگان بارش پراکنده پیش بینی می‌شود.

با نفوذ جریانات شمالی در استان‌های گیلان مازندران، گلستان، خراسان شمالی بارندگی رعد و برق وزش باد شدید موقت و علاوه بر این مناطق در استان اردبیل کاهش نسبی دما رخ خواهد داد.

در بعد از ظهر این روز در جنوب کرمان، شمال و شرق هرمزگان نیز رگبار پراکنده رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می‌شود.

سه شنبه و چهارشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی استان‌های واقع در زاگرس مرکزی و جنوبی برخی نقاط استان‌های فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان جنوب سیستان و بلوچستان و پنجشنبه در برخی نقاط استان‌های واقع در غرب مرکز ارتفاعات البرز مرکزی و ارتفاعات کرمان بارش پیش بینی می‌شود.

امروز در شمال غرب و استان‌های ساحلی خزر و از اواخر دوشنبه و روز سه شنبه در شمال شرق شرق و دامنه‌های شرقی البرز وزش باد شدید گاهی گردوخاک پیش بینی می‌شود.

همچنین دوشنبه و سه شنبه دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: دوشنبه 1402/08/08

زمان پایان: جمعه 1402/08/12

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی ، کاهش محسوس دما و احتمال برف در ارتفاعات سبلان و رشته کوه البرز مرکزی.

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/08/08: گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی.

سه‌شنبه 1402/08/09: مازندران، گلستان، خراسان شمالی، زنجان، همدان، مرکزی، شمال خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شرق کهگیلویه و بویراحمد، غرب و جنوب اصفهان، نیمه شمالی فارس و غرب کرمان،

چهارشنبه 1402/08/10: جنوب و غرب اصفهان، نیمه شمالی فارس، غرب یزد، مرکز و غرب و جنوب کرمان، شرق هرمزگان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، لرستان، شمال شرق خوزستان، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، مرکز و جنوب اردبیل، ارتفاعات و دامنه مازندران و شمال استان‌های البرز و تهران.

پنجشنبه 1402/08/11: ایلام، لرستان، کرمانشاه، کردستان، شرق و شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، مرکزی، نیمه غربی اصفهان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، نیمه جنوبی اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران.

جمعه 1402/08/12: ایلام، خوزستان، لرستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، قم، اصفهان، بوشهر، فارس، یزد، غرب هرمزگان، دامنه و ارتفاعات مازندران، شمال استانهای قزوین، البرز و تهران و شمال آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب در مناطق جنوبی کشور مندرج در منطقه اثر، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال تاخیر در پرواز و احتمال خسارت به محصولات و ماشین‌آلات کشاورزی

توصیه: عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: دوشنبه 1402/08/08

زمان پایان: پیش از ظهر چهارشنبه 1402/08/10

نوع مخاطره: وزش بادشدید و در نواحی مستعد خیزش گرد وخاک

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/08/08: سمنان، خراسان رضوی و شمال شرق اصفهان.

سه‌شنبه 1402/08/09: سمنان، شمال شرق اصفهان، نوار شرقی خراسان رضوی، خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه 1402/08/10: نوار شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل.

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری در فضای باز بویژه برای افراد سالمند، بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز از کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

ایران امسال بارش فراتر از نرمال را تجربه خواهد کرد

در این راستا، محمد صادق‌نژاد کارشناس مسائل اقلیمی بیان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های بلندمدت جهانی ایران در سه ماهه پیش رو، شانس بارش تا ۷۰ درصد فراتر از متوسط ۲۱ ساله را دارد و این به معنای باران‌های خوب به‌ویژه در شمال شرق و مرکز کشور است.

سال آبی گذشته سومین خشکسالی پیاپی ثبت‌شده در کشور بود و در حوضه آبریز نظیر اترک، سرخس، کویر مرکزی، کویر ابرقو، پترگان خواف و دریاچه نمک خشکسالی بسیار زیاد به ثبت رسید.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه