قیمت خودرو در حالت معلق قرار گرفت | فکر بر سر قیمت خودرو نتیجه نداد

  در آستانه ورود به نیمه دوم سال، بحث بر سر افزایش قیمت خودرو بار دیگر شدت گرفته است. خودروسازان همانند گذشته خواهان افزایش هستند.

  قیمت خودرو در حالت معلق قرار گرفت | فکر بر سر قیمت خودرو نتیجه نداد
  کدخبر : 19889
  پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

  مدتی پیش دبیر انجمن خودروسازان از ارسال لیست جدید قیمت خودرو به شورای رقابت خبر داد. در این لیست خودروسازان درخواست افزایش 35 الی 38 درصدی بهای خودرو را ارائه کرده بودند. این لیست برای مدتی در انتظار شورای رقابت بود تا آنکه این شورا نسبت به اخبار رسانه‌ها واکنش نشان داد.

  بنابر اظهارنظر روابط‌عمومی شورای رقابت، قرار نیست هر سه ماه یک بار قیمت خودرو افزایش پیدا کند. همچنین مدیر این شورا ارسال لیست قیمت خودرو از سوی سازمان حمایت را تکذیب کرد. به گفته او، بررسی بهای خودرو هنوز در مرحله کارشناسی قرار دارد و وارد بخش نهایی نشده است. در پایان، او گمانه‌زنی‌ها در مورد تصمیمات شورای رقابت برای بازار خودرو را به ضرر مصرف‌کنندگان دانست. به گفته مدیر روابط‌عمومی شورای رقابت، این نهاد درحال‌حاضر بر قیمت‌گذاری محصولات جدید خودروسازان تمرکز کرده است.

  همه‌چیز تا اعلام قیمت خودرو متوقف باقی می‌ماند!

  خودروسازان درحال‌حاضر شرایط فروش فوری خود را متوقف کرده‌اند تا زمانی که قیمت جدید خودروها مشخص شود. اگر به شرایط فروش مدت اخیر سایپا توجه کنید، حتی وانت نیسان نیز با قیمت غیرقطعی به مشتریان عرضه شده است. تنها خودروهای مونتاژی چینی همچنان با قیمت قطعی و موعد تحویل زودهنگام به مشتریان عرضه می‌شوند.

  قیمت خودرو

  علاوه بر شرایط فروش خودروسازان، برگزاری مرحله سوم سامانه یکپارچه نیز به تعویق افتاده است. به‌نظر نمی‌رسد تا زمانی که خودروسازان به خواسته خود، یعنی افزایش قیمت 30 الی 40 درصدی برسند، این سامانه بار دیگر میزبان متقاضیان باشد.

  درخواست افزایش قیمت خودروسازان براساس صورت‌های مالی این شرکت‌های در نیمه دوم سال 1401 صورت گرفته است. از مدتی پیش قیمت فولاد و مواد پتروشیمی به‌صورت آزاد برای خریداران محاسبه می‌شود. بنابراین خودروسازان ایرانی مواد داخلی را با قیمت آزاد خریداری می‌کنند و خودرو را با نرخ سهمیه‌ای می‌فروشند. پیش از این و در زمستان گذشته، خودروسازان درخواست افزایش قیمت به میزان 70 درصد را داده بودند. بااین‌حال، قیمت خودرو در جلسه شورای رقابت به میزان متوسط 25 درصد افزایش یافت. با توجه به پیشنهاد اخیر خودروسازان، انتظار داریم بهای خودروها توسط شورای رقابت به میزان کمتر از 20 درصد افزایش پیدا کند.

   

  آیا این خبر مفید بود؟
  ارسال نظر:

  روی خط رسانه